| AvalohAlyn a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca să obții viață veșnică?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Isus a spus ca singura conditie pentru a dobandi viata vesnica este sa respecti poruncile din Vechiul Testament sau, mai bine zis, Pentateuh, ca Tanakh nu exista pe vremea lui Isus: exista un Canon al Torei, dar nu exista Canon al Tanakhului. Nu a pretins celui care l-a intrebat ca a crede in Isus il va mantui.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, Biblia are multe versete, iar unele dintre ele sunt 100% opuse teologiei crestine oficiale.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Ba da a pretmis-
" Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine"- Ioan 14:1
" Eu sunt vita voi sunteti mladitele. Cine ramane in mine si in cine raman eu aduce multa roada; caci DESPARTITI DE MINE NU PUTETI FACE NIMIC- Ioan 15:5
Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine"

| halogen001 a răspuns:

Nu exista viata vesnica.

| Werrich a răspuns:

Ca si acum 1 an cand ai intrebat asta zic ca trebuie sa treci la hinduism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te naști din Dumnezeu.

| nicucostea855 a răspuns:

Ioan 17:3"Aceasta înseamnă viața veșnică:+ să ajungă să te cunoască pe tine*, singurul Dumnezeu adevărat,+ și pe cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos."

1 Ioan 4:8:"Cine nu iubește n-a ajuns să-l cunoască pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire."

1 Ioan 4:20:"Dacă cineva spune: „Îl iubesc pe Dumnezeu", dar își urăște fratele, este un mincinos.+ Fiindcă cine nu-și iubește fratele,+ pe care îl vede, nu-l poate iubi pe Dumnezeu, pe care nu-l vede."

Marcu 12:30, 31:"30. Să-l iubești pe Iehova*, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul* tău, cu toată mintea ta și cu toată puterea ta».b 31 A doua este: «Să-l iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți».c Nu există poruncă mai mare decât acestea".

| serenityxx a răspuns:

Să crezi