| kriystina19 a întrebat:

Cei care sunteti atei la ce va inchinati? Va rugati la ceva? Ce anume?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

1. Eu nu sunt ateu.

2. In ce priveste ateii, ei cred ca nu exista Dumnezeu si gandesc asta consecvent, asa ca ei nu cred ca norocul le vine de la Dumnezeu.

26 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ateii nu cred in divinitati, asa ca n-au motive sa se inchine sau sa se roage.

| kriystina19 explică (pentru doctorandus):

Si cui credeti ca i se datoreaza sanatatea care o aveti sau lucrurile bune care se petrec in viata voastra. Nu ati avut momente in viata unde nu poate fi coincidenta sau noroc cum se spune la unele lucruri care vi se intampla. Daca stam si ne gandim bine norocul tot de la Dumnezeu vine.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru kriystina19):

Cine te-a minţit?

| RetardedRacoons a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ma-sa.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Dar tu, in ce crezi?

| nesuferit a răspuns (pentru kriystina19):

Dc ar trebuie eu, om rational, sa dotorez ceva unei divinitati?

| Shammal a răspuns (pentru kriystina19):

I se datoreaza divinitatii din Mine, i se datoreaza Sinelui Meu divin si cu El colaborez; nu ma inchin ori rog ci colaborez, co-creez - ne jucam impreuna

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

In Deus sive Natura.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Da, si ea este creata tot de acelasi Creator!,, Când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El.,,

,,"Minunate sunt lucrările Tale, Doamne!"

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Ei bine, ala e un argument prost, deoarece ii convinge numai pe cei care cred deja ca lumea a fost creata. Eu cred ca Dumnezeu=Natura.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Si te inchini inaintea unui copac?

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu ma inchin deloc. Dumnezeu n-are nevoie de inchinare, ca doar nu e Tinker Bell, care moare daca nu mai crezi in ea.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Ba da, Dumnezeu are nevoie de inchinarea noastra, de lauda noastra, de inima noastra.,, Fiule da-mi inima ta si ochii tai sa gaseasca placere in Caile Mele.,,

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Vrajeala. Dumnezeu e orb, surd si mut.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Crezi tu? Dumnezeu este Iehova El-Roi (care vede). El aude si asculta rugaciunea. Dumnezeu vorbeste prion prooroci prin Cuvant, prin Fiul Sau.Fie că este vorba de tunete, fulgere, Dumnezeu vorbeste cu noi pamantenii.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu nu vorbeste cu oamenii, dovada cate prostii s-au spus in numele lui.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu asculta rugaciunea si raspunde la rugaciuni!
A, scuze, tu faceai referire la dumnezeul tau, care nu vede, nu aude, nu are putere! http://www.youtube.com/watch?v=xUM6RPh8-J0

| kriystina19 explică (pentru lolosaurus):

Daca asa crezi tu este parerea ta dar din cate vad eu tu astepti sa il vezi si sa il pipaiesti ca sa fii sigur ca exista.
Cu siguranta o sa il vezi cand va veni Isus pe norii cerului dar ma rog la Dumnezeu ca pana atunci sa capeti intelepciune de la El si sa te binecuvanteze ca sa te intorci pe calea cea buna pana nu este prea tarziu.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Ba putere are, dovada ca tot ce e in jurul nostru provine din natura (inclusiv oamenii). Si cred ca nu mai trebuie sa demonstrez aici ca natura exista in mod real, pe cand existenta Dumnezeului iudeo-crestin nu a fost dovedita nici pana acum. Asa ca existenta Dumnezeului meu e dovedita, al tau e doar prilej de speculatii si de aruncat cu parerea.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru kriystina19):

1. Eu nu sunt ateu.

2. In ce priveste ateii, ei cred ca nu exista Dumnezeu si gandesc asta consecvent, asa ca ei nu cred ca norocul le vine de la Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi nu e clar? A-prefix de negaţie, teu-credinţă = fără credinţă. Deci nu.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Nu stiu ce fac alti dar eu unu nu ma inchin la divinitati asa cum nu te inchini tu la alti pe care i ignori asa i ignor eu pe totii, nu ma rog la nici o divinitate asa cum tu nu te rogi la zeus, mitrha, apolo etc, la nimic nu ma rog cred in mine si in puterile mele de a reusi nu am nevoie de zeii totul am reusit in viata fara vreun zeu prin ambitie si vointa

| kriystina19 explică (pentru ateuNEGATIV):

Sa iti mai spun ceva.
Daca Dumnezeu nu ti-ar insufla prin duhul sau cel sfant acea ambitie si vointa pe care susti ca o ai, nu ai fi nimic decat o mana de tarana.
Ceea ce sunte si dupa ce murim dupa ce Domnul ne ia sufletul si duhul nu mai suntem nimic numai tarana.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru kriystina19):

Tie isi place vechiul testament se pare ca nu vrei niste versete in care spune dumnezeu nu ausculta guri femeii ca e spurcata, citeste https://sites.google.com/......-in-biblie

| Godgodadi43 a răspuns:

laughing bai frate ateii sunt niste oameni geniali... uitete si tu la retardata aia care sia ucis copilu pentru ca credea ca e posedat de dracu. ce nu faci pentru dumnezeu..nu exista lider in aceasta lume ..liderul suprem esti tu atat timp cat faci ce crezi ca e bine pentru tine si pentru cei din jur nai nevoie de nici un dumnezeu. daca dumnezeu e adevarat nu ar trebui sa fie si zeus si hades etc etc ....aia unde au disparut? le-a dat kick 'niezoo din univers in purgatoriu? wtf. *** God FUCK SATAN. FUck all your gods