| Kramerwalt a întrebat:

Ce rol joaca Dumnezeu in viata voastra? Ii simtiti lui prezenta in tot ce faceti bun? Cand luati o decizie pe care o considerati corecta va ganditi ca Dumnezeu v-a ajutat?

Răspuns Câştigător
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna.
Este foarte frumos ce ai scris tu,putini ar avea curajul sa recunoasca ceea ce ai spus si bravo tie!
Cat despre intrebare ta,la fel ca si PeaceInHeaven ma simt rusinata de anumitele pacate care le fac pe parcursul zilei si ajung sa le regret foarte mult, si imi cer iertare in gand.
Am trecut printr-o perioada mai grea in viata si am ajuns sa ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu,pentru ca orice ii ceream nu primeam deloc,bine ca o ceream intr-un fel foarte josnic, pe urma doborata fiind de aceste intamplari neplacute m-am rugat la Dumnezeu si am reusit sa ma pun pe picioare, rusinata fiind ca m-am putut indoi vreodata de El.
Eu il simt in viata mea chiar si atunci cand mi se intampla lucruri rele sau pacatuiesc, desi stiu ca, cuvintele mele sunt de prisos, eu imi cunosc sentimentul de adorare fata de Dumnezeu.

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este prioritatea numarul unu in viata mea.Incerc sa fac alegeri in fiecare zi dupa Cuvantul lui Dumnezeu.In toate lucrurile recunosc autoritatea Lui in viata mea.El este Stapanul binecuvantat de la care primesc toate lucrurile.El m-a binecuvantat cu o familie minunata cu tot ceea ce am.

| Esperança a răspuns:

Dumnezeu e Creatorul meu, Suveranul, Stăpânul lumii întregi!
Cu Dumnezeu vorbesc ca şi cu un prieten. Oridecâte ori i-am cerut să mă ajute în luarea unei decizii corecte întotdeauna m-a ajutat şi oridecâte ori am luat decizii de capul meu mi-a mers rău!
Am învăţat că la El trebuie să apelez în orice moment pentru că El cunoaşte totul şi ştie înspre ce să mă îndrume!
în Prezenţa Sa inima mi se umple de bucurie, de multe ori am momente când sunt foarte fericită fără a avea un motiv anume. îmi vine să sar în sus de bucurie fără să fi făcut ceva!
Dumnezeu e Viu în inima mea!
Cum un sentiment de dragoste nu se poate explica în cuvinte, aşa nici Dumnezeu nu se poate explica în vorbe deoarece cuvintele sunt prea sărace pentru a putea defini exact ce reprezintă Dumnezeu pentru mine!
Dragostea nu se spune în cuvinte, ea se simte.
Dragostea e Dumnezeu şi orice om care nu iubeşte, e din cauză că niciodată nu l-a cunoscut pe Dumnezeu, niciodată nu a cunoscut dragostea!

| Kramerwalt explică (pentru Esperança):

Foarte frumos, ai niste cuvinte uimitoare si ma bucur ca nu spui si tu ca sunt nebun cand spun ca nu pot explica dragostea pe care o simt pentru Dumnezeu, ca sarmanele noastre cuvinte sunt de prisos.
Ateii nu pot intelege in ce fericire traim noim cei ce credem si cei ce-l avem pe Dumnezeu ca pe un prieten, ca pe un frate, ca pe o sora, ca pe un tata in inimile noastre!
Foarte frumos!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Îi simt prezenţa doar după 3-4 pahare de ţuică.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Da, apa minerala sau suc.

| Dumnezău a răspuns:

1.Niciunul,o entitate din povestile pentru creduli, inexistenta, nu are ce rol sa joace in viata mea.
2.Fac lucruri bune, dar in ele simt prezenta caracterului meu, nicidecum a unui nene razbunator, care se mai crede si bun, in ipocrizia sa.
3.Ne lasi cu Dumnezeul tau, idiot si perfect pentru oameni la fel?

| SaveTheNature a răspuns:

Ma simt pacatos.Dar atunci cand intalnesc oameni care cu adevarat stiu sa-l slujeasca, ma inmoi. Si simt prezenta Lui in acei oameni.
Sincer acum orice fac mi se pare ca e pacat.si-mi cer scuze in gand, ca tare greu este sa fugi de toate pacatele intre atatia oameni rai.Multumesc lui Dumnezeu pentru oamenii evlaviosi pe care ii intaresc cateodata.

| Kramerwalt explică (pentru SaveTheNature):

Foarte frumos spus, tu m-ai inmuiat pe mine! faci pacate si nu ti-e rusine sa recunosti ba chiar o faci cu ata dragoste de Dumnezeu, ii recunosti suprematia, te rog incearca sa mai raresti din pacate o sa vezi ce frumos va fi!

| AlexandraCroft a răspuns (pentru SaveTheNature):

Buna.
Este foarte frumos ce ai scris tu,putini ar avea curajul sa recunoasca ceea ce ai spus si bravo tie!
Cat despre intrebare ta,la fel ca si PeaceInHeaven ma simt rusinata de anumitele pacate care le fac pe parcursul zilei si ajung sa le regret foarte mult, si imi cer iertare in gand.
Am trecut printr-o perioada mai grea in viata si am ajuns sa ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu,pentru ca orice ii ceream nu primeam deloc,bine ca o ceream intr-un fel foarte josnic, pe urma doborata fiind de aceste intamplari neplacute m-am rugat la Dumnezeu si am reusit sa ma pun pe picioare, rusinata fiind ca m-am putut indoi vreodata de El.
Eu il simt in viata mea chiar si atunci cand mi se intampla lucruri rele sau pacatuiesc, desi stiu ca, cuvintele mele sunt de prisos, eu imi cunosc sentimentul de adorare fata de Dumnezeu.

| Inferno a răspuns:

Ce rol? Ce viata? Ce Dumnezeu? Ce decizii sa iau cand toate ma duc la locul de unde am plecat.
Exista decizii corecte? Daca, da, atunci inseamna ca nu am mai facut una de foarte mult timp, foarte mult timp.

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

Pentru ca nu ai crezut in Dumnezeu! Tu traiesti numai in decizii proaste sau cum?

| Inferno a răspuns (pentru Kramerwalt):

A crede, a nu crede mi-e totuna. Daca eu traiesc? Poti spune si asa, ca traiesc. Daca traiesc numai in decizii proaste? marea majoritate sunt gresite.

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

Pai vezi, daca l-ai avea si tu pe Dumnezeu langa tine ai vedea ca marea majoritate a deciziilor tale vor fi corecte!

| Inferno a răspuns (pentru Kramerwalt):

Nu cred ca mai ar mai avea suficient timp sa stea langa mine, e foarte ocupat sa stea langa voi.

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

Haha,Sa stii ca Dumnezeu nu e ocupat pentru nimeni! La el timpul sau spatiul sunt inexistente! Sper sa ajungi sa-L cunosti prietene!

| Inferno a răspuns (pentru Kramerwalt):

Stiam asta. in alta parte am vrut sa bat eu cu afirmatia mea, dar se pare ca nu ai inteles.

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

Ma rog, eu sper ca tu sa te arpopii de Dumnezeu! Incearca sa vezi cum e sa crezi cum e sa-L simti aproape de tine!

| Shaoran a răspuns:

Sunt nimic, nu stiu nimic, nu pot nimic.
Un vas ciobit de lut in care DUmnezeu isi revarsa Harul, invrednicindu-ma sa le primesc pe cele bune si cele rele, iar eu netrebnicul vars harul Sau, iar el din mila cea nemasurata imi da mai mult, vai mie! Nimic nu-i de la mine, afara de pacat, pe acela eu il savarsesc. In rest toate incercarile si binefacerile sunt din Dragostea lui DUmnezeu pentru mine.

| Shaoran a răspuns:

Creştin este cel ce Îl imită pe Hristos: în cuvinte, în fapte, în gândire, spune Sf. Ioan Scararul. Deci nu-mi zi mie de crestini care poarta decorativ acest titlu si merg pe strada nepasatori. Si nici nu generaliza, auzi "Sa nu judeci sa nu fi judecat", "Sa nu te trufesti cu faptele tale".

| Shaoran a răspuns:

"Fi-ti desavarsiti precum Tatal vostru din Ceruri este" ~ Deci, tind spre a imita cat mai mult, asa cum multi si-au luat modele lumesti, un crestin are ca model pe DOmnul Dumnezeu, si trebuie sa faca precum acesta.
Pe scurt: Tind spre a face asta, ma straduiesc, incerc cat mai mult si am credinta ca voi reusi.

| danay72 a răspuns:

Incerc ca sa fie pe primul plan.Matei6:33.inainte de a lua o decizie importanta ma rog pentru a lua decizia corecta si, iar de cele mai multe ori gasesc raspunsul prin intermediul Bibliei.Proverbe3:5,6

| 4b a răspuns:

EL ar trebui sa fie esenta de viata a fiecaruia...o maxima frumoasa zice asa: ''Daca imprejurarile vietii ne gasesc in Dumnezeu, il vom gasi pe Dumnezeu in toate imprejurarile vietii''winking

| Kramerwalt explică (pentru 4b):

Foarte frumos spus! Perfecta dreptate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrarea lui Dumnezeu cu fiecare este unică şi personală, în funcţie de efortul pe care îl depune fiecare pentru a fi lucrător întru Hristos când o vei trăi nu vei mai simţi nevoia să pui astfel de întrebări.

| Kramerwalt explică (pentru anonim_4396):

Eu le pun pentru a vedea si parerile celorlalti! De unde sti ca prin intrebarile mele nu reusesc sa apropii pe cineva de Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Pentru că sună mai mult a îndoială decât a certitudine prin care încerci să îi apropii pe ceilalţi de Dumnezeu.

| Kramerwalt explică (pentru anonim_4396):

Atunci i-mi cer scuze, nu este deloc o indoiala pentru mine! Sper ca nu te-am suparat cu ceva!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Nu, deloc îmi cer şi eu scuze dacă am creat impresia de arogant nu acesta e scopul meu, dacă ai încercat să faci o introspecţie pentru a-l găsi pe Dumnezeu în sufletul celor care nu îi conştientizează Lucrarea nu ai adoptat tocmai stilul potrivit.

| Kramerwalt explică (pentru anonim_4396):

Da am realizat si eu asta, nu am incercat neaparat lucrul ala am vrut sa stiu si parerile celorlalti(dese ori sunt considerat nebun de unii ca cred in Dumnezeu, dar eu stiu ce-i in inima mea si merg mai departe)Datorita unei intrebari de genul asta m-am apropiat eu de Dumnezeu! am o poveste mai interesanta! Inainte nu credeam deloc, iar acum orice as face fac cu gandul la Dumnezeu si simt cateodata ca parca si El lucreaza prin mainile mele! Sa ai o seara binecuvantata in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca ma gandesc la Dumnezeu in toate situatiile acestea. Eu de multe ori cand ma rog Dumnezeu ma ajuta in ceea ce fac dar desigur este nevoie si de un efort din partea mea. Dar mereu cand ajung la final si reusesc primului caruia ii multumesc este Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit raspunsurile ce ti s-au dat, dar mie intrebarea ta mi se pare fara sens, sau altfel spus, itrebare cu raspunsul dat.E logic ca pentru credinciosi rasunsul e cel din interogatia ta, iar pentru necredinciosi este opusul.Ce ai urmarit in fond prin aceasta intrebare?

| CadeamiarMaseaua a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vada cati atei sunt pe TPU laughing (sau cati crestini si-au pierdut credinta thinking )

| anonim_4396 a răspuns (pentru CadeamiarMaseaua):

Vreau sa consider ca motivatia scrisa este de conjunctura, deoarece altfel...

| ateu a răspuns:

Nici unu, nu-i simt prezenta si daca i malfic numa rau imi aduce, nu stiu daca e corecta pana nu o pun in practica si daca va vi buna eu mam ajutat singur nu dumnezeu mi-a dat ceva singur am muncit singurrrrrr

| MissBovary a răspuns:

Eu sunt regizoarea vietii mele, si dumnezeu imi va da oscarul sau zmeura de aur.