| Wulf a întrebat:

Ce vă motivează să credeţi în Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Credo ut intelligam." Augustin din Hippona
"Credo quia absurdum." Tertullian.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Studiul Bibliei, dar si creatia. 2Timotei3:16,Romani1:20

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Premiul cel mare care e vesnicia langa sau cu Dumnezeu

| sempreinvolo30 a răspuns:

Dar tu poti sa imi explici de ce nu crezi?
Credinta in Dumnezeu nu este credulitate ci se bazeaza pe dovezi.
Uita-te in jurul tau:cine a creat muntii, marea, universul cu miliarde de galaxii, corpul uman.Imi vei rasounde probabil ca au aparut singure, desii nu e un raspuns inteligent.Atunci inseamna ca daca creierul nostru care este considerat cel mai complex supercomputer a aparut singur, si masinile, fabricile, dulapul, masa...toate astea au aparut singure avand in vedere ca sant cu mult inferioare creierului, universului.
Daca vrei alte informatii contacteaza-ma pe ali_di_aquila_vero@yahoo.com

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Nu scuza-ma, credinta nu se bazeaza pe dovezi, ci pe instinct.
dupa rationamentul tau, dumnezeu, care din descriere, este exponential mult mai complex decat creierul uman, ar trebui sa aiba, evident si el un creator? totusi nu are, ciudat nu?

| Wulf explică (pentru sempreinvolo30):

Toate au o explicatie stiintifica, nu am zis ca nu cred in Dumnezeu, totul are o explicatie incepand de la molecule si tot asa.
Si atunci, Dumnezeu din ce a fost creat? Din nimic? Nu este un raspuns prea inteligent.

| Oleg20 a răspuns:

Cunoştinţa şi CREDINŢA.

| pati2021 a răspuns:

Faptul ca existam, el ne-a creat, nu amaparut pur si simplu, plus ca ori de cate ori cred cu desavarsire ca reusesc ceva asa se si intampla, deci mai bine crezi!