| ady4love2011 a întrebat:

Care e diferenta intre blestem si vrajitorie? Se vb despre amandoua in biblie. Din cite am citit eu, amandoua inseamna invocarea de puteri supranaturale cu scopul de a face rau. Dar diferenta ar fi ca blestemul este mereu de la Dumnezeu si vrajitoria de la Diavol. Voi ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De blestemat poți blestema și tu.
Nu am idee, cu ce spor.
Nu știu, cum se fac vrăjile.
Dar cred că nu au nici o valoare, diferită de blesteme.

Deci se poate, unii pot, face rău cu gândul.

Când verbalizează / când vorbesc ce gândesc, ei blestemă.

Vrăjitorul poate face același lucru, adică să încerce să facă râu cu gândul și în plus face și circ teribil spre a lua bani de la idioți.

| MMihai a răspuns:

Deci blestemele nu au nici o treabă cu divinitatea, și nici vrăjitoriile cu diavolul.
Poate ai văzut în diverse filme cu piei roșii sau cu vrăjitori africani, că vrăjitorul aleargă de nebun în jurul focului!
Sau țigănci care fac pase, invocă după imaginație Diavolul sau Divinitatea și spre a mării circul : practică vrăjitoria, lângă o apă în noapte cu lună sau fără lună, și folosesc obiecte ciudate: picioare de broască, șoareci, cocoși negrii etc.
Vrăjitorul nu poate fizic să facă „ rău cu gândul "la comandă" ", că trebuie un timp pentru „ a își reface energia, de a face rău"!
Deci din pornire, este o escrocherie, vrăjitoria!

| MMihai a răspuns:

Blestemul este când spui, cu glas tare, ce gândești.

| MMihai a răspuns:

Blestemi la furie și nu blestemi ca mitraliera, mereu și fără pauză.
Poți blestema și în gând, fără să spui cu voce tare, și să se împlinească.
Circul vrăjitorului, nu are nici o valoare reală.
De obicei face „ râu cu gândul", cel ce "comandă vraja", și nu vrăjitorul.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

He he, nu poti explica omului simplu ca un anume lucru e rau, dar totusi sa-l practici si tu considerandu-l bine. De aceea trebuie o diferenta de nomenclatura. Blestem, vrajitorie, poate exista... avem un creier extrem de puternic, din care folosim doar 10% ca sa facem masini, computere si nave spatiale... oare ce vom putea face cu 20 %? 30? Un raspuns ar fi si " vraja "/"blestemul".

| ankahra4m a răspuns:

... "pupati chiloteii roz pentru curatarea sufletului" - noua generatie/Marca Budabarr 13:pe paishpe. Vai de noi.

| thealchemist a răspuns:

Vrajitoria implica un ritual.

| EviLdOll a răspuns:

blestemul: Invocare a urgiei divinității împotriva cuiva; nenorocire a cuiva pusă pe seama furiei divine(si blestemul nu are cum sa fie de la Dumnezeu, deoarece blestemul este folosit cu scopul de a face rau ai scris si tu) Vrajitorie: Totalitate a mijloacelor care se crede că pot transforma în mod miraculos realitatea; fermecătorie.(intelegi care e diferenta? blestemul este o invocare iar vrajitoria este puterea de a transforma realitatea) sper ca te-am ajutat {funda?}

| LovKid a răspuns:

Parerea mea este ca blestemul. odata ce este aruncat pe cineva.este vesnic (asta daca cineva nu ii dezleaga)...i-ar vraja nu dureaza o vesnicie.doar o perioada ma mica s-au mai mare de timp.Parerea mea!
Sper ca te -am ajutat!