| Moisie a întrebat:

Cel mai grav lucru care se poate intampla unui om este sa fie sters de Dumnezeu din Cartea Vietii, pentru ca nu va urma nici o Viata Vesnica, ci Iazul de Foc in care vor perpeli vesnic cei care l-au suparat pe Dumnezeu.
In acest context va pun intrebarea:
1- Credeti ca Dumnezeu s-a suparat pe crestinii pentru faptul ca il slavesc in Bisericile lui Dumnezeu pe Lucifer?
2- Credeti ca Dumnezeu se supara pe crestini pentru ca acestia nu respecta Legea Sa, numita Torah, ba chiar considera aceasta Lege ca fiind un GUNOI, (vezi Filipeni 3:3-6)
3- Credeti ca Dumnezeu nu se supara pe crestini pentru ca au FURAT Biblia religiei pe care El a dictat-o lui Moise si ca i-au schimbat in mod marasvit intelesul?
4- Credeti ca Dumnezeu ii va ierta pe crestini din cauza ca i-l urmeaza pe cel care ii scoate de sub efectele Legii Sale pe ucigasi talhari si curve?
5 Credeti ca Dumnezeu ii va ierta pe crestini pentru faptul ca Il blasfemiaza acuzandu-l ca a umblat la o femeie si ca are un copil cu aceasta?
6 Credeti ca Dumnezeu nu ii va pedepsi pe crestini pentru ca slavesc un alt Dumnezeu, si anume pe acdel om pe care chiar EL in Deuteronom 1 : 3: cere sa i-l ucida?
Intrebarile mai pot continua...dar ma intreb, oare nu va este FRICA sa faceti parte din Biserica care face atatea nelegiuiri impotriva Creatorului?
Chiar credeti ca Dumnezeu Creatorul va va ierta pentru aceste pacate capitale?
Nu vi se pare ca atunci cand aveti o religie care i-L infrunta pe Dumnezeu, si cand l-ati abandonat pentru un "Fiu" pe care EL nu-L are,... nu credeti ca v-ati lins pe bot si de Rai dar si de Viata Vesnica?
Daca va e teama ...de ce nu fugiti urgent din Biserica Marii Curve a Noului Babilon (Roma) asa cum va cere EL in Apoc. 17:12?

9 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

"pentru ca nu va urma nici o Viata Vesnica, ci Iazul de Foc in care vor perpeli vesnic cei care l-au suparat pe Dumnezeu."...a? Deci nu vei mai avea o viata vesnica da' totusi te duci in iad?

| Moisie explică (pentru Wehrmacht):

Evident ca da, dar ca surcica care intretine focul

| Musique a răspuns:

"cartea vieții" cartea asta... îmi dă mari dureri de cap.

| milan9 a răspuns:

Fii tu serios in religia ta si lasa CRESTINISMUL in pace. Intotdeauna esti tendentios si aproape violent in intoleranta. Chiar, ce religie ai tu, asa agresiv cum esti?

| eternitate15 a răspuns:

De ce strambi tu cararile Domnului? De ce ocarasti tu Numele Lui? Stii ca exiista, stii ca te vede si mai stii ca intr-o zi vei da socoteala pentru faptele tale... pocaieste-te dar si intoace-te la Dumnezeu, la Creatorul tau.

| Moisie explică (pentru eternitate15):

Tu nici nu-ti dai seama cat de mare este ratacirea ta.
Nu te poti intoarce la Dumnezeu urmand o religie care iti cere sa te inchini unui alt Dumnezeu care singur isi spune Lucifer si se lauda ca este Seful Iadului.
Asa ca despre ce pocainta vorbesti mai ratacitule care te-ai indepartat de Dumnezeu cand te-ai pocait intr-o religie care isi face zilnic cacaua peste Creator?
Pe mine m-au creat parintii mei, si de ei nu m-am despartit niciodata, asa ca nu am la cine sa ma intorc!

| KzO a răspuns:

1. Crestinii nu il slavesc pe Lucifer...Aceia se numesc satanisti...e cu totul alta religie..mai exact satanismul de moda veche.cel modern este altfel.
2.Conform unor persoane mai credincioase de fel(preoti, profesori de religie..etc.) stiu ca Dumnezeu nu te pedepseste in niciun fel daca te abati de la religia lui...el teoretic iti intinde o mana, tu o accepti daca vrei sau nu, El nu se razbuna
3.Cum am spus mai sus, El nu se supara pe nimeni niciodata, schimbarea bibliei nu este o intentie rea, este intelegerea gresita a invataturilor transmise
4. Dumnezeu iarta multe, prea multe dupa parerea mea, asta vom afla dupa moarte
5.Nu cred ca inteleg aceasta intrebare, daca te referi la Maica Domnului, cred ca da, ii iarta, e doar prostia omeneasca cu care chiar El insusi ne-a inzestrat
6. Dumnezeu nu se razbuna niciodata, teoretic cu totii cred in acelasi Dumnezeu dar ii dau alt nume.

Da, cred ca o sa ne ierte.

Nu prea inteleg expresia "v-ati lins pe bot".iar Dumnezeu nu se razbuna, el te invita sa te alaturi lui, daca nu vrei asta e.

Aceasta ultima intrebare nu o inteleg deloc.

Sper ca te-am ajutat in vreun fel

| Moisie explică (pentru KzO):

Fals
Satana nu se recunoaste ca fiind Lucifer, ci cel care se recunoaste cu acest nume este chiar Christosul care a si fost slavit in toate bisericile de pe
planeta Terra, timp de peste 1000 de ani cu acest nume de Lucifer!
2 Una este sa te abati de la religia lui Dumnezeu daca ii urmezi Legea, si cu totul altceva este sa faci pipipe Legea lui Dumnezeu si sa-l slavesti ca Dumnezeu tocmai pe Potrivnicu lui, adica pe Lucifer!
2 a), credinta a proasta nu este o garantie decat eventual o dovada de ignoranta.
3 Schimbatul Biblie este un lucru extrem de grav, si acest lucru este mentionat special in Biblie, citeste in Deuteronom 4:2
Dumnezeu nu iarta niciodata pe cei care ii incalca Legea, tot asa cum nu i-a iertat nici pe Adam si Eva pentru ca nu l-au ascultat.
5 Dumnezeu nu iarta Blasfemierea/batjocorirea Lui, si 5 B Maria nu este decat o mama ca oricare alta care a nascut un copil care NU a fost Dumnezeu nici macar o miime de secunda din viata lui.
6 Dumnezeu NU se razbuna dar ii pedepseste pe oameni in functie de greutatea pacatelor comise. Fals nu este vorba de nume ci de faptul ca adevaratul Dumnezeu NU are copii, in timp ce Diavolul care se lasa slavit ca Dumnezeu are un copil! si acest lucru ca intr-o religie sa NU ai copii iar in alta sa ai copii nu se poate,. decat daca unul din cei doi NU este Dumnezeu ci Diavolul!

| Moisie explică (pentru KzO):

Ba din contra! Nu ai ajutat cu nimic si nici nu ai raspuns referitor la indemnul dat de Dumnezeu privind "fuga din Biserica Marii curve a Noului Babilon