| iLoveFanta a întrebat:

Credeţi în Dumnezeu? Dacă da, ce vă motivează? Eu nu cred că nu sunt motive concrete/demontrate că ar fi adevărate. Stai... E doar o religie. Pînă la urmă: ce vă motivează să credeţi?

28 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

NU cred ca NU sunt motive sa NU credem in Dumnezeu.

| Filip23 a răspuns:

Ma motiveaza faptul ca prin cuvantul Sau unii oameni s-au schimbat pana la sfintenie. Si cu cat am citit din vietile mai multor sfinti, cu atat sunt mai motivat. Mi se pare ca in afara de sfintenie e doar "marfa ieftina".

| Holiday a răspuns:

Crestinismul, ca multe alte astfel de povesti, manipuleaza prin amenintari si promisiuni.
Daca esti suficient de slab la minte si nu intelegi ca toata povestea asta nu e decat manipulare ordinara, bazata pe nimic real, evident ca ajungi sa crezi in cai verzi pe pereti care te ajuta sau te pedepsesc, in functie de cat de des ii pupi in dos...

| SergiuBoss11 a răspuns:

Dar n-a fost demonstrat nici contrariul.(cum ca n-ar exista).
Dumnezeu i-a lasat omului dreptul de a alege dintre a avea credinta sau a se indoi. Daca s-ar fi aratat omului, oricine ar fi avut credinta, de fricalaughing.
Dumnezeu este o entitate atotputernica care a decis sa nu se arate omului.Cum ar putea un om sa demonstreze existenta unei fiinte atotputernice care nu se arata?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

O fiinta atotputernica presupun ca se ascunde bine.

| Bogdanc999 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

"Dar n-a fost demonstrat nici contrariul" Incearca tu sa demonstrezi ca in spatele tau nu se afla un Unicorn.....Nu poti sa demonstrezi ca ceva NU exista, poti sa demonstrezi doar ca exista. Multi crestini nu inteleg asta.

Răspuns utilizator avertizat
| SergiuBoss11 a răspuns (pentru remus1007):

Frica de judecata.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Bogdanc999):

Pot demonstra ca in spatele meu nu se afla un unicorn cu o oglinda.
Ateii astia cred ca au in mana rezultatul chiar si fara sa stie ecuatia.
Daca n-a fost demonstrata existenta lui Dumnezeu asta poate fi si din cauza ca suntem limitati.Multi atei nu inteleg asta.

| Bogdanc999 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Nu, nu poti demonstra, pentru ca eu pot sa zic ca uniornul este invizibil sau ca oglinda ta e stricata. Dovedeste-mi te rog ca Dumnezeu exista, astept.

Răspuns utilizator avertizat
| IvanMihai a răspuns (pentru SergiuBoss11):

De ce s-ar ascunde Dumnezeu?
Dumnezeu si-a abandonat de tot creatia?
Omul trebuie sa se descurce singur?

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

"E doar o religie."
"Eu nu cred că nu sunt motive concrete"
rolling on the floor

Ai un nu in plus.

| VelaJohnny a răspuns:

Cred si ma motiveaza multe lucruri. Una ar fi cunostinta despre el. Biblia dezvaluie multe lucruri despre Dumnezeu, si despre scopul lui, si se pare ca la partea cu profetiile Bibliei nu prea le cunoaste nimeni. Isus a profetit distrugerea Ierusalimului si i-a avertizat pe continuatorii sai de lucrul asta, si ce sa faca ca sa supravietuiasca. Le-a spus ca atunci cand vor vedea Iudeea inconjuata de armate campate, atunci pustiirea Ierusalimului s-a apropiat, ci le-a spus ca sa fuga din oras (Luca 21:20-24 si Matei 24:15-20). Ei, dupa vreo 30 de ani de la moartea lui, evreii s-au rasculat impotriva autoritatii romane care era in Ierusalim, pentru ca se afla sub dominatie romana. Au omorat toti soldatii romani si si-au declarat independenta fata de Roma. Iti dai seama ca Imperiul Roman avea sa intervina. In 67 romanii au atacat Ierusalimul, au trecut de zidurile orasului si au ajuns la zidurile templului. Evreii se aflau inauntrul zidurilor templului. Crestinii si-au dat seama de semnul asta, insa cu siguranta se intrebau cum vor parasi Ierusalimul si Iudeea, din moment ce sfarsitul parea ca este in prag? laughing Brusc armatele romane se retrag din Ierusalim la ordinul lui Nero (daca nu ma insel) si chiar sufera o infrangere impotriva evreilor. Insa crestinii au parasit Ierusalimul, desi se parea ca evreii facusera ca lucrurile sa fie sigure. In 70, dupa sinuciderea lui Nero, romanii asediaza din nou Ierusalimul, si de data asta nu il mai cruta. Templul este distrus, cum a fost profetit si orasul ruine. Asta e una dintre profetii, si cu placere pentru informatiile istorice big grin
Apoi, nu am treaba cu religia, nu religia ma influenteaza sa cred, ci Biblia, cunoscand scopurile lui Dumnezeu cu privire la omenire si intelegand ce va infaltui in curand Imparatia lui Dumnezeu, nu pot sta indiferent. Plus ca Biblia m-a ajutat sa ma schimb, as fi ajuns rau de tot daca nu ma schimbam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce? e treaba magarului, de unde beau oile apa? de ce te intereseaza pe tine de unde-si lua moise berea? ca sa cred nu-mi trebuie cine stie ce motive.principiile,decalogul,si viata crestina in general imi satisface toate pretentiile mele legate, de viata, moarte, vesnicie in toate punctele de vedere.

| 6684464 a răspuns:

Ma motiveaza gandul acela: "Hai sa traiesc cat de sanatos pot... pff, tot mor."

| MistretulPufos a răspuns:

Dumnezeu nu e o religie...

| dragos38 a răspuns:

Insasi functionarea universului material i-mi da unele motive s-a cred ca totusi exista o inteligenta, sa nu confundam aceasta inteligenta cu elohim(zeii)din biblia crestina.

| dragos38 a răspuns:

Piatra care este o materie solida gandeste cumva? nu, materia nu este capabila sa gandeasca de la sine, si totusi oamenii au un creier material care gandeste, si nu numai oamenii ci si animalele, si au instinct matern asadar oamenii de stiinta nu exclud ca in spatele materiei sa existe o inteligenta.

| sanboss a răspuns:

Domnule sau doamna, iesiti afara ziua in amiaza si priviti in jur, toate o sa va spun ca nu sau creat singure ci a fost un creator

Răspuns utilizator avertizat
| Eduard196 a răspuns:

Eu nu cred. Sunt sigur ca exista. Una din dovezi e profetia. Ca sa iti dau un exemplu al zilelor noastre, in Isaia cap 17 Vorbeste exact despre ce se intampla azi in Siria si despre agitatia de azi dintre statele lumii. Spune ca Damascul a fost sters de pe harta si a ajuns o gramada de ruine iar Damascul e capitala Siriei. Mai scrie despre raspandirea evreilor in toata lumea apoi despre strangerea lor inapoi in tara la ei. Astazi evreii se strang la ei in tara apropo! In plus Dumnezeu imi raspunde la rugacciuni si as fi dispus sa vorbesc cu tine despre asta cand vrei.winking

| Eduard196 a răspuns (pentru Eduard196):

Despre raspandirea evreilor nu scrie tot in Isaia ci in alta parte dar am scris asta sa iti dau motivele care ma fac sa cred

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Nu le pasa de nimic happy

Deci tu te lasi influentat de altii? pai stii totul despre creatie, pentru ca tot ce a zis Isus s-a infaptuit, numai Dumnezeu poate spune is FACE > isus in Zahharia ca va veni si va trai printre noi, a venit ca Isus, nu te poti preface ca nu, a venit!

Isus mi-a raspuns rugaciuni, ca si cum va face pentru toti ce se pocaiesc.

Context
A Gentle Answer Turns Away Wrath
…28The heart of the righteous ponders how to answer, But the mouth of the wicked pours out evil things. 29The LORD is far from the wicked, But He hears the prayer of the righteous.

Din experienta zic ca Lui Dumnezeu ii pasa de cei ce vor sa faca Voia Lui.
Cum a promis in Cuvantul sau, ca Dumnezeu sta departe de pacatosi dar asculta pe cei drepti

Aia e legea, nu ai cum sa o schimbi, happy
Dumnezeu a zis si a infaptuit
Iadul e real e scris in scripturi happy

| eternitate15 a răspuns:

Daca cred in Dumnezeu si aflu la urma ca El nu a existat,, nu am pierdut absolut nimic. Daca nu cred in Dumnezeu si traiesc pe pamant dupa propriile teluri, fara de Dumnezeu si aflu la urma ca El a exista, AM PIERDUT TOTUL. Oare merita? Cred din toata inima ca exista Dumnezeu si stii de ce? Pentru ca Biblia m a convins ca El exita, tot Biblia m a convins ca am nevoie de mantuire si tot ea imi spune ca va veni o zi cand vom merge la judecata.Si stii dupa ce vom fi judecati? Dupa Biblie.De unde stiu asta? Din Biblie.Deci sfaptul meu e sa citesti Biblia ca doar acolo gasesti adevarul; dupa ce o citesti alegi daca sa crezi sau nu, insa ea iti va sta ca marturie in ziua judecatii.

| Mindilica a răspuns:

Mi-a murit un copil si, prin intermediul viselor, am putut lua legatura cu el. E mult de spus. Dumnezeu exista si asta se poate vedea in orice lucru simplu dar pe care noi nu avem timp si interes sa-l vedem.

Răspuns utilizator avertizat