| Mindfulness a întrebat:

Ce se spune în biblie despre persoanele care sunt urâte de foarte multi oameni,care sunt ostracizați,marginalizați,care primesc hate mereu,și acestea de fapt nu prea fac rău nimănui își văd de treabă lor,nu deranjează pe nimeni,dar,din invidie multi nu îi suporta și îi denigrează și bârfesc din toate colturile,când și dușmanii și neamurile sunt împotriva lor și nimeni nu îi înțelege!?
Deci, pe lângă ce nu mai are părinți și absolut nimic mai e și urat de multi oameni! Ce spune Biblia de aceste persoane nefericite?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ferice va fi de acești oameni, căci Împărăția cerurilor este a unora ca ei!
Persoanele marginalizate vor fi mântuite. Numele lor sunt scrise în Cartea vieții. Vrăjmașul caută să le strice caracterul, să le facă să-și piardă cumpătul, răbdarea și să le facă să cadă în păcat la fel ca opresorii lor. Dar ei nu trebuie să cedeze, ci să se prindă de Dumnezeu; să alerge la ajutorul Lui. Să Îl caute pe Dumnezeu în Casa Lui. Să caute să Îl cunoască și să se încreadă în El.

| T0Teu a răspuns (pentru anonimg):

Nu toate persoanele marginalizate vor fi mantuite. Este precizat este ferice de cei care sunt ocaratoi, batjocoriti DIN PRICINA LUI DUMNEZEU, nu altceva

| EestiSodalane a răspuns:

Depinde despre ce e vorba. Foarte mulți oameni au impresia că sunt victime și opresate pe nedrept, dar când ajungi să-i cunoști mai bine realizezi că își cam meritau acea ură. E foarte important să ne ferim de mentalitatea de victimă. Să nu ne credem niciodată niște martiri inocenți.

Dar e adevarat ca sunt și oameni care trăiesc în deplină ascultare față de Hristos și sunt urâți de oameni și lume. Dar acesti oameni sunt extrem de puțini și nu se victimizează niciodată.

| Pocait01 a răspuns:

Adică ce zice lumea despre Hristos? Că El nu a făcut rău nimănui, ba chiar a ajutat pe mulți, "dar din invidie mulți nu Îl suporta și L-au denigrat și bârfit din toate colțurile, când și dușmanii și neamurile au fost împotriva Lui și nimeni nu-L înțelegea."
"Deci pe lângă că nu mai are părinți și absolut nimic mai e și urât de oameni!"

Lăsând aluzia la o parte, cine are o astfel de cădere psihică are nevoie de ajutor psihologic, prieteni și mai ales de Hristos. La o biserică bună neo/protestantă găsești toate acestea. Recomand asta pentru că persoana menționată de tine are nevoie de iubire.