| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Ce inseamna sa fii ateu?

Eu am auzit ca inseamna sa nu crezi in zei, dar sa crezi ca totul a aparut din nimic. Totul e din nimic?
Inseamna ca nu avem un scop si rost in viata. Nu suntem nimic in aceasta viata?
Inca de cand eram mic si nu-l cunosteam pe Dumnezeu ma gandeam la un creator, stiam ca cineva ne-a creat. Toti copiii au dorinta vesnicii, sunt 100% ca oricine o are, chiar si un ateu. Toti stim ca nu aici o sa ne traim intreaga viata.
Daca ar veni un hot si ti-ar pune pistolul la cap, l-ai implora sa nu traga, nu?

"De aceea le vorbesc în pilde, pentru că ei, măcar că văd, nu văd, şi măcar că aud, nu aud, nici nu înţeleg."
Şi cu privire la ei se împlineşte prorocia lui Isaia, care zice:, Veţi auzi cu urechile voastre, şi nu veţi înţelege; veţi privi cu ochii voştri, şi nu veţi vedea." (Matei 13, 14)
"În adevăr, însuşirile nevăzute* ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El."

You Belive Nothing Created Everything?
Totul are un creator, nu se poate crea ceva din nimic happy
Tu ce crezi?
„Cu cât evoluează mai mult ştiinţa, cu atât mai mult credem în Dumnezeu." (Albert Einstein)

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

``Ce inseamna sa fii ateu?``

Inseamna sa inlocuiesti o credinta cu o alta. Chiar daca nu cred in nicio divinitate, in ceva ei tot cred: ca totul a aparut intamplator intr-un Univers rece si distant si ca existenta noastra se indreapta dinspre nicaieri spre nicaieri.
Inseamna sa nu ai nicio speranta dincolo de moarte

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Deci tu ai credinta pentru mii de zeii, fantome, spiridusi, zane orice personaj din basme in care nu crezi

38 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un crestin cum vrei tu sa spui ca esti iubeste adevarul nu minciuna,ateismul este doar lipsa teismului atat, restul ce ai scris acolo sunt minciuni, bogdane cu minciuna nu vei ajunge prea departe, speri ca ajungi in rai prin minciuni, ipocrizie

| SG1995 a răspuns:

Dovezile tale consta in faptul ca viata trebuie sa aiba un sens, si instinctul de conservare? Imi dai voie sa raspund la asta: Patetic, nimeni nu va lua genul asta de argument serios.

| mentholinks a răspuns:

Ateii nu cred in vreo divinitate dar nici nu isi bat capul cu intrebari existentiale. Ei au ce numesc eu pacea mintii.

| FaraNumePls a răspuns:

Nu crezi in zei, Satan, Iehova sau eu mai stiu ce Dumnezeu. Eu zic ca ei au o viață mai "usoara" asa cum a zis si cineva mai sus, nu se obosesc cu intrebari. Si pana la urma avem un scop si fara existenta lui Dumnezeu asta în caz că am aparut din flori rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns:

"Inseamna ca nu avem un scop si rost in viata. Nu suntem nimic in aceasta viata?"
Exact asta zice si religia voastra. Traiti o viata mediocra unde va supuneti dogmelor ca sa ajungeti in presupusul rai.
Dar si ateii au dogmr asemanatoare, Univers aparut din nimic, cauza aparitiei vietii este incert, sunt putin mai materialisti decat voi etc.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Citeste tot, nu doar un citat.
Eu nu sunt controlat de nimeni, stiu sigur ca exista un creator happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Pai nu m-a interesat intrebarea pentru ca nici nu-mi era adresata mie dar mi-a atras atentia ca tu reprosezi ateilor o situatie in care te afli si tu si restul crestinilor.
Si ca restul crestinilor esti controlat de jîdani prin acest program de manipulare. Ca sa fie liber, sufletul trebuie sa practice spiritualitatea autentica. Sa fii crestin este ca si cum ti-ai lega sufletul de maini si de picioare si l-ai mai si lega la ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Totul are un creator, nu se poate crea ceva din nimic" Serios? Pai atunci pe Dumnezeu cine l-a creat? Daca totul are un creator.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu e in afara timpului si a saptiului.
El este ALFA SI OMEGA.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit.
Noi nu avem inteligenta necesara pentru a cunoaste infinitatea happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Asta-i o prostie. Yehova nu avea cum sa existe inaintea Universului. De unde vrei sa apara un zeu cu constiinta proprie din nimic? Plus ca Yehova nu a existat dintotdeauna, a aparut acum vreo 3500 de ani odata cu iudaismul sau poate chiar putin mai tarziu, pe atunci a fost inventat, conceptul omniprezentei e furat de pe la hindusi (conceptul energiei eterice), YHVH este furat din tetragrammaton (egiptean daca nu gresesc), plus ca ezoterismul evreiesc antic il descrie total diferit fata de basmele biblice pe care le credeti voi, deci nici n-am cuvinte sa descriu cat de indocrinati si manipulati sunteti sa credeti ceea ce credeti.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Daca dumnezeu e in afara spatiului unde naiba e ma? cum poti sa scrii asa ceva omule, daca un obiect se afla in afara spatiului el nu este conectat la acel spatiu deci nu exista in acel spatiu cum in acel spatiu nu exista spatiu nu are loc unde sa existe acel personaj, astea sunt argumente de copii de gradinitia, eu chiar ma mir ca niste oamenii adulti pot scrie asemenea argumente atat de irationale

| anonim_4396 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Mda. Aceeasi prostie care o aud de 12/13 ani in coa.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru anonim_4396):

Pe care*.
Fiecare crede in ce vrea el, are dreptul liber sa-L aleaga pe Dumnezeu sau cel rau. Tu ce mai cauti la categoria asta? Lasa-i sa creada in ce vrea ei happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Nu e minciuna, asta cred majoritatea ateilor, documenteaza-te si o sa vezi. Esti evolutionism, sau?
Gandurile noastre sunt indepartate fata de Dumnezeu, suntem nimic in fata lui.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

A existat dintotdeauna. Nu are inceput si nici sfarsit happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Asta va baga religia in cap de la nastere. Poti justifica asta? De asta majoritatea ateilor au fost crestini inainte sa se converteasca la ateism. Cand ei realizeaza ca "zeul ala omnipotent si omniprezent fara inceput si fara sfarsit" nu exista, imediat din cauza indoctrinarii si a ignorantei au convingerea ca niciun Zeu nu exista cand ei sunt inca manipulati de teoriile jîdanilor si spalati pe creier cu pseudo-istoria care se preda in scoli.
Nu exista modelul asta de zeu pe care il descrii tu, nici macar personajele din basme nu-s atat de deplasate.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Si tu esti ateu pentru mii de zeii asa ca nu vb despre alti

| anonim_4396 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ti-am zis eu sa nu crezi in cineva sau ceva? Sau doar iti place sa vorbesti prostii? Eu nu ti-am interzis nimic. Nu mai suntem pe vremea lui Ceasca. Toti sunt liberi sa fie cat de idioti vor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Toti stim ca nu aici o sa ne traim intreaga viata"
Mda? Si de unde stim? Avem vreo dovada? Nu.
Presupunem.Alegem sa credem, fara dovezi.De ce ai mai incerca sa-i faci sa creada si pe altii in ceva ce nu poate fi dovedit, chiar nu stiu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru anonim_4396):

O sa murim cu toti, nu vezi asta?
Nu sunt destule dovezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Normal ca murim cu totii.Ce legatura are asta cu viata de apoi?

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Moartea, tati, nu constitue e dovada.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru SG1995):

Pai vom vedea, oricum este scurta viata, nu-i asa?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdane asta e un fel de amenitare?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Lol laughing
Nu, este adevarul pe care il vom vedea dupa moarte.
Cine stie happy

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Deci tu ai murit si ne anunti misto

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Nu am murit, nu stiu cum e ala.
Eu doar ti-am zis ca vom vedea dupa moartewinking

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De unde stii tu viitorul ma bogdane esti mama omida?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

"Mama omida" rolling on the floor)
Nu-l stiu, de aceea ti-am zis ca il vom vedea laughing

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

Totii*, scuze m-am grabit.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Esti un om itelept, ateu inseamna sa nu crezi niciIn D-zeu nici in Satan. - D-zeu sa fie cu tine si numai bine.

| adrian3224 a răspuns:

Esti prea prostanac ca sa intelegi ceva.
Te iubesc crestinule pace, sa ma pupi in fund cu drag.