| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ce stiti despre molii? Eu stiu ca seamana ca niste fluturi dar sunt asa mai gri au diferite marimi si mici si mari. Eu dupa ce am deschis si citit pentru prima data Biblia eram in bucatarie la masa cu geamul deschis si in momentul in care am citit si am crezut cu adevarat ce e acolo m-a cuprins un fior pe sira spinarii si o senzatie ciudata de neliniste. Am continuat sa citesc mai departe si fiind liniste in bucatarie (eram singur acasa parintii erau plecati) a aparut dintr-o data pe gresie un fel de fuluture mic si gri cu un pic de maro spalacit pe el, pe moment am crezut ca e un fluture dar dupa cateva zile m-am uitat pe net la melodia asta https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w si am vazut din nou insecta aceea la minutul 2:45-2:50-2:53 deci ma jur ca arata exact ca acea insecta din videoclip nu mint.

Sunt speriat, voi incerca sa citesc in continuare din Biblie dar eu nu pot sa uit cand a aparut pentru prima data acea insecta, am mai vazut acea insecta si in filmele de groaza dar pe moment am crezut ca sunt niste lacuste cu aripi care manaca lemnul putred.

Stiu ca ceea ce va spun acum pare ciudat sau iesit din comun dar ma jur, ma jur ca am vazut acea insecta si nu e pentru prima data, au mai fost zile in care a mai aparut si am stat asa si m-am uitat la ea fara sa o prind in mana (mi-a fost frica), numai pe una care era mica am atins-o un pic si a zburat.

Scriu asta pentru ca mi-e frica ca nu cumva sa imi vina randul si mie, adica sa ma ia Dumnezeu la el, sa mor cumva noaptea in somn facand stop cardiac sau respirator sau sa mi se intample ceva mai rau caci eu stiu ca am pacatele mele.

Cine imi poate explica mai multe despre acea insecta are cumva legatura cu Biblia? Ca a aparut imediat dupa ce am deschis-o prima data si am citit din curiozitate si ma jur ca pana in ziua aceea nu am mai vazut acea insecta. Sa fie vreo legatura? Sunt foarte speriat numai cand o vad.

Prima data s-a asezat pe gresie in bucatarie ca acolo citeam mereu din Biblie si zbura si se lovea de bec, apoi intr-o alta zi de fapt era intr-o seara o molie mare cat gura la o cana sau cat jumate de celular s-a asezat pe rama aceea alba de la geamul termopan era cat se poate de reala.

Cine ma poate ajuta cu un raspuns? Sunt nedumerit si nu stiu de ce mi-e frica, chiar mi-e frica numai cand ma gandesc si imi amintesc de acea insecta.

68 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Singurul lucru neplacut la molii este ca rod hainele, dar in rest chiar n-ai de ce sa te temi de ele.
Cred ca suferi de anxietate, poarte ar trebui sa apelezi la un psihoterapeut.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Nilsson):

Imi place imaginea ta de profil, hmmm "urmareste lumina" ori cum stiu ce am vazut nu ma poate prosti nimeni.

| Nilsson a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ma bucur ca iti place imaginea, sper ca inspira optimism. In rest nu stiu ce ai mai vrut sa spui.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Nilsson):

Era referitor la intrebarea mea.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Hai că mă sperii și pe mine. =))
Uite cum arată molia
https://www.google.com/......ps?/search

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Este o molie oarecare, (Si eu care credeam ca sunt paranoic laughing )
Nu exista paranormal.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Pai e exact insecta din videoclip ma jur asta e.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Și ce crezi că-ți face molia? Îți fură averile? Îți dă foc la casă? Îți halește familia? Nu fi paranoic, nu-ți face nimic!

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ce e asa de supranatural, daca eu vad o musca intr-un video si o vad si real e un act clar divin cumva

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Ma jur ca a aparut imediat dupa ce am citit nu sunt nebun, mi-a fost frica sa o ating pentru ca stiam ca am mai vazut-o in filmele de groaza dar pe moment nu am crezut ca e aceiasi insecta. De-a bia dupa ce am citit a aparut, si a inceput sa mai apara si ziua si seara cate o molie mica dar ultima a fost mare cat gura la o cana.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nimic, nu imi face nimic dar nu stiu daca aceea insecta are legatura cu Biblia dar ceva nu e in regula, in filmele de groaza numai acolo mai vedeam aceea insecta ca in rest nu am mai vazut-o.

Deci MA JUR ca era cat se poate de REALA era exact aceea insecta pe care mi-ai aratat-o si tu pe google iamges https://:///......com/search 100% asta era.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si eu am citit legenda omului musca si am vazut o musca, ce spui?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

A aparut cand am inceput sa citesc despre "Crimele cu autori necunoscuti" si despre "Crime" pe urma "Adulter" si "Avort".

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Uite poti sa ma ei la misto cat vrei dar eu stiu ce am vazut era cat se poate de REALA nu mint era exact si ca ceea din videoclip si de pe net.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Atunci a făcut avort și molia?

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si care e faza man?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Îi e frică să nu-l bată musca ăăă molia? tongue

| RAY a răspuns (pentru RAY):

As vrea sa scriu ceva, un om care crede nu are nevoie de dovezi, stiinta deci a vb cu un om care crede e timp pierdut simplu

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Care-i faza?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Esti o persoana foarte amuzanta chiar mai facut sa imi schimb parerea despre tine.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ce părere aveai înainte? Mie nu mi se pare că sunt amuzantă, dar fie... tongue

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Ce am spus in legatura cu molia e cat se poate de real.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

No comment.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Te cred marius, va cred pe toti

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Minti, tu spui asta ca sa ma compatimesti crezand ca sunt nebun dar te inseli ceea ce am vazut e cat se poate de real insecta aceia era cat se poate de reala exact cum sunt moliile din filmele de groaza, ma jur ca asa arata https://www.google.com/......ps?/search

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu mai conteaza, tot ce stiu e ca Dumnezeu are grija de toti si ca ne va veni randul la toti.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

"Te cred marius, va cred pe toti" ai mintit, tu crezi numai ce vrei tu sa crezi si numai ce crezi tu ca are vreo importanta iar daca iti spune cineva ceva care e adevarat te superi si dai ignor.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

O sa iti para rau ai sa ste caiesti pentru pacatele tale nu uita Dumnezeu te vede, inca ceva din viata scapa cine poate exista doar doua directii inainte sau sus sti tu unde. NIMENI dar NIMENI nu scapa de dreptatea si judecata lui Dumnezeu ori unde ai fi pe Terra sau orinde te-ai ascunde EL te vede.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Incepi sa ne ameniti cu iadul tipic unui copil de 3 ani

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Nu, depinde de tine ce crezi si ce faci dar eu stiu ca raspunsul tau a fost dat asa la ofdica sau nervi dar sti vorba aia "Eu vad numai ce vreau eu sa vad" si "Eu sunt prost numai atunci cand vreau eu sa fiu prost" intelegi acum asa si tu.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Urmeaza sa omori si tu si sa arzi de viu niste persoane, sa stim?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

"Urmeaza sa omori si tu si sa arzi de viu niste persoane, sa stim?" hmmm, deci sa inteleg ca te-am speriat? ai dreptate, nu uita ca acum cand comunic cu tine sunt cat se poate de serios, tu stii ca eu nu sunt prost caci "Eu sunt prost numai atunci cand vreau eu sa fiu prost" deci ti-am dat de inteles, cu alte cuvinte iti dai seama ca sunt in stare de ORICE. Tu daca dadeai ochii cu mine nu sti cum s-ar fi putut termina sau cum ar fi stat lucruriile, eu te-am mai suparat si inainte si mi-ai dat ignor fara ca macar sa ma cunosti dar acum cred ca sti ce fel de om sunt sau cat de periculos pot sa fiu, ce vezi in filme despre criminali se aplica si in viata reala numai ca din pacate sitm cu totii ca viata bate filmul si o cam bate destul de des, intelegi tu. Bine sti cum? eu pot sa fiu de doua feluri bun si rau depinde de tine cum ma tratezi si cum imi vorbesti.

Dumnezeu sa aiba grija de tine RAY si de sufletul tau.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Urmeaza sa te vedem la tv sa stim si noi ma

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Tine minte ce iti spun "Eu sunt prost numai atunci cand vreau eu sa fiu prost" numai atunci, ai mare girja peste ce fel de persoane dai in viata ca s-ar putea sa ai parte de o mare surpriza. La inceput a fost cuvantul si numai prin puterea cuvantului se putea schimba lumea, adica la inceput au fost cuvintele si pe urma faptele intelegi tu.
Bine ca eu acum nu incerc sa te sperii sau sa te amenint eu doar atat iti spun ai mare grija pe unde CIRCULI chiar si pe net gasesti astfel de oameni. Cei de la SRI cred ca stiu totul, ei bine uite ca nu e chiar asa.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

"Urmeaza sa te vedem la tv sa stim si noi ma" hmm, deci sa inteleg ca te-am enervat? paiii, nu stiu ma gandeam sa... Nu mai conteaza eu personal am spus ce am avut de spus cat despre tine, hmmm o zi buna https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc si nu uita Dumnezeu ne iubeste pe toti caci suntem copii lui creatia lui https://www.youtube.com/watch?v=r06-EfBYniM

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ce naiba stie sri nu a stiut o adresa din 3 date ma lasi, cum naiba sa nu stii plus la ce indici a dat fata si un simplu om ar gasi naibi ca e oras mic nu e Bucuresti

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Marius daca acel preot te invata de bine,sa faci bine,eu nu spun sa nu il urmaresti,din contra,dar nici sa credem ca orice e semn divin, vorba acelui preot iisus nu a spus sa fim prosti si sa credem orbeste orice,eu ma bucur ca nu ai devenit sectanct,faza e ca multa lacomie e in biserica ceea ce nu-i bine, nu e iubire, umilinta, scopul unui crestin trebuie sa fie iubirea fata de dumnezeu si iubirea fata de aproapele lui, sa stii ca mandria e pacat, eu am cunoscut un preot de 96 de ani care nu era mandru, iti dai seama omule 96 de ani

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Citez: "Ce naiba stie sri nu a stiut o adresa din 3 date ma lasi, cum naiba sa nu stii plus la ce indici a dat fata si un simplu om ar gasi naibi ca e oras mic nu e Bucuresti" aici nu stiu ce sa spun dar lumea in care traim nu merge intr-o directie buna ceea ce s-a intamplat e din cauza societatii ca doar societatea ea creat, neglijenta autoritatiilor a devenit ceva normal in ziua de azi sincer eu nu am incredere in politie, armata sau SRI pot sa ma astept la ori ce ca na Diavolul lucreaza in fiecare din noi.

Tu ca tata trebuie sa incerci sa iti feresti copii de lucruriile astea nu uita suntem in JUNGLA iar jungla scapa de spub control.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da ma nu a stiut a patra era corecta

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Citez ce ai spus tu: "Marius daca acel preot te invata de bine, sa faci bine, eu nu spun sa nu il urmaresti, din contra, dar nici sa credem ca orice e semn divin, vorba acelui preot iisus nu a spus sa fim prosti si sa credem orbeste orice, eu ma bucur ca nu ai devenit sectanct, faza e ca multa lacomie e in biserica ceea ce nu-i bine, nu e iubire, umilinta, scopul unui crestin trebuie sa fie iubirea fata de dumnezeu si iubirea fata de aproapele lui, sa stii ca mandria e pacat, eu am cunoscut un preot de 96 de ani care nu era mandru, iti dai seama omule 96 de ani"

Mie imi place sa ascult sfaturiile si invataturiile unui preot adevarat cu har adevarat dar treaba sta in felul urmator copii sunt needucati la fel ca adultii si batranii adica: Daca copii nu sunt educati nu exista nici viitor si asta inseamna ca RO o sa ramana in continuare o jungla atat in libertate cat si in puscarie sti tu la ce ma refer.

Tu degeaba te duci sa iti rupi spatele la munca prin Italia, Spania, Germania, Anglia unde esti umilit, discriminat si platit prost daca copilul tau scapa de sub control acasa + ca societatea til mai si aranjeaza cum s-a intamplat cu https://www.youtube.com/watch?v=x0vEnABNJnM intelegi tu.

ADEVARUL e ca lumea scapa de sub control, jungla o ea razna, jungla se duce de rapa un exemplu ar fi Occidentul cu absolut tot ce se intampla acolo e clar profetiile se implinesc, si ce se intelege din profeti? ce ne da de inteles? "Ca in momentul in care oamenii in sinea lor vor deveni mult prea prosti va veni sfarsitul lumii" pai exact asta se intampla, e calar! ce explicateie pot sa dau.

Societatea romaneasca e in declin inca din 89' in coace si o sa fie mult mai rau de acum in colo pentru generatiile urmatoare, Occidentul cade e clar se stie treaba asta oamenii sunt redusi in gandire si RECI in privire te poti uita in ochii lor exemplu Anglia si SUA. Acum a venit randul nostru ca si tara, e exact ce a spus Arsenie Boca in primavara ca el a murit in noiembrie deci cu cateva luni mai inainte de moarte:

„Va veni si mai rau". Zic: „Parca toate sunt otravite. Nici nu ne mai vine sa mancam". „Ma, faceti semnul sfintei cruci pe tot ce mancati: apa, ceai, cafea, prajitura, fructe, bautura, mancare, paine. De ar fi dat chiar si cu otrava, Sfanta Cruce anuleaza tot ce este otravit".

Zicea Parintele Arsenie, parca pentru toti romanii: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!"

Cei buni si drepti vor da jertfa mare de viata si sange, cei slabi, nimicnici si fatarnici vor ingrosa randurile dusmanilor nostri atat de mult, incat vor crede ca sunt numai ei, atotputernici si atoatestiitori.

Prigoana vine de la Apus". Adica, prigoana vine din Apus acum, în vremurile noastre.

CEEA ce se intampla in Occident se va intampla si in RO e doar o chestiune de timp si e cat se poate de real totul.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Man sunt milioane plecati in europa, nu exagera, ca fapt divers multi au luat teapa prin intermediari romani

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

CEEA ce se intampla in Occident acum se va intampla si in RO e doar o chestiune de timp ce tine de generatiile urmatoare si e cat se poate de real totul.

Eu de ce am scis pe acest site intrebarea mea ei bine cand am citit Biblia a aparut si aceea molie, hmm, oare de ce?
SE DUCE LUMEA DE RAPA cu fiecare generatie care vine de la an la an.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

PROSTULE eu incerc sa iti transmit un mesaj, nu iti vreau raul (poate ca am fost eu mai nesimtit uneori cu tine dar eu am incercat mereu sa te fac sa intelegi, deschideti mintea si ochii la orice) chiar se intampla ceea ce e scris in cartea sfanta "Biblia" e cat se poate de real pentru ca oamenii sunt legati de Biblie e doar o chestiune de timp pana cand va veni Apocalipsa peste noi, Occidentul cade roamnii care sunt plecati acolo stiu cum stau treburiile acolo.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Iar delirezi o fi de la caldura

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Tu mai citeste inca o data raspunsurile mele, ultimele 4 raspunsuri care sunt mai lungi si ai sa intelegi ce vreau sa spun sau citeste site-ul asta http://www.cuvantul-ortodox.ro/......%E2%80%9D/

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

ASCULTA-MA tu ai grija de familia ta de parintii tai de cei pe care ii iubesti si ti la ei ca oamenii scapa de sub control.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Eu incerc sa iti transmit un mesaj si tu spui ca am luat-o pe ulei pai sa stii ca preotul ala s-a facut preot pentru ca a simtit chemarea de la EL nu pentru ca la obligat masa sau societatea intelegi ce vreau sa spun. https://www.youtube.com/watch?v=HcXW9maxQPA

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Caldura tea afectat celebral

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Recunosc ca am jucat teatru pe TPU uneori si ca am facut uneori pe ticalosul chiar si cu tine dar iti spun cu mana pe inima chiar se intampla e doar o chestiune de TIMP generatiile urmatoare vor simti asta. Tu de ce crezi ca se scumpeste totul si calitatea vietii scade sistemul e la pamant si nimic nu merge SE DUCE LUMEA DE RAPA incetul cu incetul.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Citez: "Iar delirezi o fi de la caldura" a da delirez a, ei bine sa vezi tu ca ce am spus eu e adevarat. Poti sa crezi ce vrei dar un lucru stiu sigur ca sa dai la teologie si sa devi preot in adevaratul sens al cuvantului nu e nevoie doar de spaga e nevoie de aceea chemare de aceea dedicare catre credinta https://www.youtube.com/watch?v=y7Gjxm8LNk8 / https://www.youtube.com/watch?v=cVQF7K3BNhI

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Tu macar asculti ce spun eu? sau vorbesc degeaba.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Ce-ai patit ai ramas blocat? deci sa inteleg ca te-am facut insfarsit sa intelegi care e situatia, ti-am spus e o chestiune doar de timp pana cand se va intampla:
https://www.youtube.com/watch?v=Bl0wWN8TLV0
https://www.youtube.com/watch?v=B1e1oFxdJgI
https://www.youtube.com/watch?v=ZnTI4WcQCA0

Crede-ma e cat se poate de real oamenii sunt legati de Biblie gandeste-te putin ca omul acesta cand s-a facut preot nu a facut-o pentru ca la obligat cineva, NU, a facut-o pentru ca a simtit asta stiu asta, de aceea am pus intreabrea asta pe TPU legata de aceea molie. Ceea ce vedem noi in filme si seriale despre viata oamenilor e cat se poate de real si cu crimele, violurile, dragostea, familia si cu TOTUL.
Mie ca si om daca nu imi pasa nu mai aveam discutia asta pana acum intelege ce vreau sa spun.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Dumnezeu e singurul care ne mai tine in viata ori unde am fi pe pamant.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Tu ce job ai?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Eu, lucrez la o fabrica atata tot mai multe informatii nu dau dar imi place sa citesc si sunt si un pic religios.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

De ce ai spus ca este rau in strainatate?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Pentru ca eu am cunostinte care sunt pe acolo si mi-au spus ei cate ceva, acolo doar banul conteaza dar oamenii nu sunt ca in RO. Aceste cunostinte mi-au spus asa "Daca pleci pe dincolo atat sa stii: Nicaeri nu e ca acasa si ai sa ajungi sa iti iubesti tara cu bune si cu rele" asta-i tot ce mi-au spus.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Acum cu revenire la intrebarea postata de mine Biblia e 100% adevarata in Romania nu mai e de trait si mai rau e in strainatate.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Eu doar am incercat sa spun prin intrebarea postata pe TPU ce am vazut si trait pe moment atunci cand am citit Biblia singur pentru prima data in bucatarie seara dar si ziua, stiu ce am vazut era cat se poate de REAL.
Ca sa fi preot bun si adevarat cu har adevarat trebuie sa simti chemarea, eu am vrut sa citesc Biblia pentru ca am vrut sa aflu mai multe lucruri si acum m-am lamurit, stiu eu ce stiu.
RAY ai mare grija cu copii nu sti ce s-ar putea intampla.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

RAY daca mai esti pe site vreau si parerea ta adica un raspuns la asta https://www.tpu.ro/......simplu-si/

| Irinel15123532 a răspuns:

Marius, nu iti fie frica, nu o sa ti se intample nimic. Acea molie nu are nici cea mai mica legatura cu biblia. Este doar o molie, atat. Aceasta frica a ta, este doar in mintea ta, nu este reala. Spui ca ai pacate, si asa este, si eu am. Dar, tu te uiti in oglinda cuvantului Lui Dumnezeu, oglinda, adica biblia, legea, iti spune ca ai pacatuit, dar sub oglinda de la baie, ce este? Invariabil chiuveta, biblia, legea spune ''Vezi ca esti murdar, sub mine e ceva, Hristos, Spala-te'' Nu te poti spala cu oglinda, dar te poti spala cu Hristos. Ce pacate spui ca ai, daca Hristso le-a iertat?
Spune-i in rugaciune toate aceste temeri, spune-i pacatul, spune-i ce ai pe inima si ce s-a intamplat, si cere-i sa te mantuiasca, spune-i ca acum crezi ca este fiul Lui Dumnezeu, spune-i ca il primesti ca mantuitor personal, si iti predai viata in mana Lui. Odata ce esti mantuit, esti pe vecie mantuit, toate pacatele iti sunt iertate definitiv. Asculta-ma cu atentie draga prietene, acea molie, este egala cu zero, Hristos iti poarta de grija, de ce te temi? Cand dormi, El iti poarta de grija, are grija ca inima ta sa bata in continuare, cand esti treaza El iti poarta de grija, fiecare suflare vine de la El, de ce te temi? Citeste noul testament, si roaga-te cu inima buna cat e ok pentru tine. Si cand mai vezi acea molie, poti lua paleta de muste sa scapi odata de ea, omoara-ti frica. Oricum, nu are nici o legatura cu adevarul.
Marius, recomand mersul la un psiholog, te poate ajuta sa stii, ca Dumnezeu in biblie, recomanda mersul la doctor, asa cum mergem cu problemele fizice, asa mergem si cu cele din inima, poti merge la un psiholog.
Dumnezeu te iubeste si vegheaza asupra ta, nu o sa patesti nimic.
Când vorbim de vestea Bună a lui Dumnezeu pentru tine, trebuie să știi câteva lucruri de la început. Dumnezeu te iubește și ai valoare pentru El Cea mai puternică încurajare pentru ca omul să se întoarcă spre Dumnezeu este minunata Lui chemare de dragoste: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât a dat. (Ioan 3:16). Dumnezeu te cheamă la El deoarece te iubește! Dumnezeu te iubește și El a pus o valoare deosebită în tine deoarece te-a creat după chipul și asemănarea Lui și pentru că Fiul Său, Isus Hristos, a ales să moară pentru tine, în locul tău și din cauza ta. Astfel, indiferent de valoare pe care oamenii spun că tu o ai sau nu, există Cineva cu adevărat îndreptățit să îți spună: „Eu te iubesc; tu ai valoare pentru Mine! Trebuie de asemenea să cunoști încă un lucru extrem de important: mant 01 dumnezeuPăcatul însă te desparte de Dumnezeu Păcatul a fost cel mai urât, cel mai grozav lucru care se putea întâmpla pe pământ. El nu este prezent numai la criminalii populației, ci Biblia ne spune că „nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar. Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu." (Romani 3:10, 23). Când a creat Dumnezeu pe om, acesta era perfect și fără vină. Fiind creat în imaginea lui Dumnezeu, omul a avut puterea de a decide. Fără alegere, omul nu ar mai fi capabil să fie un om liber, care să poată avea libertatea de alegere între ce este rău și ce este bine. Omului i s-a dat libertatea de a asculta sau nu de poruncile lui Dumnezeu. Dumnezeu a zis că neascultarea va aduce moartea și, din această cauză, lumea s-a transformat într-un mare cimitir. Dezamăgirea, decepția, suferința și mizeria au devenit istoria rasei umane din ziua lui Adam și până azi. Boala păcatului, moștenită de la Adam, s-a transmis la fiecare generație. Fiecare membru al rasei umane este un păcătos (Romani 5:12). Păcatul este o încălcare a legii, a voii lui Dumnezeu pentru oameni. Acest lucru înseamnă că omul își pune pe primul loc propria dorință și nu voia lui Dumnezeu. Această alegere a propriei dorințe este ceea ce Satan diavolul dorește. Diavolul este o ființă creată, limitată, care a fost în prezența lui Dumnezeu. Numele lui a fost Lucifer. La un moment dat s-a răzvrătit și a dorit să fie ca Dumnezeu. A fost pedepsit de Dumnezeu, apoi a devenit dușmanul lui Dumnezeu și dușmanul creației lui Dumnezeu. Caracterul lui Este unul urât și întunecat. Acțiunile lui, faptele lui, au un singur scop: să distrugă coroana creației lui Dumnezeu, adică omul. Niciodată, sub nicio formă și cu niciun motiv, diavolul nu vrea binele omului. Întotdeauna are un singur scop: să-l distrugă. Trebuie să știi că păcatul a venit astfel asupra oamenilor. Astfel, păcatul pune un zid de despărțire între om și Dumnezeu, îl împiedică pe Dumnezeu să-l asculte pe om. Păcatul a adus moarte veșnică Când omul a căzut în păcat, Dumnezeu a fost singurul în stare să făurească un plan pentru salvarea omului și au fost două elemente fundamentale pe care Dumnezeu le-a pregătit. ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ. HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate. mant 04 harulCe îți oferă acest har al lui Dumnezeu? Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat. (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta: 1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului. 2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână. 3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide. 4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos. Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute. mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt! 2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta. 3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă. Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea: „Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin. Dacă ai făcut această rugăciune cu toată inima, cu toată sinceritatea, se pune întrebarea: cum trebuie să umbli de aici înainte? Sunt câteva lucruri foarte importante. mant 07 traire thumbÎn primul rând trebuie să știi că DIN CLIPA ACEASTA EȘTI COPILUL LUI DUMNEZEU. Lucrul acesta îți este garantat de credincioșia lui Dumnezeu și de cuvântul Scripturii. Biblia este pentru tine Cuvântul lui Dumnezeu și ea îți va spune tot ce trebuie să faci. De azi înainte vei începe să umbli cu Isus în fiecare zi: Primul lucru: ROAGĂ-TE simplu, sincer, fără cuvinte pompoase – într-un mod cât se poate de natural: Doamne Isus, vreau să trăiesc cu tine în fiecare zi. Al doilea lucru: CITEȘTE BIBLIA – vei învăța acolo ceea ce El dorește pentru sufletul Tău. Începe cu Noul Testament, îți recomandăm Evanghelia după Ioan. Apoi e important să știi că niciun bebeluș după ce s-a născut nu a umblat pe stradă singur, ci întotdeauna a fost îngrijit. ESTE IMPORTANT SĂ FII ÎNTR-UN GRUP DE OAMENI care cred ca și tine, care îți doresc aceleași lucruri ca și tine și care Îl experimentează pe Dumnezeu deja înaintea ta. Ei te vor ajuta să înveți și să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi. Trebuie să se schimbe în viața ta multe lucruri dacă rugăciunea ta a fost reală. Duhul lui Dumnezeu care te-a înfiat și care te-a crescut în familia lui Dumnezeu te va învăța să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi.

https://www.youtube.com/watch?v=M_f97zuGygo

https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=195s

https://www.youtube.com/watch?v=L41EU4Oq4AE

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Poti sa ma ajuti si pe mine cu un raspuns la asta https://www.tpu.ro/......simplu-si/

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Viata e de rahat https://www.youtube.com/watch?v=2bK2J3pQ8NE nici nu sti cat de rau imi pare pentru tot pentru toate pacatele mele, nu stiu de ce dar cand incep si citesc din Biblie si vad insecta aceea ca zboara si se aseaza pe becul din bucatarie si se loveste de el sau chiar cand aterizeaza pe gresie ma cuprinde un fior pe sirea spinarii o stare de frica, daca Dumnezeu vrea sa ma ia la el si vrea sa imi trimita un semn atunci asa sa fie, singurul lucru de care imi pare rau in viata asta de rahat e ca nu le-am spus parintilor mei care mau crescut cat de mult ii iubesc si cat tin la ei chiar daca am pacatuit si am ridicat pumnul asupra lor atunci cand am fost furios si cand m-am batut peste tot pe unde am fost in societate si cati dusmani mi-am facut peste tot pe unde am mers.
Imi pare nespus de rau stiu ca am fost prost la inceput poate ca inca mai sunt dar cuvintele nu isi mai au rostul viata e de rahat.
Pacatele astea ma vor urmarii toata viata mea pana la final.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Acest mesaj, spune-i-l Lui Dumnezeu. Spune-i in rugaciune toate aceste lucruri, spune-i ca iti pare rau, spune-i ca vrei o viata noua, spune-i ca vrei Duhul Sfant in tine, ca vrei ca Iisus Hristos sa devina mantuitorul tau personal. O sa iti recomand un video care se numeste ''Ridica-te si mergi mai departe'' te rog mult sa il urmaresti.
https://www.youtube.com/watch?v=Ayn0bFNWo08&t=740s

Mai este unul ''Liberi de trecut''

https://www.youtube.com/watch?v=_iu6JnniVTM

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

La sfarsitul zilelor mele voi fi una cu Duhul Sfant trebuie doar sa astept e doar o chestiune de timp pana cand voi imbatrani si o sa ma sting ca o lumanare, o sa imi duc crucea pana la capat orice ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pricope_Marius_1997 să știi că Dumnezeu zice în Biblie,, Nicidecum n-am să te las, cu nici un chip nu te voi părăsi"(Evrei 13:5).Frate,Dumnezeu niciodată nu-si uită fii.Indiferent de ce păcate oi fi făcut tu,tot ce trebuie să faci e să-l mărturisești cu inima sinceră,să-ți dai silința să nu-l mai repeți și gata.Cât despre molia aia,era doar o insectă.În România nu prea sunt insecte veninoase.
Mariuse, Dumnezeu este tatăl, și nu va da nici unui rău să se atingă de tine. Poate că tu ai văzut cine știe ce,, monstru", dar Daniel a fost într-o groapă cu lei.Cu toate acestea,fiindcă a avut credință,leii nu i-au făcut nimic. Când ai credință,poți muta chiar munți! Cu toate acestea,nu trebuie să-ți fie frică de de o amărâtă de insectă.Ți-a făcut ceva? Te-a omorât cumva? De ce ți-e frică de ceva care nu ți-a făcut nimic? E doar o amărâtă de insectă.Tu ești mult mai mare decât ea,poți s-o omori
Lasă insecta aceea, nu te mai gândi la mea.Și dacă o vezi, știi că poți să o omori, nu? În fine, sper că te-am ajutat.Toate cele bune!