| Moisie a întrebat:

Daca Isus spune ca el este Calea, Adevarul si Viata, si asta este un slogan pentru orice crestin, atunci de ce nu ii urmati nici calea. nici adevarul si nici viata?
Pentru ca nu stiti ca acea "cale" pe care a urmat- o RABINUL Isus. este calea propusa de religia mozaica, cale de care nu s-a dezis nici macar atunci cand era rastignit pe cruce?
Adevarul lui Isus nu este Biblia crestinilor ci Tanachul care cuprinde Legea Torei, adica Legea data de Dumnezeu lui Moise?
Si Viata lui Isus este viata in saracie si in chinuri, ca doar nu pe degeaba zice Isus ca acela care doreste sa-l urmeze sa isi ia propria crucea si sa-l urmeze...(pe drumul chinului si al suferintei adica pe dealul Golgotei?
De ce nu urmati sloganul care vi-l propune iudeul Isus din Nazareth?

12 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Scenariu nou:
Iisus a fost rastignit de romani fiindca nu a vrut sa renunte la mozaism si sa se converteasca la crestinism.

| Moisie explică (pentru ErrorFound):

Hahahaha ...asta-i cel mai tare banc!
Pacat ca nu este si credibil pentru ca religia crestina a aparut la multe zeci de ani dupa ce "reinviatul" Isus a putrezit in mormant!

| Katczinsky a răspuns (pentru Moisie):

Taci ma, tu idolul culturii ca ce ai intrebat e o idiotenie. Luminatul de tine nu stie mai nimic despre Crestinism. Am mai spul multora, inainte sa negi o credinta, asigura-te ca o intelegi pe deplin.

| Kalla a răspuns:

Nu te priveste pe tine ce fac ceilalti.In primul rand tu nu respecti nici macar numele lui Iisus si-l scrii si gresit.Cand o sa respecti tot ce zice Dumnezeu atunci sa vii la crestini sa-i judeci!

| Moisie explică (pentru Kalla):

Esti cumva cam "obosita" de ai impresia ca ma intereseaza ce fac niste TROLLi analfabeti?
Am pus eu vreo intrebare in sensul amintit de tine? sau si tu esti o analfabeta structurala care nu intelege ce vorbeste?
Numele corect al lui Isus nu este Iisus si nici IiiiiiiiiiSUS, ci acela de Yehoshua.
Care Dumnezeu ma fata, ala care se lauda ca este Lucifer si ca dupa inviere a devenit stapanul cheilor MORTII si nu ale VIETII?
Ce ar fi ca tu ca si crestina sa asculti de LEGEA lui Dumnezeu si nu de ce spun niste cioflingari cu numele de Luca, Marcu sau Ioan si dupa ce asculti de Dumnezeu si nu de cioflingarii amintiti, atunci te rog sa- mi raspunzi la postari ...nu de alta dar prostia si incultura (in general si nu in mod special a ta) ma deranjeaza!

| Kalla a răspuns (pentru Moisie):

Simplu,intrebarea ta nu are raspuns pentru ca nu este o intrebare.Este doar o afirmatie facuta de tine cu semnul intrebarii la sfarsit.Stii deja raspunsul!
Imi spui mie sa ascult de Legea Domnului cand tu insulti fara un pic de obraz sfrintii care au scris Biblia cu Sfantul Duh?

Apropo, chitobagul (cel care ai blocat pentru ca esti prea imatur ca sa rezolvi problemele in mod civilizat) iti trimite un mesaj:ma moisie prapaditu-le? nu mai tragi pi nas, ai gura? dai tare ma.

| Moisie explică (pentru Kalla):

Faptul ca tu nu ai nivelul intelectual sa intelegi intrebarea, desi foarte simpla, nici pe departe nu inseamna ca n-am pus o intrebare!
Am pus chiar doua intrebari!
- Biblia nu a fost scrisa de sfinti ci FURATA de la o alta religie, probabil la indemnul "sfantului duh" cu coada si coarne, ca numai asta poate indemna la FURT fie si intelectual!

PS Esti cumva posta pentru TROLL-li, sau posta benevola pentru toti care doresc sa te foloseasca la postit? (sper sa nu intelegi din nou aiurea asa cum vad ca intelegi si intrebarile)?

| Ben00 a răspuns:

Ai trecut iar la Tanach? parca erai imbaiat in stiinte cateva zile in urma? Hotaraste-te.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Ba in plus mai imping fiare la sala, si apoi ma duc la SPA, inainte de culcare ascult Chopin si maine fac o plimbare in parc asta pentru ca sunt un om polivalent cu preocupari multiple si multilaterale, in timp ce tu esti mereu acelasi TROLL care spurci cu balele tale orice intrebare pe care o pun si la care nu te duce capul sa raspunzi pentru ca probabil esti un analfabet structural!

| Ben00 a răspuns (pentru Moisie):

Foarte bine daca tragi de fiare, inseamna ca te ingrijesti de sanatatea ta fizica. Problema e ca poluezi mediul informatic cu murdariile deversate, neavand nici un respect pentru valorile altora. Pentru ca modul de vietuire crestin are de a face in primul rand cu ce isi doreste omul dicolo de viata asta. Si este o mare idiotenie sa batjocoresti aceasta zona.

| Katczinsky a răspuns:

Nici nu ma obosesc sa raspund la asa o tampenie.

| Moisie explică (pentru Katczinsky):

Pai sa stii ca pare tampenie, dar mai ales in ochii celor inculti!
Adevarul este EXACT cum reiese din intrebare!