| Mogiojojo a întrebat:

Cei care sunteti atei si bla bla credeti ca lumina de la Ierusalim se aprinde singura? Credeti ca e fake sau cum va explicati asta? Sau flash-urile cum le explicati? Sau ca in primele secunde nu arde deloc?

45 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Eu mi-s crestin si o pot confirma destui pe aici dar efectele fosforului le stiu de la orele de chimie din scoala primara, facea profesoara de chimie minuni cu fosforul care lua foc singur in contact cu aerul. Si inca ceva, Dumnezeu se ocupa cu altceva, nu cu aprinsul de lumanari la comanda pentru si de la popi.

| RAY a răspuns:

Acum 22 minute | Celcestietot a răspuns:
Un miracol pe care NICI stiinta nu il poate explica cu adevarat si culmea este ca ea ar trebui sa le explice pe toate rolling on the floor! Deci, un alt argument ca savantii nu sunt la stadiul sa conteste existenta divinitatii absolute, prin urmare, negarea existentei lui Dumnezeu fara niste baze reale este o erezie!

serios stiinta tebuie sa explice toate? dar tu mereu scrii ca nu trebuie explicat nimic ca totul are un raspuns dumnezeu din nou acelasi raspuns, nici alte demonatiuni crestini nu sunt de acord ca e un miracol de la dumnezeu ce spui de asta

| RAY a răspuns:

Repet din nou nici o demotiune crestina nu este de acord cu lumina, decat biserica ortodoxa si nici toate aia din orient nu este de acord

| Celcestietot a răspuns:

Un miracol pe care NICI stiinta nu il poate explica cu adevarat si culmea este ca ea ar trebui sa le explice pe toate rolling on the floor! Deci, un alt argument ca savantii nu sunt la stadiul sa conteste existenta divinitatii absolute, prin urmare, negarea existentei lui Dumnezeu fara niste baze reale este o erezie!

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu poate sa treaca prin perete, stii si tu asta.

| Celcestietot a răspuns:

Nu conteaza ce cred altii, conteaza adevarata cale. RAY, doar tu spui ca stiinta inseamna cunoastere, ca ea le explica pe toate, iar credinta = ignoranta laughing. Ce faci, te contrazici?

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

E doar un truc. Faptul asta e cunoscut de foarte multi, inclusiv credinciosi, dar de ce naiba prefera totusi sa se amageasca cu povestile astea, e de neinteles.

| Mogiojojo explică (pentru Holiday):

Fosforul a fost descoperit abia in 1670 aproximativ; practica asta cu lumina de la Ierusalim e mult, mult mai veche.

Plus ca nimeni nu poate explica de ce nu arde in primele secunde...

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

"Calităţile fosforului erau cunoscute încă din antichitate, fiind folosit de magicienii din Caldeea în secolul V î.e.n. De asemenea, Strabon descrie folosirea sa de către babilonieni în Geographica, lucrare publicată în anul 23 e.n."

"Pentru a amâna aprinderea flăcărilor, lumânările pot fi apoi înmuiate într-un solvent organic, fosforul urmând să ia contact cu aerul abia după ce acesta se evaporă."

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

"Fosforul a fost descoperit abia in 1670. "

Faci confuzie intre folosirea si descoperirea ca element chimic. Tu ce crezi, de exemplu oxigenul intai a fost descoperit ca element chimic si apoi folosit, sau invers?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca a fost sau nu, aici nu este vorba de fosfor alb, ci de ceva cu mult superior celor din lumea noastra.

| Mogiojojo explică (pentru Holiday):

Tocmai ca am zis ca a fost DESCOPERIT si pana atunci poate nu se cunosteau proprietatile lui. Ce zici acolo e o minciuna pe care nu o crezi nici tu: ca oamenii din vechime aveau mijloace prin care sa fake-uiasca lumina de la Jerusalim.

Apropo de asta: de ce crezi ca nu se duce BBC-ul si toate televiziunile alea rahatel ca sa demonstreze ca lumanarea patriarhului e inmuiata in fosfor si solvent? Pentru ca nu pot. Nici macar nu se gandesc sa faca asta. Altfel ar da gres si s-ar face de rusine.
Si sa nu uitam ca ei cand pot sa loveasca in religie o fac cu prima ocazie, dar in situatia de fata NU POT.

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu trebuie sa se mai duca nimeni sa demonstreze ceva ce e deja e stiut. Faptul ca inca exista tembeli care vor sa creada in continuare ca tampenia aia se intampla in realitate, e alta discutie.

"Tocmai ca am zis ca a fost DESCOPERIT si pana atunci poate nu se cunosteau proprietatile lui."

Iar esti tembel. Fosforul ca atare nici macar nu-l gasesti in natura. Ci doar in diversi compusi. Ca sa-l identifici ca element chimic este necesara o anumita tehnologie. Dar sa observi aumite caracteristici si sa le utilizezi, nu e necesara acea tehnologie. Ai impresia ca arderea lemnului a fost studiata chimic intai, sau folosita pentru diverse lucruri? La fel si cu asta.

| Mogiojojo explică (pentru Holiday):

'Nu trebuie sa se mai duca nimeni sa demonstreze ceva ce e deja e stiut, acum ma scuzi ma duc sa ma joc cu puta.'
Ah da? Asta e argument in general?
Si mai usor cu frecatul plii ca te ia cu vertij.

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

Adevarul e ca iesi mai castigat daca ti-o freci decat daca discuti in contradictoriu cu cineva care bate campii ca tine. Dar deja de la al doilea raspuns discutia nu mai era pentru tine ci pentru cei care au macar o minima logica necesara pentru a intelege despre ce e vorba. Cat despre tine, poti crede in continuare in rahatul ala de lumina sfanta si mai ales nu te opri din cotizat catre borfasii de la BOR.

Răspuns utilizator avertizat
| Mogiojojo explică (pentru Holiday):

Pai frate la ce argument mi-ai dat tu: 'Nu trebuie sa se mai duca nimeni sa demonstreze ceva ce e deja e stiut.' Asta e tot!
Asta e argument? Ce raspuns sa-ti dau la asta?

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ti-am explicat de 3 ori cum functioneaza smecheria. Toata lumea care e cat de cat interesat sa afle, deja a aflat, ce rost mai are sa mearga cineva sa studieze problema? E ca si cand ne-am apuca sa demonstram in fiecare an ca triunghiul echilateral are unghiurile egale.
Vii cu prostia aia ca fosforul a fost descoperit in nu stiu ce an. Ok, si? Formula chimica a apei cand a fost descoperita? Asta inseamna ca nu era folosita inainte? De asta zic...cine intelege, intelege, cine nu... spor la rugaciuni catre spiridusi.

| Mogiojojo explică (pentru Holiday):

'E ca si cand ne-am apuca sa demonstram in fiecare an ca triunghiul echilateral are unghiurile egale.'
Pai chiar se intampla asta ...in fiecare an... sau poate in fiecare minut intr-o scoala generala sau liceu sau etc. si nu e nicio problema sa pui la indoiala lucruri. Din contra, inseamna ca GANDESTI.
'Gandesc deci exist.'

Eu nu stiu ca aia din 1100 aprindeau lumanari cu fosfor ca n-am vazut. De unde stii tu asta? Ai vazut? De unde luau fosfor?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu se numeste imaginatie cand multi oameni sunt martori si cand este captat pe deviceuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Moș Crăciun există, pentru că îl văd în fiecare an în realitate sau pe vreun device, dar aici nu este vorba despre el. Oamenii cred, dovezi există cu privire la Dumnezeu. Vrei doar să minți, exact cum făceai și pe la alte întrebări.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, il voi lasa pe nenea care apare odata pe an, pentru ca nu ma intereseaza.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Holiday):

Si cum mai exact e realizat acel "truc"?

| Holiday a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Citeste si tu mai inainte ce s-a discutat. Dar hai sa te intreb altceva, crezi ca lumina aia apare doar daca e vreun preot acolo, sau si daca n-ar fi?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai exista, doar ca il las din mana. Ce, sunt magicianul care atunci cand lasa ceva din mana, dispare?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu comparăm pe Dumnezeu cu vreun tip în halat roșu. Moșul C. este ceva născut recent.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Se face cu puterea lui Satan. Isus a spus ca vor fi mincinosi care vor face pana acolo ca sa se coboare foc din cer ca sa-i insele pe multi.

| Panamax a răspuns:

Paznicii asa-zisului mormant sunt musulmani si cand au fost intrebati de un reporter de ce nu isi schimba religia i-au umflat rasul.
Asa-zis mormant pentru ca Iisus cel mai probabil a stat pe acolo o zi si jumatate.Mai mult cred ca a stat pe unde a fost cazat cand calatorea dintr-o parte in alta.

| Digikey a răspuns:

Eu vad ca isi aprind lumanile unii de la altii.
Mare smecherie.

https://www.youtube.com/watch?v=CLM151FYaC0

| Algo098 a răspuns:

Scamatorie ca sa dea greutate povestilor fanteziste.

| Mogiojojo explică (pentru Algo098):

Pai de ce nu te duci chiar singur sa vezi si sa observi?

| Algo098 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Fanteziile si scamatoriile nu au valoare. Eu de la un Dz n-am nevoie sa-mi aprinda lumanari. Avem bricheta cu gaz, electrica, benzina etc. Daca exista si are putere, sa vad cum goleste spitalele de bolnavi si merg toti acasa. Cand am nevoie de scamatorii merg la circ.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

E vorba de fosfor alb.

https://youtu.be/6UDCa9a_FEM?t=310

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, nu cred că este real.

| DoctorWh0 a răspuns:

Eu nu is ateu, dar nu cred toata treaba asta.
Daca oamenii sunt alinati de gandul ca lumina se aprinde singur, foarte bine, treaba lor.