| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Slabirea mintii ii impinge pe oameni spre nebunie si prostie si sa comita crime, violuri, sinucideri si sa distruga si ce e in jurul lor, dar daca stam sa ne gandim putin, cu cat devenim mai slabi in gandire cu atat mai mult ne apropiem de Apocalipsa.
Am stat asa un pic si m-am gandit la ce au spus preotii si unii profeti, putini sunt cei ce pot sa vada dar chiar se intampla. Sunt oameni care i-au in ras Biblia dar e exact cum scrie la carte, Apocalipsa totul se va intampla exact cum a fost scris si se va ajunge acolo.
Cand am citit biblia am vazut o molie ce zbura in bucatarie pe moment am crezut ca e un fluture gri dar de fat era o molie. Nu stiu daca asta a fost un semn s-au ceva dar m-a pus pe ganduri.
Ministrul educatiei si preotii spun ca nivelul scade de la generatie la generatie din rau in mai rau.
Multi spun ca in trecut oamenii erau mult mai inteligenti, sincer sa fiu nu stiu ce sa zic.

Totusi eu am presimtirea ca AICI NU MAI E DE TRAIT.
Vreau sa aud parerile voastre,

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Roaga-te sa te ia dumnezeu la el, ce pot spune altceva, daca vrei ma rog eu pentru tine, doamne dai sa te ia avram in sanul lui

Tatăl nostru Care ești în ceruri, sfin­țească-Se numele Tău, vie împărăția Ta, fie voia Ta, precum în cer așa și pe pă­mânt. Pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noș­tri. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbă­vește de cel rău.

| Celcestietot a răspuns:

Pai exact asa este. Ceea ce scrie in Biblie se intampla si asta nu ai cum sa negi, decat intentionat.

| CinevaAnonimă a răspuns:

E adevărat că societatea pășește în mare parte pe căi greșite și poate înainte erau mai inteligenți. De inteligență nici eu nu știu ce să zic. Am văzut multe cazuri de bătrâni care vorbesc foarte urât cu tinerii, chiar dacă îi văd pentru prima oară în viață ( un exemplu în troleibuz când e aglomerat și stai în picioare, iar oamenii se împing și cineva se împiedică). Apoi, câtă inteligență e atunci când ai 70 de ani și îi bârfești pe cei de 14-15?! Nu pot să îi judec, îi înțeleg. Pe vremea lor tinerii munceau mult mai mult. Cred că o influență foarte mare o au noile tehnologii.

| Michael11 a răspuns:

Nu stiu cat de inteligenti au fost oamenii care au trait cu sute de ani inainte de noi. Nu stiu daca nivelul inteligentei a scazut in zilele noastre sau daca va scadea si mai mult in viitor. Astazi, consider ca exista oameni inteligenti sau chiar foarte inteligenti. Este foarte important ca oamenii sa-si puna inteligenta in slujba binelui nu in slujba raului. Stiinta a progresat foarte mult. Daca astazi se comit mai multe crime, violuri, sinucideri etc, asta se datoreza probabil altor cauze. Biblia a avertizat ca in zilele din urma, nelegiuirea va fi din nou la culme. Biblia avertizeaza si ca oamenii se vor lepada de credinta. Un om care nu vrea sa-i slujeasca lui Dumnezeu, va sluji satanei, pentru ca nu exista alta varianta. Este posibil ca numarul celor care se leapada de credinta sa creasca in continuu si atunci, condusi de satana vor comite acele nelegiuri de care vorbeai. Omul a fost creat de Dumnezeu cu o vointa libera. El hotaraste daca-i slujeste lui Dumnezeu sau satanei.