| William a întrebat:

Am mai pus intrebarea asta dar am primit raspunsuri inutile asa ca mai intreb odata. Ce se studiaza la facultatea de teologie? Cum pot sa intru la o facultate de teologie? Trebuie neaparat sa cand cantece bisericesti daca intru la o facultate de teologie?

Răspuns Câştigător
| vitbsk a răspuns:

"Vreau sa invat despre Dumnezeu."
Asta înseamnă să fi un om care caută Adevărul cu cuget curat.
Şi preoţii învaţă despre Dumnezeu, doar că nu există slujbă în care să nu se cânte. De aceea trebuie să înveţe să cânte.
Pe lângă cântat învaţă Dogmatică şi fac multă Cateheză.
Cred că există parohii şi în oraşul tău în care se face Cateheză cu oameni care studiază Biblia în sens duhovnicesc alături de preoţi care au deprins studiul biblic şi substanţa duhovnicescă, nu ca la unele secte care interpretează în spirit de critic literar.
Ai grijă cu cine studiezi Biblia, pentru că nu toţi care se arată bine intenţionaţi, te învaţă Adevărul.
Dacă eşti ortodox, încearcă să citeşti din Patericul Egiptean pentru a-ţi face o idee despre înţelepciune şi încearcă să citeşti învăţăturile Sfântului Ioan Gură de Aur şi Vasile cel Mare.
Desigur, pentru a prinde firul duhovnicesc, trebuie să duci o viaţă creştină şi să urmezi Biserica Lui Hristos, pentru că fără trăire, nu poţi înţelege în Duh, învăţăturile.

20 răspunsuri:
| William explică:

Acum ca am aflat ce se studiaza la teologie nu mai vreau sa merg. Multumesc tuturor cu exceptia lui dogarelu.

| vitbsk a răspuns (pentru William):

Ok, tu ştii, e o meserie vocaţională mai bine să nu mergi dacă nu ai chemare.
Asta oricum nu te împiedică să fi creştin dacă vrei cu adevărat.

| William explică (pentru vitbsk):

M-am hotarat sa nu mai merg fiindca nu se studiaza ce as vrea eu. Nu vreau sa pictez icoane sau sa cant in biserica sau sa ma fac preot. Vreau sa invat despre Dumnezeu.

| vitbsk a răspuns (pentru William):

"Vreau sa invat despre Dumnezeu."
Asta înseamnă să fi un om care caută Adevărul cu cuget curat.
Şi preoţii învaţă despre Dumnezeu, doar că nu există slujbă în care să nu se cânte. De aceea trebuie să înveţe să cânte.
Pe lângă cântat învaţă Dogmatică şi fac multă Cateheză.
Cred că există parohii şi în oraşul tău în care se face Cateheză cu oameni care studiază Biblia în sens duhovnicesc alături de preoţi care au deprins studiul biblic şi substanţa duhovnicescă, nu ca la unele secte care interpretează în spirit de critic literar.
Ai grijă cu cine studiezi Biblia, pentru că nu toţi care se arată bine intenţionaţi, te învaţă Adevărul.
Dacă eşti ortodox, încearcă să citeşti din Patericul Egiptean pentru a-ţi face o idee despre înţelepciune şi încearcă să citeşti învăţăturile Sfântului Ioan Gură de Aur şi Vasile cel Mare.
Desigur, pentru a prinde firul duhovnicesc, trebuie să duci o viaţă creştină şi să urmezi Biserica Lui Hristos, pentru că fără trăire, nu poţi înţelege în Duh, învăţăturile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce consideri tu raspuns util? uite unul; e bine sa fii popa ca castigi multi bani.o sa ai vila, masina, bani cu nemiluita din manipularea poporului drept credincios.sau; e bine sa duci lupta cea buna, sa fii doctor de suflete, si un bun pastor pentru turma ta, sa o pastoresti bine si sa nu pierzi in iad pe nici unul din cei ce ti s-au dat in primire.fiindca peste putini vei fi vrednic, peste multi vei fi pus in lumea cealalta.alege.

| Silviuloan a răspuns:

Daca ai bacalaureatul poti intra la facultate, dar daca nu ai facut liceul adica seminarul cre ca grebuie sai dai niste diferente.Sunt trei sectii parca :3 ani studii de licenţă, cu următoarele secţii: Teologie Pastorală, Teologie Didactică, Teologie Socială, Artă Sacră
site :http://www.mitropolia-ardealului.ro/invatamant_andreisaguna.php

| William explică (pentru Silviuloan):

Spune-mi ce studiaza fiecare sectie si daca stii si ce se face la un liceu teologic, adica ce invata acolo copii.

| Silviuloan a răspuns (pentru William):

La liceul teologic se studiaza urmatoarele:clasa a9a si a 10a biologie,fizica,mate,chimie; geografie, istorie,greaca franceza, engleza,; Vechiu Testament, N testament, Dogmatica, Tipic; sport, muzica liniara, muzica psaltica.In clasa a 11 si a 12 a toate de mai sus in afara de biologie fizica chimie si mate, si se mai adauga morala catehetica liturgica care este un fel de tipic bisericesc si cam atat...la facultate nu stiu ca eu sunt abia la inceput in clasa a 10 la seminar

| William explică (pentru Silviuloan):

Faceti sport? Si daca qlesti doar la sport se supara cineva?

| vitbsk a răspuns (pentru Silviuloan):

"la facultate nu stiu ca eu sunt abia la inceput in clasa a 10 la seminar"
Mult succes maestre, să nu te sminteşti până atunci şi să dea Dumnezeu să ajungi un preot al neamului.
Ţara asta are nevoie şi de preoţi pentru că popi sunt destui.

| Silviuloan a răspuns (pentru William):

Eu am adeverinta si relatii...

| Silviuloan a răspuns (pentru vitbsk):

Nu vreau sa ma fac preot, ci Ieromonah, si daca imi ajuta bunul Dumnezeu si ceva mai mare.

| William explică (pentru Silviuloan):

Ce face un Ieromonah?

| Silviuloan a răspuns (pentru William):

Este preot calugar.

| William explică (pentru Silviuloan):

Multumesc pentru explicatie.

| vitbsk a răspuns (pentru Silviuloan):

Ieromonah, şi mai bine, dacă poţi să duci lupta duhovnicească, fără soţie.
În cinul monahal poate intra oricine trece testul ascultării şi examinarea medico psihiatrică, la ce îţi trebuie relaţii?

| Silviuloan a răspuns (pentru vitbsk):

Aia cu relartiile era la sport...

| vitbsk a răspuns:

Sal, dacă, vrei să urmezi teologie pastorală, trebuie să te antrenezi la cântat.
Am înţeles că se dau probe la sport şi vocaţionale, examen scris din Noul Testament (subiectele le vezi pe siteuri), interviu cu Preasfinţitul din zona în care eşti şi probabil o probă la cântat.
La teologie didactică merg cei care vor să fie profesori de religie, nu ştiu ce probe sunt.
La artă sacră merg pictorii şi cei care vor să studieze istoria artei creştine.

| William explică (pentru vitbsk):

Tocmai ca nu vreau sa cant nimic.

| Mandarina888 a răspuns:

De ce nu intrii pe un site al unei facultati de teologie acolo aflii toate informatiile necesare despre admitere, orar etc! E f simplu

| William explică (pentru Mandarina888):

Ti-a trecut prin cap ca daca voiam sa caut pe internet nu mai postam intrebarea pe TPU?