| M25M a întrebat:

Cel care iubeste peste masura un zeu ii constrange si pe ceilalti sa-l iubeasca si ii extermina daca refuza. Fiecare credinta exercita o forma de teroare--E.Cioran "Tratat de descompunere"

De ce unele persoane credincioase simt acea nevoie de a impresura cu credina sa si pe altii chiar daca diferentele dintre credintele lor nu sunt atat de mari?
Este atat de greu de priceput pentru unii ca exista oamnei care au si alte convingeri?

Cateva precizari:Cuvantul a extermina nu trebuie luat la propriu si nu am facut nici o precizare privind categoria religioasa.

39 răspunsuri:
| M25M explică (pentru anonim_4396):

Este parerea ta si dorinta ta de a o expune in ce forma vrei, nu ai de ce sa iti ceri scuze happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Don't get me started :-)

| martzian a răspuns:

Din nefericire as zice, nu cei care iubesc incearca sa constranga. Cei care se tem fac asta, la fel ca legalistii, habotnicii, ipocritii. Avem exemple in Biblie, in jurul nostru sau in propriile esecuri.

Nu gasim nicaieri in Biblie (daca vorbim de perspectiva crestina) nimic despre faptul ca avem dreptul sa ii "constrangem" pe ceilalti. Abuzul este o mare greseala. Crestinul ar trebui sa aiba atitudinea Apostolului Pavel: "Ca unii care cunoaştem deci frica de Domnul, pe oameni căutăm să-i încredinţăm" (2 Corinteni 5:11)

"De ce unele persoane credincioase simt acea nevoie de a impresura cu credina sa si pe altii chiar daca diferentele dintre credintele lor nu sunt atat de mari?" - De obicei, dintr-o problema cu care ne confruntam fiecare dintre noi, mai mult sau mai putin: mandria. Eu pe fondul asta am facut greseala asta in trecut. Totusi, nu ma refer la situatiile ce tin de doctrina esentiala, atunci e normal sa te asiguri ca adevarul va prima.

Am un exemplu pozitiv si demn de lauda in care se demonstreaza ca se poate sa convietuim civilizat si responsabil: un preot ortodox raspunzand pozitiv invitatiei de predica intr-o biserica penticostala si un pastor penticostal procedand la fel (pr. Constantin Necula si pastorul Vladimir Pustan):
http://www.youtube.com/watch?v=rtfTONbSZkk
http://www.youtube.com/watch?v=j4LQYL8_Jz8

PS: eu nu sunt enorias al niciuneia dintre confesiunile de mai sus.

| riri2 a răspuns:

Ceea ce a spus Ema e adevarat: consideram ca am gasit o comoara si dorim ca toti sa aiba parte de ea, sa profite si sa se bucure de aceasta. De obicei comorile extrem de pretioase nu se tin ascunse, ci expuse, pentru ca toti sa se poata convinge de valoarea si frumusetea lor.

Eu mai doresc sa adaug ca adevaratii crestini au si datoria de a vorbi despre convingerile lor.
Desi nu te-ai referit la o anumita confesiune, eu o sa amintesc pe scurt de ce facem noi, ca Martori al lui Iehova acest lucru (insa doresc sa precizez ca noi nu putem convinge pe nimeni, de convins trebuie sa se convinga fiecare de adevarurile biblice):

"Isus le-a spus continuatorilor lui ‘"să facă discipoli din oamenii tuturor naţiunilor"’ (Matei 28:19, 20). Când şi-a trimis primii discipoli să predice, el i-a îndrumat să meargă la casele oamenilor (Matei 10:7, 11–13). După moartea lui Isus, creştinii din secolul I au continuat să predice „"în public şi din casă în casă"" mesajul ce le-a fost încredinţat (Faptele 5:42; 20:20). Noi urmăm exemplul primilor creştini."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Multi credinciosi, sub pretextul ''salvarii'', ii obliga si pe altii sa creada intr-un anumit zeu. Pur si simplu profita de teama celorlalti. De ce? Pentru ca, din punctul lor de vedere, cred ca asta-i ''calea'' corecta. Sau, pur si simplu vor sa tina ''prostimea'' sub control.
2. Nu ai voie sa ai alte convingeri, pentru ca, din punctul de vedere al unor credinciosi, acele convingeri vin de la ''diavol''.

| EmaS a răspuns (pentru riri2):

Este cea mai nobila chemare aceea de a duce Vestea cea buna a Evangheliei.

| Alphawolf a răspuns:

Oare de ce au evitat crestinii un raspuns la obiect? Dogma crestina instiga, asa e conceputa ea. Potrivit dogmei crestine este o lupta dintre bine si rau, din care binele trebuie sa castige. Telul este mantuirea. Este clar de ce se agita atat crestinii cu propaganda. Se vede clar in Biblie egoismul si lipsa de modestie a lui Dumnezeu si al lui Iisus. Valorile religiei lor le indica asta, primesc buline rosii, plus ca, asa cum zice E.Cioran, din cauza iubirii si convingerii lor sunt in stare de orice numai sa nu piarda. Il vad pe Satana in tot si toate ce nu corespunde valorilor lor.

| riri2 a răspuns (pentru EmaS):

Este! Si aduce atat de multa satisfactie!
Am citit ca ai renuntat la cariera pentru aceasta - si eu.
Insa nu regret nimic.
Dimpotriva.
Multumirea si satisfactia sufleteasca pe care o primesc punandu-ma in slujba lui Dumnezeu, e de inegalat.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru 3xfemeie):

De ce ortodoxia are atatia sfinti :http://www.crestinortodox.ro/sfinti/? Eu personal am fost la moastele Sf.Nectarie Taumaturgul facator de minuni, si izvorator de mir.