| SuNaM a întrebat:

Azi fiind Sambata Mortilor se poate bate toaca inaintea Sfintei Liturghii?

9 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Bunica mea a facut-o si e credincioasa, deci cred ca da

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu apare despre sambata mortilor.

| SuNaM explică (pentru danay72):

Nu da obiceiul nu este pagan deoarece in ziua aceasta se fac cele mai multe parastasuri(este ca o zi in care rudele isi aduc aminte de rudele raposate) care ajuta sufletul sa iasa din iad..Deci de ce ar fi rau?

| danay72 a răspuns (pentru SuNaM):

Sunt sarbatori pe care Dumnezeu nu a mentionat in Biblie sa fie tinute.

| SuNaM explică (pentru danay72):

Da dar unele nu fac rau.Nu vorbesc aici de Helloween dar sambata mortilor nu fac rau de loc. Daca ar exista o sarbatoare nescrisa in Biblie in care orice crestin ar da saracilor a-15 parte din averea sa ar fi o sarbatoare rea doar pentru ca nu este scrisa in Biblie?

| Dorugar a răspuns (pentru SuNaM):

Daca nu este scrisa in Biblie. insemna ca nu este o sarbatoare ceruta de Dumnezeu, ci probabil de Dracul care se lasa slavit in biserici mai presus de Dumnezeu (vezi 2 tesaliniceni 2:4)
Asa ca sftaul meu este sa nu incalci voia lui Dumnezeu facand placere Diavolului!(numit si Dumnezeul Veacului Acesta)

| danay72 a răspuns (pentru SuNaM):

Nu e rau sa faci bine, dar problema e ca nu se aplica ceea ce zice Biblia, legat de faptul de a nu adauga nimic la ceea ce e scris. Apocalipsa22:18,19.Nu poti spune ca e o sarbatoare care are legatura respectarea Bibliei, ci cu obiceiuri si traditi. Apoi, nu cred ca ar trebui sa faci bine doar cand e o sarbatoare, ci tot timpul.Esti de acord, nu?

| milan9 a răspuns:

Daca faci vreo fapta buna si nu se scrie despre tine in Biblie vezi ca un sectant aberant ca danay s-ar putea sa te dea in judecata...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Adu argument biblic pentru aceste obiceiuri.