| Moisie a întrebat:

Ce religiecredeti ca avea Isus din Nazareth din moment ce toti apostolii lui, au ramas mozaici pina la moartea lor, care s-a petrecut la multe zeci de ani dupa moartea Nazariteanului?
a ) Era crestin
sau
b Era de religie Mozaica ca si parintii lui,?... si prin urmare nu s-a dezis de aceasta religie nici cand era rastignit pe cruce!

16 răspunsuri:
| costis a răspuns:

1.Vrei sa ne treci la mozaism sau la ateism? Nu prea se intelege.
2. Faptul ca te-ai suparat ca a alintat-o unul putin pe maica-ta, ar trebui sa te faca sa intelegi ca e necesar ca si tu sa respecti valorile altora. Si ei se pot supara.

| Moisie explică (pentru costis):

Pai probabil ca nu intelegi p[entru ca esti un analfabet structural, adica unu care nu pricepe ce citeste, pentru ca intrebarea era clara si concisA!
2 Cum sa ma supar ca cineva a giugiul; it-o pe biata mama care isi traieste viata vesnica in mormant, un pic de tandrete nu strica si pe lumea aialalta, dar ma gandesc la bietul nebun care o giugiuleste, si ma gandesc cum se simte cand ii baga limba in gura plina de viermi!
Hahahaha!
3 Poi daca "valorile" unora sunt minciuna si sarlatania, crezi ca ar trebui laudate? Ai vazut tu ca un excroc sa fie laudat de judecatori pentru ceea ce face... ce dracu ...esti beat?

| Moisie explică (pentru costis):

Pai probabil ca nu intelegi p[entru ca esti un analfabet structural, adica unu care nu pricepe ce citeste, pentru ca intrebarea era clara si concisA!
2 Cum sa ma supar ca cineva a giugiul; it-o pe biata mama care isi traieste viata vesnica in mormant, un pic de tandrete nu strica si pe lumea aialalta, dar ma gandesc la bietul nebun care o giugiuleste, si ma gandesc cum se simte cand ii baga limba in gura plina de viermi!
Hahahaha!
3 Poi daca "valorile" unora sunt minciuna si sarlatania, crezi ca ar trebui laudate asemenea "valori"?
Ai vazut tu ca un excroc sa fie laudat de judecatori pentru ceea ce face...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C) niciuna ca "persoana" denumita de tine nu a existat

| Katczinsky a răspuns:

Iisus din Nazareth, fiind Dumnezeu nu putea sa aiba nici o religie. Nu putea sa fie Fiul lui Dumnezeu si sa creada in El insusi, nu?
In ceea ce priveste religia mozaica, conceptul de Crestinism nu s-a infiintat decat dupa. Credeau in El ca fiind D-zeu, dar nu exista un ritual de convertire catre o credinta care inca nu avea nume.
Apostolii nu erau mozaici, iar in ceea ce priveste Iisus, credeau cu desavarsire in El. Doar nu crezi ca cei care au scris Biblia, infiintand practic religia crestina, aveau alta religie decat cea crestina, nu?
Faptul ca s-au nascut mozaici nu inseamna ca au ramas asa pana au murit. Si tu, poate te-ai nascut crestin...

| Moisie explică (pentru Katczinsky):

Cred ca ar trebui sa te culci, Isus din Nazareth era un om ca toti oamenii si era de meserie dulgher, si nu Dumnezeu!
- Crestinismul nu este un concept ci o religie!
- Ba! Apostolii au fost MOZAICI pina la moartea lor, niciun apostol nu credea in Isus asa cum crezi in Dumnezeu ci asa cum crezi intr-un RABIN, si exact din cauza asta il denumeau RABINULE, sau RABUNII, si cum rabini sunt numai in religia mozaica, iata ai dovada ca Isus din Nazareth era un Rabin al Religiei Mozaice.
- Ba! De ce crezi ca spun eu ca Biblia este un text FURAT de la o alta religie, spun pentru ca toata Biblia a fost furata de la religia mozaica, iar apostolii au murit mozaici, si tot ca mozaici a murit toata comunitatea care l-a urmat pe Isus Nazariteanul, cvare erau toti SECTANTI ai religiei Mozaice!
Nimeni nu se naste crestin!

| milan9 a răspuns (pentru Katczinsky):

Desigur, Insusi Fiul lui Dumnezeu este numit in unele randuri "Iahve" - "YHWH", si asta in virtutea naturii divine pecare o are, asemenea lui Dumnezeu Tatal!

| milan9 a răspuns (pentru Katczinsky):

Si mai este ceva... happy
Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, fiind deci de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

| Katczinsky a răspuns (pentru milan9):

Eu stiu toate astea. Nu sunt impotriva lor. Explica-le celorlalti, asa cum fac si eu. Cheers. happy

| sempreinvolo30 a răspuns:

Revelatia1:5"martorul fidel"deci Isus era Martor al lui Iehova

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

Da? Tare ma mira!
Nu de alta dar eu nu stiam ca pe vremea lui Isus era aceasta secta atat de periculoasa, si aveam impresia ca secta asta diabolica s-a nascut in secolul XIX!
Adica cand Isus era deja de mult mort si inviat... eventual ca oala!

Răspuns utilizator avertizat