| Noah4823 a întrebat:

Chiar daca Dumnezeu ne-ar fi creat pentru a-si bate joc de noi, de ce noi, creatiile Lui, sa ne opunem? Suntem la voia Lui! Daca el vrea sa moara toti raufacatori, mor! Daca el vrea sa murim toti, murim! Dar nu vrea, El vrea sa atraga mai multi langa El!
De acord?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cine esti tu sa Ii ceri socoteala lui Dumnezeu?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ezechiel 18:32 - "Caci Eu nu doresc moartea celui ce moare, zice Domnul Dumnezeu. Intoarceti-va, dar, la Dumnezeu si veti trai."
Mulţi ajung să moară prematur din cauza că nu vor să se lase îndrumaţi de Dumnezeu. Dar asta nu înseamnă că Dumnezeu e de vină.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns:

Nu, asta este o mentalitate de sclav. Nu voi fi sclavul a ceva inexistent.

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor "Chiar daca Dumnezeu ne-ar fi creat pentru a-si bate joc de noi, de ce noi, creatiile Lui, sa ne opunem?" Idee noua, si uite asa li se mai omoara oamenilor niste neuroni. Cate un pic, pic, pic. Cate un pic, pic, pic, pana n-o mai ramane nimic. Cate un strop, strop, strop...
Daca vrei sa crezi asta si sa crezi ca esti bataia de joc a cuiva, crede ce vrei, esti ce crezi.

| RAY a răspuns:

Din nimic nu apar zeii, creatori, iahve nu a creat oamenii, citita cum trebuie biblia este o sursa de aflarea adevarului, geneza nu e inceputul, citeste versiuni mai vechi ale evreilor nu ale crestinilor =falsuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Pe acelasi model de judecata se merge si in corea de nord. Da cine esti tu sa judeci conducatorul suprem?
Asta-i mentalitatea de "no daca vrei, poti sa dai in mine".
Daca zeul tau este atat de incuiat incat sa nu accepte pareri sau "socoteli", atunci zeul tau are o problema grava. Se vede clar ca a sa creatie nu este perfecta si e loc de imbunatatiri.
"Cine esti tu"... cu siguranta nu un sclav si nu trebuie sa te supui orbeste. Daca ai intrebari, pune-le. Daca ai obiectii, spune-le. Si cea mai importanta, "nu-ti place, nu faci'.

Sunt chestii elementare care, daca nu ai adoptat mentalitatea de sclav te duc departe.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,te duc deoparte de fericire, de binecuvantare de Dumnezeu de rai.

| dracu14 a răspuns:

Tu esti bun de servitor
eu unul am demnitate si merg pe principiul satanismului laveyan-omul este mai presus de orice zeitate

| Lizzu a răspuns:

Pentru ca avem innascuta in noi rebeliunea cand ceva sau cineva ne nedreptateste,nu ti se pare normal si corect?

De ce ai fi umil cand cineva iti trimite indicii si te face sa crezi ca te vrea subjugat, te vrea in lesa?

Omul este nascut liber, fara mentalitati, fara prejudecati, fara religii.
E dreptul tau sa nu te lasi vreodata calcat in picioare de cineva care te umileste si se joaca cu tine, ORICINE ar fi el.

| Noah4823 explică (pentru Lizzu):

big grin Da si Nu.