| dius a întrebat:

Ce perere aveti despre magia neagra sau despre hermetism

49 răspunsuri:
| Kramerwalt a răspuns (pentru SmexyBoy):

Nu inteleg ce vrei sa spui! Nu ti-am citit raspunsurile tale la aceasta intrebare!

| Kramerwalt a răspuns (pentru dius):

Exista dar nu ne poate face rau, asta am vrut sa spun!

| SmexyBoy a răspuns (pentru Kramerwalt):

Pardon, ma scuzatitongue

| dius explică:

Va rog frumos sa nu il mai amestecati pe DUMNEZEU, in primil rand DUMNEZEU spune ca magia neagra e a lui lucifer, si daca voi tot spuneti ca magia neagra nu exista, iar apoi aruncati o porcarie de genu "DUMNEZEU NU PERMITE CA MAGIA NEAGRA SA EXISRE" va contraziceti singuri...sau habar nu aveti ce este crestinismul si ce ideologii are

| dius explică (pentru SmexyBoy):

M-a ajutat aducatorul de lumina sa gasesc acest sait....glumeam! si cei care folosesc magia neagra nu se tem de crestinism sau orice alceva tine de crestinism, ci il urasc! si in legatura cu bivolaru... uite el o duce bine mersi prin alta tara

| dius explică (pentru kamykaze88):

Frumoase si periculoase...insa se stie prea bine ca nu sunt pentru oricine

| SmexyBoy a răspuns (pentru dius):

Sa o duca, pentru ca noi in Romania o ducem binisor(^_^).

| zăGhost a răspuns:

Nu exista magie neagra, exista magie, e treaba fiecaruia cum/ daca o foloseste... iar legile Kybalionului mi se par adevaruri. ^^

| dius explică (pentru SmexyBoy):

Binisor? ...esti foarte optimist

| Gabriel_Remus_1996 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pe moment nu patesti nimic, dar in timp da

| Gabriel_Remus_1996 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Tu esti un ratat spalat pe cap de mass-media, ia zi ma, daca ploua, ploua ca vrea Dumnezeu? nu, ploua fiindca e firesc

| Gabriel_Remus_1996 a răspuns:

Tu ai pus intrebarea ca sa stii daca te apuci sau nu? sau doar asa, din curiozitate?

| SaveTheNature a răspuns (pentru Gabriel_Remus_1996):

De asta a pierdut Oana Zavoranu atatea sute de mii de euro la vrajitoare.Ca a pus botu!

| dius explică (pentru Gabriel_Remus_1996):

Prima varianta...defapt ambele variante

| thealchemist a răspuns:

In primul rind nu se pot pune in aceeasi categorie. traditia magiei europene crestine este traditia hermetica pe cind magia neagra poate fi orice, varianta egoista a magiei hermetice sau a oricarei alte traditii.

| dius explică (pentru thealchemist):

Aceasta intrebare e pusa la categoria "religie", nu crestinism si desi multi spun ca hermetismul nu este o religie.aceasta categorie era cea mai adecvata pentru aceasta intrebare

| thealchemist a răspuns (pentru dius):

Nu am spus nimic legat de categoria potrivita. doar ca magia neagra nu are nimic de a face cu traditia hermetica.

| dius explică (pentru thealchemist):

Dar eu nu am zis ca au ceva in comun

| thealchemist a răspuns (pentru dius):

Nu, dar intrebarea ta le punea pe amindoua in aceeasi oala. si, repet, e ca si cind pui alaturi merele si perele. hermetismul este o traditie de sine statatoare iar magia neagra e varianta egoista a oricarei traditii oculte, pervertirea acelei traditii.