| Superior a întrebat:

Ce rost ar avea viata fara un Dumnezeu? Ce rost ar mai avea viata daca suntem doar o bucata simpla de carne care candva se ca descompune si nu va mai ramane nimic din noi? Uitati tot ce tine legat de stiinta 2 minute. Nu e prea ilogic sa nu existe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
37 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Fiti prosti pentru 2 minute. Asa-i ca exista Mos Craciun?

| danay72 a răspuns:

Tot ce ne înconjoară în creație arata clar ca exista un proiectant inteligent.Ar fi un haos dacă Dumnezeu nu ar exista.

| SG1995 a răspuns:

Doar o chestie vreau sa punctez credinta sau necredinta nu e o chestiune logica, ci una de sens. Pe scurt logica nu are ce cauta in aceasta ecutie deoarece intrebarea ta nu pleaca de la un rationament pur matematic, ci aduce in discutie chestiuni abstracte ca sensul vietii. Sau logistic vorbind viata nu are sens ea doar exista, mai exact rationamentul tau e unul emotional nu unul matematic.

| xerxes1 a răspuns:

Din aceeasi cauza crestinii au furat zeul evreilor, ca sa aiba si ei un zeu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru xerxes1):

Crestinii nu au furat zeul evreilor. Iisus Hristos, fiul lui Dumnezeu(cel al evreilor) a intemeiat crestinismul. "Nu am venit sa stric legea cea veche, ci s-o implnesc". Crestimismul este implinirea vechiului testament al evreilor. In concluzie nu e niciun furt ffs ci o implinire!

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De fapt, nu: profetiile despre Hristos sunt cam trase de par, sau trase la tema, cum se zice-n Rebus.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Stii macar ce inseamna "profetie"?

| xerxes1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Crestinismul a fost inventat de Saul din Tars care a avut un episod psihotic pe drumul Damascului.
Legea veche crestinii nu o respecta de mult timp.Circumcizie,evitarea carnii de porc, sabatul etc.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru xerxes1):

Legea veche a fost data evreilor daca vrei sa stii, iar crestinismul nu inseamna legea veche ci legea noua data de Iisus Hristos. Sunt tare curios ce nu-ti convine din ce a zis Iisus. Daca nu ati fi asa bagati pana in gat in ura, violenta si pornografie ati vedea adevarul. Pana atunci sunteti orbi...

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Poate ne explici tu, mai Einstein, de ce ar fi profetie asta: http://www.biblegateway.com/passage/?search=Psalmi+22:18&version=NTLR

Conform Sf. Toma de Aquino, Psalmul 22 este smiorcaiala unui pacatos. A fost Isus Hristos pacatos?

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bibliografie:

http://rationalwiki.org/wiki/Biblical_prophecies#Non-prophecies

http://infidels.org/library/modern/farrell_till/prophecy.html

De fapt, aceste lucruri nu sunt deloc secrete pentru universitarii crestini care cerceteaza Biblia din punct de vedere istoric (cu exceptia fanaticilor, care vor nega pana-n panzele albe greselile Bibliei, chiar cand ele sunt evidente).

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Poate ne spui tu, amice, care carte din Biblie este pornografie. Si ce rost are ca o carte care contine pornografie sa interzica pornografia.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Nicio carte din biblie nu contine pornografie, amice happy spre deosebire de istoricul tau web

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, da, se vede ca n-ai citit Biblia. Cand o sa ajungi la Cantarea Cantarilor vezi sa nu ti se scoale mataranga.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Oameni de genul tau sunt cu milardele. Toti intr-o linie marsaluiti spre pieire. Dar eu nu va urmez calea. Viitorul vostru nu e si al meu din fericire. Aveti crucea pusa si testamentul facut.I'll never go down your road
I find my way on my own
I'll never follow your path
I'll make mine and I won't look back.

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Serios, teologii evrei si crestini sustin in cor ca daca o interpretezi literal, Cantarea Cantarilor este pornografie. Evreii antici o cantau in taverne, cantecul se refera la cum un gagiu face sex cu o gagica (nu erau casatoriti). Evreii si crestinii s-au trezit cu ea in Biblie si au fost fortati sa-i dea o interpretare conform careia ea nu se refera la ceea ce se refera.

In SUA astfel de lucruri se invata in universitatile seculare si la facultatile de teologie (protestanti mainline si catolici). Acolo invata teologii ca Biblia contine erori. Crestin nu e sinonim cu prost sau tampit. Sau cu pseudolog. Doar crestinii fanatici se feresc sa recunoasca fapte obiective despre Biblie. You're in denial.

| xerxes1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu faci altceva decat sa repeti ca un magnetofon ce ai auzit in jurul tau de mic.Incearca sa-ti folosesti propriul creier si intuitia.
Cat despre ura violenta si pornografie nu ai nimerit-o.
Iisus nu a dat nicio lege.Altii au dat in numele lui.Pana si faimoasa rugaciune Tatal Nostru nu este a lui.Egiptenii o foloseau cu 1000 de ani inainte de nasterea lui catre zeul Amen. Texul se regaseste pe papirusul lui Ani.
Faza cu adultera este un fals.Nu se regaseste pe niciun manuscris inainte de sec IV.
Iisus s-a nascut evreu si a murit evreu.A fost circumcis, nu consuma carne de porc si repecta legea.Saul a modificat legea, deoarece era doar pe jumatate evreu.Zicea ca vorbeste cu Iisus. Cine stie cu cine vorbea ala.
Nu prea existau psihiatri pe vremea aceea.

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Numai un monstru sadic ar condamna la chinuri veșnice ființele care au preferat o opinie subiectivă și arbitrară altei opinii subiective și arbitrare.

Despre „Isus e Dumnezeu" nu se poate spune în mod obiectiv nici că e adevărat și nici că e fals. Dar despre „soarta veșnică a omului depinde de a achiesa la o opinie subiectivă și arbitrară (și anume cea a bisericii din care se întâmplă să fac parte)" se poate spune direct „las-o jos că măcăne".

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

Dude... Nu e nimic subiectiv sau arbitrar. Fiecare om cand se trezeste dimineata poate alege dintre bine sau rau. Dintre ura sau iubire si dintre efortul de a face ceva pentru sufletul tau sau a nu face nimic. Fiecare dintre noi avem dreptul de a alege si ca sa stii si tu nu Dumnezeu ne condamna. Dumnezeu ne cheama pe toti la Mantuire. Noi ne condamnam in fiecare zi si fiecare clipa prin faptele pe care le facem. Ffs subiectiv si arbitrar... Cand esti un *** pedofil e subiectiv si arbitrar, nu? El nu face rau. E doar subiectiv si arbitrar. Stii ceva? Get yout *** togheter.

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci din pura intamplare istorica dogmele bisericii tale sunt Adevar Absolut? Ca adevar obiectiv nu pot fi de nicio culoare, serios, asa aberatie nu putea scorni niciun tip cat de cat inteligent care a absolvit liceul.

Inca o data: majoritatea oamenilor din societatile seculare sunt de acord ca violatorii de copii fac rau, si d-asta sunt bagati la zdup. Insa in societatile traditionale nu exista conceptul de pedofilie, de aceea nici in Coran, nici in Biblie nu este definit vreun astfel de termen. Abuzul sexual asupra copiilor a fost scos in afara legii de catre secularism, nu de catre crestinism, hinduism sau islam.

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce scrie la Legea lui Dumnezeu ca se intampla cu cel care violeaza o fecioara? Scrie ca va fi silit s-o ia de nevasta si sa nu poata divorta de ea, nu scrie nicaieri ca sexul cu minori ar fi interzis. In Biblia crestina si in operele Parintilor Bisericii nu apare nicio astfel de interdictie.

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

In general lasa-i pe altii mai inteligenti sau mai doxati sau care nu sunt fanatici sa apere crestinismul, caci raspunsurile tale bizare sunt contra-reclama. Eu ti-as putea explica argumente pro si contra platonismului moral, dar ma tem ca esti incapabil sa intelegi despre ce as discuta. De, esti nedus la facultate si n-ai de unde intelege etica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

K

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Serios, tu habar n-ai ce inseamna obiectivitate si ai incumetarea sa discuti teorii complicate ale eticii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

K boss, fii sanatos

| Mclaren12 a răspuns:

Exista dar n-are nicio legatura cu stafia evreiasca. Uita si tu de crestinism 2 minute si realizeaza ca aceasta religie buna de nimic a distrus toata spiritualitatea autentica care a precedat-o cu mii de ani.

| Superior explică (pentru Mclaren12):

Deci tu ce cult sau religie zici ca are dreptate daca nu crestinismul?

| Superior explică (pentru Mclaren12):

Si-n ochii tai, cum arata Dumnezeul, ma refer la ala de zici tu nu "stafia evreiasca".

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Un "Dumnezeu" care logic are corp fizic (cum ne-ar putea crea dacă n-ar avea?) și care nu ne-a impus să fim sclavi.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Dacă este să facem un raport între religiile avraamaice și oricare alte religii, orice oricare religii au dreptate

| Superior explică (pentru Mclaren12):

Adica crezi ca e extraterestru, no? straight face

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Evident. Tie ti se pare mai logic sa te fi creat o stafie evreiasca aparuta odata cu iudaismul acum 3500 de ani? Si mai amuzant este ca rabinii stiu ca este inventat si nu cred in el.
Apropo, sunt ceva carti despre teoria asta cu omul creat de o specie avansata de extraterestrii.
Lloid Pye - Intervention theory
Michael Artur Chemo - Forbidden Archeology

Si fara indoiala mai sunt si altele pe care nu le stiu.

| Superior explică (pentru Mclaren12):

SI PE EXTRATERESTRII CINE I-A MAI FACUT GENIUS? Sigur nu stii sa raspunzi, mai logic este o energie spirituala care a existat din totdeauna decat o chestie o creatura fizica cu ochi de gandac.
https://www.google.ro/......ps?/search
sa nu uitam ca extraterestrii astia au violat si creierele la omenii de i-a rapit?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Cred ca nu ai inteles ce am zis. Yehova a aparut acum 3500 de ani odata cu iudaismul. Energia spirituala de care zici tu este numita eter/akasha si exista peste tot in Univers (deci este omniprezenta). Evreii doar au furat conceptul asta si l-au personificat intr-un zeu rasist si insetat de sange in care voi credeti ca asta vi s-a bagat in cap de la nastere.

Nu stiu cum au aparut primii extraterestrii dar trebuie sa fii spalat pe creier sa crezi ca i-a creat zeul evreilor despre care nimeni n-a auzit nimic pana la aparitia iudaismului. Din punct de vedere biblic Yehova nu este nicio energie spirituala pentru ca energia asta eterica este *impersonala* iar Yehova era un zeu personal care nu era nici omniprezent, nici omniscient, nici omnipotent. Cert este ca teoria asta cu oamenii creati de extraterestrii nu are nici cea mai mica legatura cu filmele de la Hollywood sau cu tampenia pe care mi-ai aratat-o. Carti care au abordat teoria asta s-au scris si in Evul Mediu, pe atunci Hollywood nici macar nu exista. Apropo, avand in vedere ca biserica catolica detinea puterea in evul mediu, artistii erau obligati sa introduca in picturile lor elemente crestine. Stiai ca multi artisti au realizat tablouri crestine in care au desenat si OZN-uri? De ce asta? Ce legatura ar avea?

Dar de ce zici de faptul ca rabinii au scris in Zohar ca Samael (Satan) este tatal/creatorul arienilor si nu Yehova?

| BIoody a răspuns:

Nici un rost straight face

| doctorandus a răspuns (pentru BIoody):

Din "lumea nu are rost fara Dumnezeu" nu rezulta "exista Dumnezeu". Google non sequitur. Poate lumea chiar asa e in realitate, lipsita de rost.

| Vladutz1986 a răspuns:

Daca nu as avea stapan sclavul cui as mai fi? Nu este nimic logic in existenta unui zeu care a aparut din nimic inaintea timpului. Eu sunt mandru ca sunt doar o bucata de carne pentru ca sunt o bucata de carne care nu exista doar sa multumeasca un zeu orgolios si gelos. Nu mai incerca sa folosesti logica sa explici existenta zeilor pentru ca dai in penibil!