| Dragosh010101 a întrebat:

Ce rol are crestinismul in formarea poporului roman? help please. fundabig grin

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns sincer, nici un rol nu a avut, politica a avut un rol semnificativ, politica a modificat religia crestina dupa bunul plac pentru a ii sustine scopurile, de exemplu razboaiele mondiale, crestinii nu trebuie sa ucida, trebuie sa isi iubeasca pana si dusmanii si sa nu se razbune, rau pentru rau, totusi preotii au trimis enoriasii in razboi, au pus patriotismul pe primul loc nu Biblia, s-au omorat crestinii intre ei, doar nationalitatea ii despartea (o mare tampenie) ...prin urmare religia a fost de-a lungul timpului o modalitate de manipulare a maselor, direct nu a avut nici un rol in formarea poporului roman (luptele cu voevozii, legende cu haiduci si tot felul de relatari istorice de genu, pline de sange)
P.S is crestin, nu ateu

| IonNicolae a răspuns:

A distrus-o! Asta a facut. Minciuna aia de crestinism s-a c**** in istoria dacilor, care detineau adevarul.
Citeste aici: http://crestinismulexpus.blogspot.ro/? m=1

| Dragosh010101 explică:

Am maine teza la istorie....va rooog