| HerculePoirot a întrebat:

Ce v-a determinat pe voi, ateii, sa Il respingeti si sa Ii negati existenta lui Dumnezeu? Ati fost pur si simplu indoctrinati de alte persoane sau asa ati simtit voi de cuvinta? De unde ura asta fata de El? De ce credeti ca existenta Lui se bazeaza numai pe faptul ca "nu intervine"? In primul rand ar trebui sa va intrebati:Meritam sa ni se arate? Iar dupa aceea,ce ar rezolva daca ni s-ar arata? Toata lumea ar trai in pace si armonie? Nu ar mai exista rau? Eu unul refuz sa cred asta.
P.S:Nu sunt o persoana religioasa, ci credincioasa(ca sa nu imi iau hate cu biserica).

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):

Fi mai atent, nu vorbeam cu tine

| HerculePoirot explică (pentru RAY):

Acum o oră | RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):
Acel user nu este ateu, pentru voi toti care nu sunt de secta voastra sunt atei inclusiv ortodoxi, catolici sau insati diavolul.

Esti sigur?

| RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):

Care parte nu e adevarat? nu spuneti voi ca nu sunteti din lume, ca cei din lume sunt pacatosi si ca satana posedeaza pe cei care nu au credinta

| HerculePoirot explică (pentru RAY):

Ummm,sunt destul de sigur ca nu am spus eu asta... Poate tu stii mai bine decat mine cand vine vorba de ce am zis...

| RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):

Eu nu am ca ai spus si ca asta cred multi din sectele prezente in ro

| Inferno a răspuns (pentru HerculePoirot):

"Pai nu cred in Mos Craciun"

Ok, atunci apare intrebarea:
Ce te-a determinat sa il respingi si sa il negi pe Mos Craciun?

Ideea e ca daca nu crezi in Mos Craciun si ai un IQ cat de cat decent ar trebui sa iti poti raspunde singur la intrebare.

| HerculePoirot explică (pentru Inferno):

Ohh vai, ce raspuns inteligent mi-ai dat, vezi ca ti-a ramas putina stiinta pe coltu gurii.Citeste comentariul in intregime si nu lua fractiuni din el, tu, persoana cu iq decent!
Contra-intrebare:al tau depaseste temperatura de afara?

| Inferno a răspuns (pentru HerculePoirot):

Mda, era evident inca de la inceput. Dar ma bucur ca ai clarificat lucrurile chiar si mai mult.

| HerculePoirot explică (pentru Inferno):

Ma bucur si eu ca ai demonstrat inca odata cat poti happy Hai salut, "maestre"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii nu resping nimic, ei cerceteaza si apoi isi trag concluzia lor. Daca tu spui ca 2+2=5 un ateu vine si iti spune ca de fapt face 4. E solutia logica si matematica prin care a ajuns singur la concluzia asta. Daca tu crezi cu inversunare ca face 5 atunci ateul prin logica si calcule matematice ajunge la concluzia ca tu esti prost. Asta nu inseamna ca te uraste ci inseamna ca mai crste cu ceva statistica cu prosti. Daca te doare nu reciti raspunsul meu de doua ori, decat sa fii in dureri mai bine da skip mai departe.