| Denly a întrebat:

Ce credeti despre Lumina ce coboara de Pasti la Ierusalim?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este reala Lumina care coboara de Pasti la Ierusalim. E vorba despre credinta pana la urma...crezi sau nu in realitatea "fenomenului", esti dispus sau nu sa accepti realitatea lui asa cum speri si iti doresti ca Dumnezeu sa existe.
Altfel, pentru un necredincios si pentru un individ rau-intentionat, orice dovada i-ai furniza, nimic nu l-ar putea scoate din negura necredintei si a rautatii. Si pana la urma de ce e cineva obligat sa furnizeze dovezi altuia? Fiecare e dator sa faca proprii pasi spre Divinitate, daca este interesat sa creada in ea sau s-o descopere.
Lumina coboara doar la rugaciunile ortodocsilor, nu ale sectelor sau ale ereticilor papistasi.
Cand ortodocsii au fost impiedicati sa intre in Biserica Sfantului Mormant, prin secolul 16, Lumina nu a coborat decat la ortodocsi, dintr-o coloana din afara Bisericii.
Acea coloana poarta si acum semnele acelei minuni, imaginile cu coloana plesnita si arsa sunt accesibile pe net.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ca nu coboara.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie ca aveau aprobarea lui Dumnezeu de Paste coborandu-se o lumina.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

E doar o mica si veche scamatorie, nimic supranatural cum vor sa dea aia de inteles. Dar uite ca oamenii inca sunt pacaliti..."minuni" pentru creduli.

| sublime89 a răspuns:

N-am vazut nimic care sa ma convinga ca e un "miracol".

| Alphawolf a răspuns:

Nu coboara nicio lumina de nici unde. Insa privind acea "lumina", crestinismul se coboara mult sub nivelul la care are pretentia(si pe care si-l atribuie subiectiv si incorect).

| AdiTorrent7 a răspuns:

Semne concrete se produc, desi patriarhul este verificat la sange de soldatii islamisti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

"este verificat la sange"... eu zic sa-l verifice si la lumanare.

| Windancer a răspuns:

"In 2005, in a live demonstration on Greek television, Michael Kalopoulos, author and historian of religion, dipped three candles in white phosphorus. The candles spontaneously ignited after approximately 20 minutes due to the self-ignition properties of white phosphorus when in contact with air. According to Kalopoulos' website:

If phosphorus is dissolved in an appropriate organic solvent, self-ignition is delayed until the solvent has almost completely evaporated. Repeated experiments showed that the ignition can be delayed for half an hour or more, depending on the density of the solution and the solvent employed.

Kalopoulos also points out that chemical reactions of this nature were well known in ancient times, quoting Strabo, who states: "In Babylon there are two kinds of naphtha springs, a white and a black. The white naphtha is the one that ignites with fire." (Strabon Geographica 16.1.15.1-24) He further states that phosphorus was used by Chaldean magicians in the early fifth century BC, and by the ancient Greeks, in a way similar to its supposed use today by the Eastern Orthodox Patriarch of Jerusalem."

| Iustyn_Maryusell_1997 a răspuns:

Este un lucru chiar uimitor. O lumina care apare din cer drept o flacara care nu te arde cand o atingi. Fain