| IvanMihai a întrebat:

Ce se intampla cu sufletul in momentul in care dormi?
"Se zice ca in momentul in care dormi sufletul hoinareste pe alte taramuri,
ca sufletul paraseste corpul in momentul in care dormi."
Este asta adevarat? Poate cineva sa imi ofere mai multe informatii cu privire las asta.
Doar cei care cred in existenta sufletului sa imi raspunda la intrebarea asta, din orice religie!

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sufletul e omul, deci doarme nu merge în alt loc.geneza2:7.

| RAY a răspuns:

TPU nu permite discrimare sau doar uni sa imi raspunda, in biblie apar versete unde scrie ce si cum o adormire vesnica atat., fara calatorii astrale., ca crestin de ce nu citesti biblia?

| DeyCj a răspuns:

Nu este real.Sufletul nu părăseşte corpul numai când corpul moare. Când dormin corpul şi conştientul se odihnesc.Subconştientul, sau sufletul, în schimb nu dorm.

| mentholinks a răspuns:

Pai sufletul este cel care doarme, corpul avand alte activitati in special de refacere.

| xerxes1 a răspuns:

Nu stiu care este treaba cu sufletul.Stiu sigur ca corpul astral in timpul somnului se desprinde de corpul fizic si hoinareste cam pe unde vrea.
In functie de nivelul spiritual dobandit sau mai simplu cat de de bine circula energia prin anumite chakre se pot accesa niveluri diferite iar calatoria poate fi constienta.
Este abc-ul unei cai spirituale autentice.
Asa sa te rogi la un zeu invizibil si inexistent sa-ti pice para malaiata in gura lui natafleata sau si mai absurd ca sa-ti ierte experientele nefericite numite pacate, este doar pierdere de timp.

| VelaJohnny a răspuns:

„Se zice ca (...)". Hai sa iti mai zic ce se zice. Era odata o fetita care purta o scufita rosie des si oamenii au inceput sa ii zica „Scufita rosie".

Doar pentru ca lumea zice nu inseamna ca e adevarat. Ar face bine ca oamenii aia sa nu mai vanda gogosi, si la fel, tu ai face bine sa nu fi credul, sa judeci lucrurile si sa iti pui intrebari in loc sa iei de bun tot ce auzi. Recomand sa studiezi biologia si anatomia, vei intelege atunci mai bine de ce ideea de suflet nemuritor, impermeabil, cu capacitate individuala de gandire, simturi precum vazul si auzul, memorie si care are vreo 20 de grame parca din ce am auzit un user de aici zicand nu e stiintifica si nici rationala. Sunt crestin, dar nu credul. Hai sa zicem, existenta ingerilor nu o poti verifica prin studii stiintifice, dar existenta sufletului o poti verifica intelegand cum functioneaza organismul ca intreg, in special creierul, pornind de la componentele celulei. Nu ca as fi expert in asta, dar nu iti trebuie multe informatii sa cunosti ca sa intelegi.

| xerxes1 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ai asa de multa incredere in medicina incat refuzi o banala transfuzie.

| VelaJohnny a răspuns (pentru xerxes1):

Aplica sugestia mea si la tine si documenteaza-te despre sange si transfuzii. Care crezi ca sunt motivele pentru care se lucreaza la sange artificial, si pentru care s-au inventat atatea alternative la transfuziile de sange? Sa le faca pe plac Martorilor? In general masele nu sunt informate, au motive si bancile de sange, si medicii corupti.

| IvanMihai explică (pentru VelaJohnny):

Off topic (1):
Medici corupti... Mai rar gasesti asa ceva! Medicii salveaza vieti, nimic mai onorabil ca asta!

Off topic (2): Problema cu refuzul transfuziilor este in momentul in care este un accident iar martorii mai degraba aleg sa moara in loc sa faca transfuzie. Ce reprezinta pentru martori sangele, de este asa de important? Pare sa fie vorba doar de nonsensuri religioase:
http://adevarul.ro/......index.html

Martorii nu cred in existenta sufletului, versete biblice care sustina asta; te rog.

| VelaJohnny a răspuns (pentru IvanMihai):

„Medici corupti... Mai rar gasesti asa ceva!" - interneaza-ti o ruda in varsta intr-un spital mai nedezvoltat si nesupravegheat si vezi cu o sa fie tratata daca nu le dai mita sau atentii asistentilor si medicilor. Nu insinua ca am generalizat la toti ca ar fi corupti.

Treaba ta daca pentru tine conteaza punctul de vedere al Bibliei. In plus, nu e nici o garantie ca o transfuzie de sange salveaza. Te crezi mai destept decat Dumnezeu, daca el zice ca sangele sa fie varsat pe jos ca apa, sa nu i se dea nici o utilizare, in special sa nu fie consumat, exceptie fiind jertfele aduse, tu zici opusul. Medicul de prost iti zice sa nu bei alcool cand iei medicamente? Te-ai apuca sa iti injectezi alcool in vene atunci?

„Martorii nu cred in existenta sufletului" - informatie gresita. Martorii cred in existenta sufletului. Martorii nu cred in existenta unui suflet nemuritor ca parte din trup, care supravietuieste mortii corpului si vede, aude, gandeste etc. Dovedeste-mi tu existenta unui astfel de suflet cu Biblia daca tot deschizi subiectul. Dupa iti arat si eu Ezechiel 18:4, 20, Eclesiastul 9:5, 6, 10, Psalmul 146:4. Vei da apoi interpretari versetelor, ca se refera la moarte fata de Dumnezeu, sau ca Eclesiastul a fost scris de Solomon, care mai tarziu a cazut in idolatrie. Biblia spune clar inca din Geneza, pentru cei ce au reusit sa treaca cu citirea de cartea aia, inca din primele capitole, ca din tarana suntem facuti, si pacatuind in tarana ne intoarcem. Cat despre iad, se spune ca e un loc al chinului pentru pacatosii de neierat. Cum se face ca insusi Isus dupa ce a murit a fost acolo cele 3 zile, in iad, conform cu Faptele 2:31? Daca iadul e pentru pacatosi, Isus ce cauta acolo? De ce nu a mers in cer? Poate vei zice „sa le predice", dar ce sens mai are, din moment ce acolo merg cei de neiertat? Ce cainta sa le predice? Ba, daca Isus ar fi insusi Dumnezeu, inseamna ca o parte din Dumnezeu e pacatoasa. Vezi ca am dat un raspuns mai devreme la o intrebare, suna gen „ce trebuie sa faca crestinii adevarati?". Recomand sa arunci un ochi acolo. Ceau!

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Crezi ca religia este cea adevarata?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Nu am inteles intrebarea.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Daca crezi ca religia ta e singura si adevarata?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca as mai pastra-o daca nu as crede asta?

| Elide a răspuns:

Posibil,,ar fi Frumos daca ar fi adevărat și visele sa fie amintiri din universurile paralele! de ex.te visezi la școală cu aceiași colegi de clasa.dar mai apar și alte fețe pe care nu le.ai văzut niciodată, ce ar fi în alte universuri paralele sa fie o "alta eu" și să viseze ce fac eu acum sau să viseze pe unde mă duc laughing

| IvanMihai explică:

Conform iudaismului si islamismului da, asta se intampla:
http://www.judaism-islam.com/what-happens-to-our-soul-while-we-sleep/

Nu stiu care este opinia crestina referitoare la asta... Ar fi bine daca m-ar edifica cineva cu privire la asta...
Nice read:
http://www.patheos.com/......bible-say/

| andi456 a răspuns:

Sufletul este o energie perisabila care dupa un indelung studiu al cercetatoriilor s ar crede ca se afla in creierul uman.In fine in timp ce dormi activitatea neuronala continua astfel creierul combinand diverse amintiri sau ceeand diverse lucruri, produce visul.Ti s-a intamplat vreodata sa visezi lucruri pe care le ai trait in realitate? sa visezi oameni vii sau morti? sau altceva? ei bine mai este si subconstientul o anticamera situata in creier care stocheaza uneori informatii de maxima importanta cum ar fi lectia pe care ai avut o de invatat la biologie, istorie sau geografie.Multora,poate ai auzit li s-a intamplat sa nu mai tina minte nici un cuvant dupa ce au inchis seara caietul, iar in dimineata urmatoare sa si aminteasca totul la perfectie.In fine ca tot vorbim de subconstient, acesta retine spre exemplu persoanele pe care le vezi pe strada zilnic, insa acesta nu le retine clar fetele, pe parcursul noptii modificand infatisarea in functie de senzatii emotii, ma rog de capacitatea creierului de as putea imagina ceva. Unii cercetatori sunt de parere ca acesta este motivul pentru care noaptea mai visam si persoane complet necunoscute(ex.imagineazati ca noaptea visezi o combinatie de elvis, maradona si cocosatul de la notredame, mancand la aceeasi masa cu oscar cardozo).Pe scurt visul nu este nimic altceva decat imaginarea unor scene folosind amintiri intr-un mod haotic sau ordonat.

| kostell a răspuns:

Nu prea cred sa fie real asa ceva