| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce rol are spovedania?

23 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Spovedania inseamna toate acestea la un loc: marturisirea pacatelor cu sinceritate, si cu dorinta de a nu le mai face.
Este imposibil ca omul sa se spovedeasca cu de la sine putere. Parerea de rau este data numai si numai de Dumnezeu. Aceasta parere de rau duce in mod automat la marturisire. Si nu marturisire de frica pentru pedeapsa; ci marturisire ca pacatele noatre au adus suferinta asupra Aceluia care a purta pacatele noastre pe cruce. Si marturisirea va fi facuta cu credinta ca Dumnezeu ne-a iertat. Niciodata nu trebuie facuta de frica pedepsei. (Si credinta este tot darul lui Dumnezeu, si nu vine de la om).

"In adevar, cand intristarea este dupa voia lui Dumnezeu, aduce o pocainta care duce la mantuire si de care cineva nu se caieste niciodata; pe cand intristarea lumii aduce moartea. (2Corinteni.7:10)
Sa nu uitam ca Dumnezeu ne ofera timp ca sa ajungem sa judecam corect lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vrei sa spui ca Dumnezeu stie ce pacatem avem, si ca Ekl doreste sa le marturisim.
Este cat se poate de adevarat acest lucru. Marturisirea pacatelor nu este pentru a-L informa pe Dumnezeu de raul facut. Ca suntem constienti sau nu, pacatul indeparteaza pe om de Dumnezeu, dupa cum este scris in ultima parte a frazei:
"Nu, mana Domnului nu este prea scurta ca sa mantuiasca, nici urechea Lui prea tare ca sa auda,
ci nelegiuirile voastre pun un zid de despartire intre voi si Dumnezeul vostru; pacatele voastre va ascund fata Lui si-L impiedica sa v-asculte!" (Isaia.59:2)
Pacatele sunt gandurile, cuvintele si faptele rele. Acestea ne strica caracterul. Ele ne condamna. Dar de fiecare data, prin marturisire, Dumnezeu ne gratieaza; Fiul Sau a murit in locul nostru. Isus Hristos a suferit despartirea vesnica de Dumnezeu, pentru ca noi sa nu trecem prin aceasta. Da, pacatul nemarturisit ne poate duce la despartire vesnica de Dumnezeu. De aceea si psalmistul s-a rugat astfel: "Cine isi cunoaste greselile facute din nestiinta? Iarta-mi greselile pe care nu le cunosc!" (Psalm.19:12)

| lpavel a răspuns:

Iertarea pacatelor! preotul are puterea asta data de Isus!

| lpavel a răspuns (pentru lpavel):

Am uitat esentialul: ti se va ierta pacatele numai daca iti va parea rau ca le-ai facut si vei incerca sa nu le mai faci, nu vei omite nici un pacat cu stiinta deplina! daca ai uitat, nu se pune! Dupa o spovada buna esti ca un nou nascut, fara pacat!

Răspuns utilizator avertizat
| h379m3973423 a răspuns (pentru lpavel):

"Iertarea pacatelor! preotul are puterea asta data de Isus!"
Uau, sper că nu se învață asta la biserică, unde merg atât de mulți oameni. Fapt. 4:12, Fapt. 26:18, Efes. 1:7, Col. 1:14, Evr. 9:22, Apoc. 5:3, Marc. 2:10.

Sau cumva această gândire stricată este legată de ce scrie în Ioan 20:23? Păi citiți și ce scrie mai sus, și ce scrie mai jos, și ce scrie în F.A. și tot așa.
Cumva preoții sunt apostoli? Cumva toți preoții au darul iertării păcatelor?(1Cor. 12:28-30, oh, da, nicăieri în Biblie nu scrie de un asemenea dar) Sau?
NICĂIERI în Biblie nu scrie că trebuie să mărturisim păcatele unui preot, unui alt om din timpul nostru(cu excepția Domnului Isus) ci scrie să ne dăm exemplu, să vorbim cu alți oameni ce fac aceleași păcate pe care le-am făcut și noi când eram păcătoși ca să înțeleagă.

Vouă vi se potrivește PERFECT Matei 23:13.

Răspuns utilizator avertizat
| h379m3973423 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scuze, dar nu cred că cineva ca tine este bibliograf...

| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu ori esti prost de-a binelea ori ai fost beat cand ai intrebat: Daca tot le-a dat puterea asta popilor, de ce nu stiu pacatale noastre, fara sa le zicem noi? laughing sau poate ai 9 ani... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste biblia si vei afla! Poate asa iti intra in capul acela sec ca ti-am zis de cateva ori in comentarii dar degeaba, mintea ta odihnita nu poate procesa atata informatie laughing

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar alea sunt povesti create, nu intamplari! Diferenta e mare! Chiar daca nu crezi in ce scrie in biblie, trebuie sa ai imaginatie si minte deschisa si te va captiva!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu ai habar ce citesti! Esti foarte slab de minte! Eu ti-am raspuns prima data la raspunsul tau, adica povestile din cartile lui King si Aghata sunt povesti create! De asta am zis: Diferenta e mare!

| halogen001 a răspuns:

E o metoda buna de culegere a informatiilor.

| aumih16 a răspuns:

Iertarea pacatelor! da! asta este!

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns:

Rolul de a mai castiga preotul niste bani ca sa se poata duca la curv3 ca sunt cam scumpe tarifele.

| Irinel15123532 a răspuns:

Sfaturi, rugaciune impreuna cu o alta persoana, incurajari, etc.
Doar Hristos iarta pacatele prin jertfa Lui de la cruce, preotul stie asta, si tu ar trebui sa o stii.

| badpanda a răspuns:

Preotul face rost de informatii.
Asa au castigat putere si bani de pe urma naivilor.

| AG777 a răspuns:

Eu iti pot spune ce rol avea spovedania in vremea comunismului, spovedania era o recunoastere de la sine a faptelor crezand ca faci vreun bine in fata zeitatii, ca pe urma sa fii sifonat de popi la securitate