| bleakk a întrebat:

Ceva pareri lamuritoare din partea crestinilor. Hmm:https://www.facebook.com/......662177593/

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Acolo exista o intrebare: "Daca Tu faci Legile, de ce nu ne-ai iertat direct?"
Se pare ca cel ce a publicat articolul nu a citit Biblia -sau nu a ajuns pana la cuvantul care spune: "Fara varsare de sange nu este iertare." (Evrei.9:22)
Este adevarat ca suntem iertati; dar aceasta presupune un pret, un cost.
Un copil sparge o farfurie. El chiar daca este iertat, farfuria aceea a costat un pret. Acesta este un exemplu. Prin neascultare s-a facut o "spartura" in Legea lui Dumnezeu. Costul "reparatiei" (sau al daunei produse) nu este nici mai mic nici mai mare decat viata Fiului lui Dumnezeu.
Iertarea ni se acorda pe loc atunci cand o cerem. Si Dumnezeu ne ofera mult timp ca sa venim inaintea Lui sa ne cerem iertare. Dar multi nici pe patul de suferinta in ultimele lor clipe de viata raman cu inimile impietrite si nu-si cer iertare.
Noi trebuie sa credem ca atunci cand cerem cu sinceritate iertarea divina ca am si primit-o. Sa credem ca El ne-a iertat. Lucrul acesta va schimba complet viata omului. Aceasta il face pe om sa-L iubeasca pe Dumnezeu si sa ia hotararea ca sa asculte de El.
Sunt multi care asteapta cine stie ce sentimente, senzatii, exaltari ca sa cunoasca ca sunt iertati de Dumnezeu. Dar aceasta este o mare greseala, deoarece credinta spune ca trebuie sa Il credem pe Dumnezeu pe cuvant. Este o inductie a Satanei in mintea noastra atunci cand credem ca Dumnezeu Se joaca cu mantuirea noastra. Daca Dumnezeu ne spune ca suntem datori sa iertam pe fratele nostru oridecate ori vine si-si cere iertare de la noi, cu cat mai mult Dumnezeu ne iarta oridecate ori gresim si ne marturisim greselile.

Sa nu credem ca Dumnezeu nu a oferit har si lui Lucifer si ingerilor lui atunci cand s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu. Dar mandria lui l-a dus la pieire. Multi ingeri care au fost atrasi de partea sa au vrut sa se intoarca la Dumnezeu. Dar amagitorul le-a spus ca au mers prea departe in razvratirea lor, in pacatul lor ca sa mai poata fi iertati de Dumnezeu.
La fel face si astazi cu oamenii. Ii indeamna la razvratire fata de Dumnezeu si apoi cand acesia vor sa faca pace cu Dumnezeu, ei nu pot din pricina gandului ca au mers prea departe. Acest gand este de la cel rau. De aceea noi nu trebuie sa ne incredem in sentimentele si gandurile noastre, ci in Cuvantul lui Dumnezeu. la Dumnezeu nu exista pacat care nu poate fi iertat. Poate ca unii intreaba: "Dar hula impotriva Duhului Sfant cum de nu poate fi iertata?" Pacatul acesta reprezinta o stare de lucruri, o atitudine la fel ca ce-a a lui Lucifer, de a nu ceda invitatiei lui Dumnezeu de a te impaca cu El. Dar daca omul va spune "Da Doamne, vreau sa ma impac cu tine", atunci omul va iesi din starea aceasta de lucruri, va parasi atutudinea lui de impietrire; astfel omul ravratit va parasi pacatul impotriva Duhului Sfant. De aceea nu poate fi iertat acest pacat, pentru el reprezinta o atitudine; dar sa iasa omul de sub atitudinea aceasta si va fi iertat.
Dumnezeu iarta omul pacatos, dar nu poate fi de acord cu pacatul.

| lpavel a răspuns:

Nu trebuie sa te complici cu Ateii! Ei n-ar crede nici daca ar mai veni inca 1 data Isus pe pamant...

| MskDesign a răspuns (pentru lpavel):

Gresesti!
Viata de zi cu zi ne obliga sa socializam intre noi.Problema este alta, aceea ca, trecand generatiile una peste alta, omul isi intelege existenta si originile si cu siguranta nu au nimic in comun cu culturile religioase.

| martzian a răspuns:

Cand nu va fi un misto jenant si ordinar - asemeni pozei de mai sus - iti stau la dispozitie sa iti raspund.

| martzian a răspuns:

Sau ai putea incerca exercitiul sa Il intrebi direct pe Dumnezeu. Chiar merita incercarea.

| iurii75 a răspuns:

Niște idei total greșite ce dezvăluie ignoranță în ceea ce spune Biblia

| Ionelauser a răspuns:

Jalnica poza.