| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti in existenta vietii de dupa moarte? In ce fel?

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,cand omul moare nu mai merge in alt loc.eclesiatul9:5,6,10,ezechiel18:4

| mODIN a răspuns:

Moare inseamna inexistenta vietii.Eu nu cred ca exista viata dupa moarte.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista ceva dincolo de viata asta, viata de dupa e doar o fantezia umana transcrisa in religie, legende, miturii, noi ne mintim mult si viata de dupa e o minciuna

| OnuOnulică a răspuns:

Buna

Nu cred asa ceva...
Nu exista viata dupa moarte...

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Exceptând propaganda eronată a celor numiti "iehovisti", nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării METAFORICE, simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie!

Din CONTEXT reiese faptul că israeliţii se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! (citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" -vers. 2)

In acest CONTEXT (dificil de înţeles pentru o anumită grupare necreştină), versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri" (în sensul că DOAR acela va fi învinovăţit, pedepsit sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

Exprimarea METAFORICĂ este foarte des întâlnită în Biblie. Dar lipsa de cultură lingvistică a dus la interpretări eronate ale ei, la apariţia a zeci de mii de feluri de interpretări si secte.

Tot la fel,
ECCLESIASTUL 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

ECCLESIASTUL 9, 10 redă un punct de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU: "Tot ceea ce mâna ta prinde să săvârşească, fă cu hotărâre, căci în locuinţa morţilor în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici ştiinţă, nici înţelepciune." (Ecc. 9, 10)

Evident, în lumea "dincolo", sufletul nu mai duce aceeaşi existenţă, nu mai poate lucra pentru mântuirea sa ("nu se află nici faptă"), nici nu mai poate contrubui la formarea sa spirituală ("nu se află nici înţelepciune"). Textul nu spune că nu mai există viaţă conştientă, existenţă!
Dimpotrivă, Scriptura subliniază de multe ori VIAȚA CONȘTIENTĂ și EXISTENȚA sufletelor în lumea "dincolo".

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale..." (Eclesiastul 12, 1-13).
"ŞI CA PULBEREA SĂ SE ÎNTOARCĂ ÎN PĂMÂNT cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11.
Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Şi ca PULBEREA (1.) pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL (2.) să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7, etc...

| sublime89 a răspuns:

Eu nu cred, dar daca ar exista ceva nu stiu daca am putea numi-o "viata".

| Felys a răspuns:

Astea sunt basme pentru alinarea durerii in momentul cand o persoana draga ne paraseste, sa credem ca nu moare chiar de tot si ca exista pe undeva dar din pacate nu sunt decat incurajari fara esenta

| ErrorFound a răspuns:

Eu ii zic viata dupa viata. Gandeste-te putin. >_>

| Moisie a răspuns:

Pai daca ar exista asa ceva, ce rost ar mai avea sa murim, pentru ca astfel moartea ar fi inutila!

| HueyFreeman a răspuns:

Sintagma "viata dupa moarte" este un oximoron in toata regula.

| Jardelin a răspuns:

Da, eu cred total în viața de după viață. Cred că mă gândesc zilnic la ea și îmi doresc sa o petrec alături de Domnul Iisus Hristos, de Sfânta și Pururea Fecioara Maria, și de toți sfinții Săi.

| Jardelin a răspuns:

"Oamenii L-au condamnat pe Dumnezeu la moarte, Dumnezeu însă, prin învierea Sa i-a "condamnat" pe oameni la viaţa veşnică!" Cuviosul Iustin Popovici.

Toţi sîntem chemaţi la Viaţă, şi mai nimeni nu trăieşte viaţa aceasta după ACEEA la care sîntem chemaţi. Trăim omorînd această chemare! Din ură, ignoranţă şi dispreţ!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Scopul lui Dumnezeu initial cu omul, a fost sa traiasca vesnic pe pamant, sa extinda gradina Edenului, astfel incat tot pamantul sa fie un paradis. Scopul Sau, nu a fost abandonat, ci doar incetinit pentru putin timp de catre Satan si cei ce asculta de el. Biblia ne invata, ca printr-un singur om a intrat pacatul in lume, si prin pacat a intrat moartea, si moartea a cazut asupra tuturor oamenilor si a animalelor, si pamantul a fost blestemat, prin Adam, iar printr-un singur om Isus Cristos s-a ridicacat pacatul din lume, si moartea, iar cine v-a manifesta credinta in El sa aiba posibilitatea sa-l cunoasca pe Dumnezeu, conditie pentru viata de dupa moarte, adica viata vesnica Ioan 3:16; Ioan 17:3. Dreptatea lui Dumnezeu se va infaptui in cazul tuturor oamenilor care sunt in mormintele de amintire cand vor fi inviati pe un pamant Transformat in Paradis. Fiindca traim in zilele din urma ale acestui sistem, zile pe sfarsite, Biblia ne spune ca Dumnezeu va aduce o zi de razbunare peste oamenii lipsiti de pietate. care vor fi distrusi, intr-un mare necaz,, Matei 24:21, 36. "Insa vor exista supravietuitori, din orce neam, oameni care fac vointa lui Dumnezeu, vor fi salvati, si vor participa alaturi de ingeri, de Dumnezeu, la transformarea pamantului in paradis, se vor bucura si vor astepta invierea mortilor. Ve-i fi si tu printre ei?

| Theo94 a răspuns:

Nu, dar sper sa gresesc.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

O constiinta unitara, un indivit cu care te unesti dupa ti-ai impreunat, cu propriile puteri, ego-ul si sinele, devenind o divinitate pentru universul in care traiesti, adica, insusi universul.

| MissDevilish666 a răspuns:

Cred în reîncarnare.

| Jackul336 a răspuns:

Dar problema romanului de rand e invers: oare exista viata inainte de moarte?

| Hombre a răspuns (pentru Jackul336):

Nu ca n-ar fi, dar e de rahat.

| godge a răspuns:

Daca exista mai degraba ar fi independenta de ce faci tu decat chestia cu judecata.

| DaianaSweeT a răspuns:

Da cred ca exista

| Irina1122 a răspuns:

Eu personal nu cred in asa ceva ____
Exista multe ipoteze despre aceasta precum dupa ce oamenii mor se nasc alti copii (animale...) si sufletele lor se afla in acesti nounascuti
Dar eu nu prea cred in viata dupa moarte