| Analy a întrebat:

De ce credeti ca este importanta spovedania pentru un crestin?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Spovedania,ca marturisire a faptelor rele care apasa un suflet omenesc moral,e importanta pentru orice om nu numai pentru un crestin.Ea produce o eliberare a sufletului,ea usureaza constiinta si ne intoarce la esenta pura a fiintei noastre; ne regasim "ca noi"dupa orice marturisire si o putem lua de la capat cu toate fortele sufleteti reinnoite. Daca in rolul celuui ce asculta a fost,este,si poate va mai fi o vreme un preot,asta nu poate fi decat o buna intelegere de catre biserica a importantei unei asemennea ritual descatusator de energii psihice; in ultima vreme oamenii se indreapta tot mai mult spre alt tip de confesor si anume psihologul. Putem presupune,vazand cata nefericire aduce in lume tehnologizarea, indepartarea tot mai evidenta de natura, ca rolul psihologului in societatea omeneasca va creste; in paralel cu al preotului o vreme...

22 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Nu ati auzit in Evanghelie? Ce veti lega voi pe pamant, va fi legat si in ceruri si ce veti dezlega voi pe pamant, va fi dezlegat si in ceruri!
- Spovedania trebuie sa se faca inaintea duhovnicului. Deci, eu cand ma duc la spovedanie inaintea preotului, ma duc in fata lui Dumnezeu. Preotul este un simplu martor. In ziua judecatii el atat poate spune, cat i-am spus eu. Ce nu i-am spus, nu-i dezlegat nici pe pamant, nici in cer. Dar eu, daca m-am dus la spovedanie si i-am spus toate si preotul mi-a facut dezlegare cu mainile pe cap, eu sunt dezlegat.
-Spovedania trebuie sa fie completa si sa nu se ascunda nimic din cele faptuite, cum am spus mai inainte. Ai auzit ce spune Sfantul Apostol Pavel? Cuvantul lui Dumnezeu este mai ascutit decat toata sabia cea cu doua taisuri si strabate pana la despartitura trupului de a duhului, cea mai inalta unire intre om si Dumnezeu.
-Spovedania trebuie facuta de buna voie, dupa marturia Duhului Sfant, care zice : si din voia mea ma voi marturisi Lui;
-Spovedania trebuie sa fie facuta cu umilinta, caci inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi;
- Spovedania sa nu fie prihanitoare, adica sa nu dam vina pe nimeni, Deoarece " A mea este buba, a mea este rana; dintru a mea lenevire s-a facut, iar nu dintr-a altuia ".
-Spovedania se cuvine sa fie dreapta, adica sa spui adevarul, spune cum ai facut toate, fara rusine.
-Spovedania sa fie hotaratoare. Sa luam inaintea duhovnicului o mare hotarare de a nu mai pacatui, ajutandu-ne noua dumnezeiescul har, si sa voim mai bine a muri de mii de ori decat a mai pacatui de acum inainte cu vointa noastra.

Dupa o spovedanie curata, trebuie sa primim un CANON, pe care trebuie sa-l tinem. Cel ce se spovedeste are mare datorie de a-si face canonul dat pentru a scapa de chinul cel vesnic al iadului.
Vedem in Sfanta Scriptura ca prin Canon s-au curatit toti cei ce au pacatuit inaintea Domnului. Altfel, cel ce a primit Canon si nu-l face, nu se poate curati de lepra pacatului si nici sufletul sau nu este slobozit din robia dracilor.

Prin Spovedanie omul se intoarce catre Dumnezeu si se leaga sa paraseasca calea pacatelor.Ce ne invata Dumnezeiestile Scripturi
Ati vazut ce spune proorocul Isaia : "Intoarceti-va catre Mine si Ma voi intoarce catre voi, fiii oamenilor. De vor fi pacatele voastre ca mohoraciunea, ca zapada va voi albi, si de vor fi ca roseala, ca luna le voi face albe si nu voi mai pomeni cele dintai ale voastre".

| MMihai a răspuns:

Spovedania == e foarte utilă, că preoții erau mereu cu puterea și funcționau ca niște informatori de la securitate.
E inventată de popi ca să paraziteze mai bine.
Preoții sunt niște căzături, -- băieții care nu erau buni de nimic și la nimic, erau direcționați să se facă popi,-- și cum să îmi ierte mie păcatele, unul cu ani lumină, inferior mie?

| Rapunzell a răspuns:

Spovedania este importanta pentru ca preotul te dezleaga de pacatele pe care le marturisesti. Si Hristos a spus: "Adevar zic voua, oricate veti lega pe pamant, vor fi legate si in cer, si oricate veti dezlega pe pamant, vor fi dezlegate si in cer."

| lifeForJesus a răspuns:

Ce înseamnă spovedania?

| Analy explică (pentru lifeForJesus):

Spovedania este taina iertarii pacatelor marturisite si a restabilirii legaturii omului cu Dumnezeu.E ca un al doilea Botez caci ne curateste de pacate.

| lifeForJesus a răspuns (pentru Analy):

Cui te spovedești?

| Analy explică (pentru lifeForJesus):

Te spovedesti in fata preotului, dar Dumnezeu trebuie sa iti ierte pacatele.

| lifeForJesus a răspuns (pentru Analy):

De ce trebuie sa ma spovedesc în fata preotului când îl am pe marele Preot Isus Hristos, singurul mijlocitor între Dumnezeu și oameni?
Asta nu înțeleg eu! argumentează te rog!

| Analy explică (pentru lifeForJesus):

Pentru ca hainele preotului sunt ca mana Domnului.Ai lipsit la orele de religie? Ce religie esti?

| lifeForJesus a răspuns (pentru Analy):

"hainele preotului sunt ca mana Domnului" cine zice asta? argumentează te rog!
Eu nu am făcut ore de religie.
Religia mea este Dragostea! Iacov 1:27 Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani și pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinați de lume.

| Analy explică (pentru lifeForJesus):

Profesoara mea de religie.Cred ca stiu mai multe ca tine, nu? Cati ani ai?

| Polaris a răspuns:

Așa poate să-l vadă pe popă plimbându-și mândru Haudiul.

| ForJesus a răspuns:

Evrei 4:14 Astfel, fiindcă avem un Mare Preot însemnat, care a străbătut cerurile – pe Isus, Fiul lui Dumnezeu – să rămânem tari în mărturisirea noastră.
Evrei 4:15 Căci n-avem un Mare Preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre, ci Unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca şi noi, dar fără păcat.
Evrei 7:26 Şi tocmai un astfel de Mare Preot ne trebuia: sfânt, nevinovat, fără pată, despărţit de păcătoşi şi înălţat mai presus de ceruri,
Evrei 8:1 Punctul cel mai însemnat al celor spuse este că avem un Mare Preot care S-a aşezat la dreapta scaunului de domnie al Măririi, în ceruri,
Timotei 2:5

Căci este un singur Dumnezeu și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Este importanta pentru ca prin spovedanie si impartasanie ti se iarta pacatele.

| trăncănici a răspuns:

Preoţii sunt ca şi psihologii,buni prieteni,te poţi confesa cu orice,nu numai cu ce-ai făcut! Orice problemă ai,te duci la el, te confesezi şi se cheamă spovedanie.Îi spui ce te frămîntă, că e bine să te descarci unui om de bună credinţă ca el.

| KodrutZ a răspuns (pentru trăncănici):

Unde e preotul ala de buna credinta? Ca eu inca nu l-am gasit.

| AnaAmalia31 a răspuns:

Spovedania este importanta pentru un crestin, deoarece prin ea te cureti sufleteste de pacatele pe care le ai. Daca in timpul sovedaniei nu esti sincer si nu spui toate pacatele pe care le ai, nu se ia in considerare spovedania, iar daca ai mintit, pacatele se pot dubla.

| jo_7646 a răspuns:

Mărturisirea păcatelor spre iertare.

| MoNoPo a răspuns:

Buna.Spvedania este proceedeul prin care iti marturisesti pacatele inainte de a te impartasi in cele mai multe cazur da si nu numai inainte de a te impartasi ci doar cand simti nevoia sa te spodevedsti. Daca spui minciuni in timp ce preotul iti pune intrebari si asa atunci pacatrele iti pot fi dublate si chiar si mai rau sa se intample de atat cea ce noi nu stim.

| BellaSomerhalder a răspuns:

Da' cine a zis ca e importanta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot din acelasi motiv,dar mult, mai important pentru care tu ai un/o, cel.cea mai bun/a prieten/a caruia ii faci confidente sau imparti bucuriile si necazurile.

| nicoleee30 a răspuns:

Prin spovedanie te cureti de pacate.Te vei simti la liber si curat happy E ff important + ca ii un lucru care lui D-zeu ii place si el pur si simplu trebuie facut.