| Scarbo a întrebat:

Ceva citate din biblie in care Iisus ii indemna pe oameni sa cinsteasca Sabatul? Si cu trimitere va rog. Multumesc.

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ceva citate din Biblie in care Isus ii indemna pe oameni sa cinsteasca Duminica? Si cu trimitere va rog. Multumesc.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Nu exita a ceva in Biblie, Duminica este o sarbatoare pagana adaptata la crstinism pentru ai aduce pe pagani printre crestini. Hristos spune sa sarbatorim MOARTEA SA, nu invierea.

| danay72 a răspuns:

Să nu credeţi că am venit să desfiinţez Legea sau Profeţii. N-am venit să desfiinţez, ci să împlinesc" (Matei 5:17).
matei12:8-,,Pentru că Fiul omului este Domn al sabatului".

| milan9 a răspuns:

Nu exista nici un indemn cu privire la Sabat in Noul Testament. Dimpotriva, Mantuitorul l-a incalcat ori de cate ori a avut ocazia...thinking

DUMINICA in schimb este ZIUA INVIERII. Noul Testament mentioneaza faptul ca primii crestini cinsteau intotdeauna aceasta zi.
Referitor la dovezile privind existenţa sarbătorilor încă de la începutul creştinismului, scrierile primilor episcopi, scrierile "părinţilor apostolici" menţionează cinstirea unor sfinţi mucenici.

Iar dacă pentru cinstirea unui mucenic obişnuit exista o ZI SPECIALĂ, cum oare n-ar fi existat o zi specială în cinstea Intruparii Fiului lui Dumnezeu? Dar mai ales a INVIERII Sale?

La rândul său, Noul Testament menţionează cinstea pe care apostolii o purtau evenimentului Învierii şi comemorării lui. Deci, cu atât mai mult exista în vremea respectivă şi un eveniment în cinstea ÎNVIERII MÂNTUITORULUI HRISTOS- DUMINICA.

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

"Dimpotriva, Mantuitorul l-a incalcat ori de cate ori a avut ocazia..."
Prostii, Isus a respectat toată legea dată poporului evreu în mod perfect și n-a încălcat nici odată sabatul. A "încălcat" doar regulile adăugate de preoți și de farisei.

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

Atunci cand a facut minuni in ziua de sabat a suspendat/incalcat interdictiile prevazute in Vechiul Testament cu privire la Sabat...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Înțeleg că n-ai habar ce era sabatul și pentru ce era această zi. Judecata ta e fix ca cea a fariseilor.

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

A suspendat sau nu Mantuitorul prescriptiile Legii Vechi?

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

"a suspendat" nu e deloc afirmația corectă.„Să nu credeţi că am venit să desfiinţez Legea sau Profeţii. N-am venit să desfiinţez, ci să împlinesc" (Matei 5:17). Dar ce a vrut el să spună prin cuvintele „să împlinesc"? Pentru a înţelege, să ne gândim la următoarea ilustrare: Un constructor încheie un contract prin care se angajează să construiască o clădire. El îşi împlineşte obligaţiile nu rupând contractul, ci finalizând lucrarea. Când clădirea este terminată şi clientul este mulţumit, obligaţiile contractuale au fost împlinite, iar constructorul nu mai trebuie să respecte acel contract. În mod asemănător, Isus nu a desfiinţat Legea, cu alte cuvinte nu a rupt contractul, ci a împlinit Legea, respectând-o în mod perfect. Întrucât Legea a fost împlinită, poporul lui Dumnezeu nu mai are obligaţia de a o respecta.
Dar pînă la moartea Sa Isus a respectat în mod perfect toată legea mozaică care era încă valabilă.

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

Adevarat ceea ce spui de data aceasta, dar nu-ti poate fi adevarata afirmatia: "Isus n-a încălcat nici odată sabatul." De ce crezi ca s-au sesizat evreii atunci cand ucenicii sulgeau spice in zi in sabat iar Mantuitorul nu le-a interzis acest lucru?

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Isus și discipolii nu încălcaseră legea lui Dumnezeu, ci interpretarea strictă dată de farisei legii cu privire la ceea ce constituia o muncă nepermisă în ziua de sabat. Pentru a arăta că Dumnezeu nu avusese niciodată în vedere o asemenea interpretare extrem de rigidă a legii sabatului, Isus a adus în discuţie întâmplarea consemnată în 1 Samuel 21:3–6. Fiind flămânzi, David şi oamenii lui s-au oprit la tabernacol şi au mâncat pâinile de prezentare care fuseseră înlocuite cu altele proaspete. Pâinile mai vechi erau rezervate de obicei preoţilor. Totuşi, în această situaţie, David şi oamenii lui nu au fost condamnaţi pentru că au mâncat acele pâini.

| mentholinks a răspuns:

Ii indeamna nu numai sa cinsteasca sabatul dar si toata legea lui Dumnezeu, cea revelata prin Moise. In evanghelia dupa Matei gasesti asta. Iti recomand sa o citesti toata fiindca e poate cea mai completa in invataturile lui Isus.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Gasesti pe www.bibliapentrusceptici.ro citatul in care dumnezeu ii indeamna pe oameni sa ucida pe cei care lucreaza sambata.