| Ebixa a întrebat:

Are vreun rost spovedania fara pocainta?

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,trebuie sa iti recunosti pacatul, sa regreti si sa renunti la el.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Mai citeste o data raspunsul meu si nu mai cauta nod in papura.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Iacov 5:16,, Mărturisiţi-vă unii altora păcatele şi rugaţi-vă unii pentru alţii, ca să fiţi vindecaţi. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.,,

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

''spovedania'' in sine nu-i ok...ii ceri iertare Lui, nu prin intermediari.
Si nu, marturisirea fara pocainta, n-are valoare...
Salutwinking

| milan9 a răspuns:

Fără regretul pentru faptele rele, taina spovedaniei (taina pocăinţei) nu-şi poate face efectul.

Harul lui Dumnezeu nu poate lucra în mod automat, iertând cu forţa în mod obligatoriu, dacă libertatea omului nu-şi exprimă regretul pentru păcatele săvârşite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu are.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mcwalace? cand te spovedesti pleci la drum cu gandul ca marturisinduti pacatele nu le vei mai face.deci te pocaiesti.moare omul pacatos si se naste unul nou intru viata vesnica.deci nemaipacatuind, vei fi viu in Iisus nu mort in Adam de la care mostenim plata pacatului .moartea.deci fii un om viu in viata vesnica nu mort in pacate in viata trecatoare si in vesnicie.

| tavadaresti a răspuns:

Absolut nici un rost.

| aLeXsNs a răspuns:

Nu are deoarece tu nu ai credinta. Si nu ne-a aparat sa te duci la Biserica, Doar sa ai tu accea credinta in Dumnezeu. Te sfatuiesc. Pocaieste-te

| tinerelul a răspuns (pentru aLeXsNs):

Sa nu uitam ca si spovedania reprezinta primul pas spre mantuire si pocainta. Dar spovedania fara pocainta este ca si cum ti ar fi sete iei paharul in mana te duci la sticla desfaci dopul dar nu torni in pahar. Si ramai cu setea. DAR e un pas important. O farama cat de mica de pocainta exista si in sufletul care se spovedeste. Nu uita asta.

| tinerelul a răspuns:

E ca si cum ai incerca sa bei apa dintr un pahar gol.

| aLeXsNs a răspuns (pentru tinerelul):

Da asa este

| tinerelul a răspuns (pentru aLeXsNs):

Problema este ca sa ne duc em mai departe. Nu doar la spovedanie sa ne oprim. Ceea ce la oameni pare imposibil la Dumnezeu e cu putinta. ADICA? Adica sa nu uitam ce a zis Domnul : Omul si o zi daca ar trai tot ar pacatui. Si pocainta e o stare de spirit de indreptare continua pentru ca noi mereu pacatuim, fie ca stim fie ca nu. Dar sa nu uitam ca Dumnezeu vede inima sincera care cat de cat se lupta pentru indreptare. Nu moare nimeni sfant. O catusi de mica greseala tot are. Dar Dumnezeu milostiv fiind ne iarta. Daca ne gandim de ce anumiti sfinti au trebuit sa stea in vamile vazduhului ca la pret de un ceas atunci intelegem ca nimic necurat nu va intra in imparatia cerurilor. Fericiti cei ce au preot la capul lor cand sunt pe patul de moarte. Nu prea mai au timp sa pacatuiasca. Dar daca pacatele covarsesc faptele bune, atunci si dreptatea Domnului se va arata.