| J0B0MAT a întrebat:

Cand luati o decizie va bazati mai mult pe intuitie?
De cele mai multe ori intuitia voastra a fost corecta sau gresita?

Răspuns Câştigător
| nlko a răspuns:

Pai... Inainte sa iau o decizie ma gandesc de 100 de ori(sunt genul de persoana care nu poate sa se decidă niciodata). Dupa ma gandesc la plusuri / minusuri. Nu ma ajuta la nimic laughing
Si pana la urma merg pe intuitie.
Pot sa spun ca nu am regretat nici o decizie pana acum.( doar a fost a mea happy )

12 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Intotdeauna ma bazez pe intuitie insa uneori mintea intra in functiune si ma distrage, analizand tot felul de posibilitati.
Intuitia e corecta de la sine, e precum busola.

| J0B0MAT explică (pentru Shammal):

Foarte frumoasa ultima parte. Mi se intampla si mie atunci cand vreau ceva sa analizez si partile bune si partile rele si astfel uit sentimentul ala special, impulsul care m-a indemnat sa fac alegerea de la bun inceput.

| Shammal a răspuns (pentru J0B0MAT):

Exact, frumos spus. Acel impuls, sentiment special este intuitia, conexiunea cu o parte a noastra ce "șade undeva mai sus" si are o perspectiva extinsa asupra acestui labirint intortochiat in care ne punem uneori cand vrem sa luam o decizie.

| Drolja a răspuns:

Intuiţia este una din cele trei considerente care ne ajută în luarea deciziilor. Celelalte două sunt inteligenţa şi experienţa.

De obicei, fiecare funcţionează în mod egal, şi contribuie proporţional atunci când luăm o decizie, dar asta când sunt cultivate corespunzător.
Nu te poţi baza pe experienţă dacă faci bungee-jumping când tu ştii că nu ai mai făcut asta niciodată, ci îţi foloseşti intuiţia şi inteligenţa să hotărăşti dacă acesta este un lucru pentru tine.

Totuşi, toate astea sunt în strânsă dependenţă unele de altele, şi se influenţează, atunci când experienţa căpătată contrazice un lucru ce ţine de informaţiile pe care le deţineai până atunci. Şi aşa e sănătos să fie.
E normal să îţi foloseşti intuiţia într-un loc în care experienţa nu te poate ajuta şi nici inteligenţa, dar e greşit să acţionezi numai intuitiv.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Eu pana acum am luat majoritatea decizilor pe baza de instinct si majoritatea nu le-am regretat. Important e sa faci ce vrei tu cu adevarat si stii ca te face fericit indiferent de consecinte.

| RAY a răspuns:

Pe trecut /pret daca e sa cumpar ceva, daca e sa fac ceva ma basez pe ratiune si trecut, de exemplu o aparut windows 10 nu puteam sa-l instalez asa, l-am testat apoi l-am instalat si alte persoane cu licenta desigur

| Eastwood a răspuns:

Depinde de situatie, iei o decizie cand esti sigur, cand nu esti, risti!

| FaraNume1245 a răspuns:

De obicei ma bazez pe experienta. Daca n-am experienta in domeniul ala, apelez la intuitie. Oricum, Drolja a explicat mai bine ca mine.

| J0B0MAT explică (pentru FaraNume1245):

Da,dar iti multumesc si tie pentru ca ti-ai spus parerea. Apreciez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal nu prea ma bazez pe intuitie, obisnuiesc sa gandesc excesiv asupra unei decizii.
Dar am facut-o si pe baza intuitiei de cateva ori, si a fost ok, si chiar daca nu a fost bine pe moment s-a rezolvat intre timp.

| anaaandr17 a răspuns:

Eu zic ca nu doar intuitia conteaza in luarea unei decizii, eu ma bazez si pe parerile prietenilor/familiei.ma gandesc si daca hotararea mea nu ma va dezamagi pe viitor.

| wizzkid a răspuns:

Am luat si decizii proaste si decizii bune, dar de regretat nu trebuie sa regreti, daca tu nu ai incredere in tine, atunci cine?