| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă mă duc la Împărtășanie direct fara sa mă spovedesc din cauza că sunt bolnav și mi-e si rusine tare de spovada? Când eram mic așa făceam cu clasa.
Pățesc ceva rău dacă iau direct împărtășania pe care mi-o doresc din suflet căci am nevoie sa-L primesc pe Dumnezeu.

4 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Nu se intampla nimic caci si una si cealalta nu folosesc la nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În ortodoxie știu că spovedania este obligatorie înaintea Sfintei Împărtășanii (cu excepția cazului în care ești copil mic...în general sub 7 ani). Gândește-te că preotul nu are voie să vorbească cu nimeni despre ce i-ai povestit, altfel ar încălca taina spovedaniei...deci nu trebuie să îți fie rușine.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca cu adevarat ai avea nevoie sa il primesti, ai si cunoaste cum sa o faci.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Asa insala diavolul pe om: il indeamna prin ispite si-i da curaj sa pacatuiasca, dar cand e vorba sa isi marturiseasca pacatele, ii trimite rusinea peste el. Dumnezeu e foc mistuitor, asa cum ne invata Biserica in Sfanta Scriptura, si nu se cuvine sa ne apropiem fara vrednicie de El. Spune Sfantul Apostol Pavel, ca multi care s-au impartasit fara vrednicie s-au imbolnavit si multi au si murit. 1 Corinteni 11, 28-30