| Meme10Memu a întrebat:

Ce poate fi imparatia lui Dumnezeu? Vreo guvernare umana?

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu nu este Om? Deci, putem spune că una umană, dar nu a celor de pe Pământ.

| mentholinks a răspuns:

De ce te intereseaza?

| Ineys a răspuns:

O shaormerie.

| Algo098 a răspuns:

Asa cum e invizibil Dz, tot asa e si imparatia lui, invizibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa facem putin distinctia unor doua împaratii (o problema dogmatica întalnita foarte des)
În biblie sunt prezentate doua feluri de împăratii:
1. împaratia cerurilor(Raiul, Universul lui Dumnezeu)
2. Împaratia cerului(Israel)

De ex. În pilda vierilor (Matei 21:33-45) se vorbeste despre o Împaratie a lui Dumnezeu, da, una de pe pamant, si care este Israelul, ales de la început si pana acum ca sa fie Împaratia lui Dumnezeu. De aia se numeste "pamantul sfant" (Israelul) si tot de aia i-a interzis îngerul Gabriel lui Ghedeon sa umble încaltat pe Muntele lui Cel Sfant, (Ierusalimul) fiindca acolo e tronul împaratiei Sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că aşa:-> https://www.youtube.com/watch?v=YLtMs2opymE