| soimos a întrebat:

Chiar in primele randuri ale Genezei, mai exact in 1.3, vedem ca Dumnezeu isi arata surprinderea vazand ca "lumina este buna"!
Cum sa fie surprins Dumnezeu de acest lucru?
El nici atat nu stia ca lumina este buna?
Poi unde a trait el sau de unde vine daca nu stia un asemenea lucru elementar?
Nu cumva voi ii ziceti Dumnezeu unui "printz al intunericului" sau unui "Zeu al Tenebrelor" sau "Imparatul intunericului vesnic"?
Unde vreti voi de fapt sa traiti dupa viata?
Cumva in Imparatia Tenebrelor?
Sau langa fiul Sau care se recunoaste "stapanul cheilor Iadului" (vezi Apoc. 1.18)
Nu ati vazut ca are o atitudine dusmanoasa fata de oameni, deja din clipa cand omul a gustat din pomul cunoasterii binelui si al Raului" Nu este el acela care si-a pus in gand sa distruga omenirea, nu o zic eu, ci o zice Biblia in geneza 6.6

Geneza 6.6
6. I-a părut rău şi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7. Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut!

Voi chiar sunteti siguri ca il iubiti pe acest printul intunericului pe care il numiti Dumnezeu, un zeu al tenebrelor si al intunericului vesnic care va doreste distrugerea?

30 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Este foarte greu să înțelegi Biblia, în măsura în care merită să înțelegi ceva din Biblie.
Lumina din prima zi a genezei, nu face referire la o lumină fizică, că soarele și stelele apar ulterior, este mai complicat de explicat.

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru MMihai):

Lumina din prima zi a genezei in iudaism se numeste Ohr Hochma. Si este primul "flash" de lumina ce precede crearea existentei din absenta (ceea ce a luat forma finala in OM). Hochma e combinatie intre doua cuvinte: "koah" and "mah", adica "Potentialul a ce va fi sa fie".

Restul tampeniilor cu diavoli, satani si printi ai intunericului, sunt prostii de adormit copii. Nu exista nimeni in afara de EL (Ein od milvado), iar omul e o parte a lui, pentru ca nu exista Lumina (Ohr) fara vase (Kelim).

Si da... e mai greu de inteles. Primul pas in a intelege, e sa realizezi natura infinita a Divinitatii.

| soimos explică (pentru MMihai):

Ce faci? Vorbesti in somn sau faci glasolaie?
Bibia e scrisa ca sa o inteleaga tot prostu, lucru confirmat de faptul ca toti ignorantii umbla cu Biblia la ei.
de unde sti tu la ce lumina face referire Geneza?
Te crezi cumva mai destept ca Dumnezeu?
Poate si-a aprins bricheta inainte de a face stele si soarele, si asa a vazut ca lumina este buna!

| soimos explică (pentru qazwsxedcrfv):

Hallo

Evident ca nu exista Diavol in Tanach decat in Noul Testament, adica odata cu aparitia lui Christos.
Dar cum se explica faptul ca Zeul vostru tribal nu stia ce este lumina?

Am zis "zeu tribal, ca asta era inainte ca "facatorul si desfacatorul de Dumnezei" in spetza Imparatul Constantin cel Mare, nu l-a altoit pe micutzul zeu tribal cu puterile lui Sol Invinctus si astfel voi evreii va puteti considera ca "fii al unui Dumnezeu Atotputernic" cand in Tanachul vostru vedem clar nu numai ca exista mai multi Dumnezei, dar chiar Dumnezeul vostru este gelos pe Marii Dumnezei ai altor popoare!

Mda, Nimicul este cu adevarat infinit, la fel ca si credulitatea unora, noroc ca Moise s-a prins de asta atunci cand a copiat modelul religios al faraonului Akenathon, ca poate altfel va inchinati si azi Imparatului Mustelor

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru soimos):

Nu e scrisa sa o inteleaga tot prostul. Prima data cand citesti ti se par povesti, dar intotdeauna e un inteles mai profund.

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru soimos):

Sunt niste intrebari de bun simt, dar sa le luam pe rand. Iti voi raspunde din perspectiva religioasa asa ca s-ar putea sa nu le accepti, avand in vedere ca esti intr-o perioada de negare religioasa.

Diavolul exista si in Tanach (vezi Iov) dar diferenta majora e ca nu are liber arbitru. E doar o "forta" care se supune Creatorului. Altfel ar invalida spusele inteleptilor "Nu exista nimic in afara Lui", insemnand ca nu exista nici o forta care sa i se poate opune vointei sale.

"Nu stia ce este lumina"

Nu exista un raspuns simplu, dar pot sa spun urmatoarele, in El nu exista deficienta. El nu are nevoie de "Lumina".

"Dumnezeul este gelos"

Omul cand se naste e ca un magar salbatic. E intotdeauna sub influenta unui Zeu Strain si puternic, numit Natura Sa (sau Faraonul). Munca Omului e sa scape de sub influenta Zeului Strain.

Unul dintre numele Creatorului este Boreh, "vino si vezi". Pana nu vii, toate astea ti se vor parea o nebunie. Si te inteleg perfect, deoarece am avut parte de o educatie stiintifica.

| soimos explică (pentru qazwsxedcrfv):

Ceee?
Te incurci, probabil de prea multa "stiinta"?
Cum sa fie Diavol cineva care nu actioneaza conform liberului sau albitru ci actioneaza sub puterea legilor lui Dumnezeu?

Tu nu stii ce e aia Diavol?

2) Probabil ca asa ca tine gandesc toti magarii salbatici.
In lumea noastra noii nascuti au doi Dumnezei atotputernici, fiecare nou bnascut pe ai sai proprii si numai pentru ei, unu se cheama Zeita Mama si alalalt e sfantul Tata.

3) Poti sa dovedesti existenta lui Boreh ca si Creator, sau si ala ca si Yahwe s-au nascut la o distanta de 13 miliarde de ani dupa Creatie!
Nu de alta dar Stiinta a demonstrat clar ca Creatia a facut-o Marele Big-Bang!
- Evident ca Dumnezeul din Geneza n-are nevoie de lumina, ca doar este Zeul Tenebrelor si al Intunericului vesnic.
Ce vrei sa orbeasca de prea multa lumina?

| soimos explică (pentru qazwsxedcrfv):

Evident!
Nu ai observat ca eu inteleg Biblia mai profund decat o intelege biserica?

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru soimos):

Daca ai fi putut dovedi existenta Creatorului, nu ai mai fi avut liberatea sa nu crezi in El. Asa esti liber sa faci ce vrei.

Oricum iti doresc mult succes in cautarile tale, si sper ca intr-un final sa ajungi la raspunsurile pe care le doresti.

| soimos explică (pentru qazwsxedcrfv):

Ce tot vorbesti de "gasirea Creatorului" cand Creatorul este gasit de mult si chiar dovedit cu masuratori stiintifice!
Sa nu-mi spui ca nu ai auzit de Big-bang!

| MMihai a răspuns:

Raspuns pentru @ soimos@
vezi
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/
Genesa (Facerea) 1
1. La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.
2. Pamantul era pustiu si gol; peste fata adancului de ape era intuneric, si Duhul lui Dumnezeu Se misca pe deasupra apelor.
3. Dumnezeu a zis: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina.
4. Dumnezeu a vazut ca lumina era buna; si Dumnezeu a despartit lumina de intuneric.
5. Dumnezeu a numit lumina zi, iar intunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua intai.
6. Dumnezeu a zis: "Sa fie o intindere intre ape, si ea sa desparta apele de ape."
7. Si Dumnezeu a facut intinderea, si ea a despartit apele care sunt dedesubtul intinderii de apele care sunt deasupra intinderii. Si asa a fost.
8. Dumnezeu a numit intinderea cer. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a doua.
9. Dumnezeu a zis: "Sa se stranga la un loc apele care sunt dedesubtul cerului si sa se arate uscatul!" Si asa a fost.
10. Dumnezeu a numit uscatul pamant, iar gramada de ape a numit-o mari. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
11. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul verdeata, iarba cu samanta, pomi roditori, care sa faca rod dupa soiul lor si care sa aiba in ei samanta lor pe pamant." Si asa a fost.
12. Pamantul a dat verdeata, iarba cu samanta dupa soiul ei si pomi care fac rod si care isi au samanta in ei, dupa soiul lor. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
13. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a treia.
14. Dumnezeu a zis: "Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii;
15. si sa slujeasca de luminatori in intinderea cerului, ca sa lumineze pamantul." Si asa a fost.
16. Dumnezeu a facut cei doi mari luminatori, si anume: luminatorul cel mai mare ca sa stapaneasca ziua, si luminatorul cel mai mic ca sa stapaneasca noaptea; a facut si stelele.
17. Dumnezeu i-a asezat in intinderea cerului ca sa lumineze pamantul,
18. sa stapaneasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
19. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a patra.
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea
Facerea (Geneza)
Capitolul 1
1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.
6. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa.
7. A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.
9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.
14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.

Deci lumina fizică apare numai, în ziua a patra.

Orișice explicație suplimentară despre lumina ne fizică, din ziua a 1 a, a Genezei ar da un "armament", nemeritat, (pe care nu vreau să îl dau,), nici creștinilor, și nici mozaicilor, că eu nu am aderat la nici una dintre religiile respective.
glasolaie= cuvânt inventat de tine și nu știu ce înseamnă,
există cuvântul glasolalie.
Vorbesti in somn?== când dorm nu scriu pe net, dorm!
de unde sti tu la ce lumina face referire Geneza?
Mă gândesc și eu la cea ce, ar putea să fie.
Caut să îmi explic, despre ce poate să fie vorba, ca să aibă o logică oarecare.

" Poate si-a aprins bricheta inainte de a face stele si soarele, si asa a vazut ca lumina este buna! "== explicație de copil de 5 ani, tu ai ceva mai mult!
„ Te crezi cumva mai destept ca Dumnezeu?", = = biblia a fost redactată / scrisă de niște oameni și nu are nici o treabă cu Dumnezeu.
Bibia e scrisa ca sa o inteleaga tot prostu, lucru confirmat de faptul ca toti ignorantii umbla cu Biblia la ei.== altă greșeală, dacă niște proști umblă cu o carte după ei, nu înseamnă că îi și pricep conținutul.

| soimos explică (pentru MMihai):

Noroc ca nu ai postat toata Biblia!
Daca nu se referea la lumina fizica poate ca se referea la lumina chimica, adica aceea pe care o produc sarlatanii de Inviere la Ierusalim, dar pe care fiecare soldat american o detine in rucsacul sau!
Poi continutul Bibliei nu se descifreaza prin UMBLAT, ci folosindu-ti intelectul si cultura!
2) Orice explicatie bazata pe cunoasterea rationala, chiar si in cazul unui copil de 5 ani, este superioara credintei a proasta bazata pe irationalitate!
La varsta de 4 ani Mozart deja compunea opere celebre!
- Ma bucur ca accepti macar ca Biblia e scrisa de niste oameni!

| MMihai a răspuns:

Raspuns pentru @ soimos@
Ești la fel de obositor ca un copil mic.
Cuvântul „ Lumină" se referă la cu totul altceva, decât la lumina fotonică, de sorginte : fizică, chimică sau biologică- bio-luminișcența-.

Este vorba de lumina cunoașterii opusă întunericului necunoașterii / al obscurantismului.
Este vorba de lumina ne păcătuirii opusă beznei / întunericului păcătuirii.
Este vorba de lumina căii spre divinic opusă întunericului rezultat din abaterea de la calea spre divinic.

Este vorba de „ lumina cunoașterii", opusă întunericului necunoașterii și o înțelegere corectă a acestui tip de "lumină", te va face să pricepi că Divinitatea / Dumnezeu nu se opune cunoașterii, iar toată poveste cu "păcatul Adamic", este o interpolare mizerabilă, introdusă de casta mizerabilă & parazitară, a prelaților, care voiau ca oamenii să nu cunoască, tocmai spre a îi putea parazita, mult mai eficient.
Înțelegerea foarte corectă „ a luminii cunoașterii", face, ca tot creștinismul bibliei și mozaismul să fie religii bune " de șters la funduleț", că pleacă de la inexistentul păcat Adamic./ Se fundamentează teoretic, pe ceva contra voinței reale a lui Dumnezeu, respectiv pe falsul și irealul "păcat Adamic".

Dumnezeu nu a vrut nici o singură dată, să nu cunoaștem, asta este o mizerie introdusă în religie, de casta parazitară a prelaților.

| soimos explică (pentru MMihai):

Ce prostii mai esti in stare sa debitezi!
Omului i-au fost daruite de Creator o serie de instrumente, cel mai important este creierul pentru ca il poti folosi sa acumulezi cunostiinta ca sa0ti dezvolti astfel Inteligenta si sa iti folosesti RATIUNEA.
Cel mai mare PACAT este acela sa fii PROST!

Iar credinta te ingroapa in acest PACAT, nu te scoate din pacat asa cum te mint popi!
Sa vorbesti despre Lumina Cunoasterii in cazul unui Dumnezeu al INTUNERICULUI,(vezi geneza 1.4) care s-a suparat pe om din cauza ca sarpele, simbolul intelepciunii, si nu Diavol pentru ca in VT nu exista inca Diavol, pentru ca Diavolul apare odata cu Christos in NT) acest sarpe intelept l-a indemnat pe om sa guste din fructul cunoasterii Binelui si al raului, adica sa isi foloseasca creierul, astfel ca prin lumina cunoasterii omul sa ajunga ca Dumnezeii!
Ce a facut Marele Zeu al Intunericului?
S-a suparat si a promis ca va distruge pe Om, vezi Geneza 6.6

daca ne referim la religiile bazate pe Biblie, nu putem trage decat o singura concluzie"
Dumnezeul Biblic NU a vrut ca omul sa ajunga la CUNOASTERE!
Daca esti ateu ca mine, nu trebuie sa iei de buna ce scrie in Biblie

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ soimos@
În Budism apare nebunia că Buda a mâncat zilnic, n zile, câte un bob de orez, pe zi, tocmai ca să le zică credincioșilor budiști, că ei de ce vor să mănânce orez, cât să le ajungă.
Se vede încă o dată, că religia este o armă, pentru exploatarea maselor.
Sub acest aspect budismul este o mare mizerie.

La fel de mizerabile, sunt creștinismul și mozaismul, fundamentate pe „ păcatul Adamic", care este ceva contra voinței divinice.

De aceia aceste religii, care direcționează spre anihilarea demnității umane, trebuie combătute și "demascate", ca fiind religii ale minciunii, / ca fiind fundamentate, pe minciuni mizerabile.

| MMihai a răspuns:

a răspuns pentru @ qazwsxedcrfv @
Citește și ce am răspuns lui @ soimos@
Am considerat mereu botezul mozaic ca fiind de domeniul patologicului și a lipsei de sănătate mintală.
Și religia mozaică are falsul "păcat Adamic".
Vechiu Testament este o bucată din religia mozaică.
Dar ce este Vechiu Testament, decât o aglomerare de prostii.
Cam 80-90% din textele Vechiului Testament, sunt prostii.
Pentru conformitate vezi inepțiile cu potopul mondial și cartea exodului.
În acest context, nu am fost foarte interesat, până acum, să citesc mozaism.
Cea ce mi-ai scris tu acolo este cam " chineză " pentru mine și nu am priceput cam nimic.

Problema legată de "natura infinita a Divinitatii", apare și în Bhagavad Gita, ( http://en.wikipedia.org/wiki/Bhagavad_Gita ).
http://krishna.org/the-spirit-of-bhagavad-gita/
etc.

| soimos explică (pentru MMihai):

Nu stiu ce te mira, daca esti constient ca Biblia nu este text inspirat de Dumnezeu, ci doar o culegere de texte compilate de rabini acum 2-3 000 de ani, adica in perioada cand cunoasterea era inca in pampersi.
Si in asemenea conditii nici nu se poate vorbi de diferetele "lumini" pomenite de tine care apar intr-un text scris de rabini care habar nu aveau ca lumina cunoasterii te duce catre "divinic", motiv pentru care propovaduiau credinta a proasta ca si singura cale catre divinitate!

| MMihai a răspuns:

Raspuns pentru @ soimos@
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/apocalipsa/1/

Apocalipsa lui Ioan 1
1. Descoperirea lui Isus Hristos pe care i-a dat-o Dumnezeu, ca sa arate robilor Sai lucrurile care au sa se intample in curand. Si le-a facut-o cunoscut, trimitand, prin ingerul Sau, la robul Sau Ioan
2. care a marturisit despre Cuvantul lui Dumnezeu si despre marturia lui Isus Hristos si a spus tot ce a vazut.
3. Ferice de cine citeste si de cei ce asculta cuvintele acestei prorocii si pazesc lucrurile scrise in ea! Caci vremea este aproape!
4. Ioan, catre cele sapte biserici care sunt in Asia: Har si pace voua din partea Celui ce este, Celui ce era si Celui ce vine, si din partea celor sapte duhuri, care stau inaintea scaunului Sau de domnie,
5. si din partea lui Isus Hristos, Martorul credincios, Cel intai nascut din morti, Domnul imparatilor pamantului! A Lui, care ne iubeste, care ne-a spalat de pacatele noastre cu sangele Sau
6. si a facut din noi o imparatie si preoti pentru Dumnezeu, Tatal Sau: a Lui sa fie slava si puterea in vecii vecilor! Amin.
7. Iata ca El vine pe nori. Si orice ochi Il va vedea; si cei ce L-au strapuns. Si toate semintiile pamantului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.
8. "Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul", zice Domnul Dumnezeu, "Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic."
9. Eu, Ioan, fratele vostru, care sunt partas cu voi la necaz, la Imparatie si la rabdarea in Isus Hristos, ma aflam in ostrovul care se cheama Patmos, din pricina Cuvantului lui Dumnezeu si din pricina marturiei lui Isus Hristos.
10. In ziua Domnului eram in Duhul. Si am auzit inapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trambite,
11. care zicea: "Eu sunt Alfa si Omega, Cel Dintai si Cel de pe Urma. Ce vezi, scrie intr-o carte si trimite-o celor sapte biserici: la Efes, Smirna, Pergam, Tiatira, Sardes, Filadelfia si Laodiceea."
12. M-am intors sa vad glasul care-mi vorbea. Si, cand m-am intors, am vazut sapte sfesnice de aur.
13. Si, in mijlocul celor sapte sfesnice, pe Cineva care semana cu Fiul omului, imbracat cu o haina lunga pana la picioare si incins la piept cu un brau de aur.
14. Capul si parul Lui erau albe ca lana alba, ca zapada; ochii Lui erau ca para focului;
15. picioarele Lui erau ca arama aprinsa si arsa intr-un cuptor; si glasul Lui era ca vuietul unor ape mari.
16. In mana dreapta tinea sapte stele. Din gura Lui iesea o sabie ascutita cu doua taisuri, si fata Lui era ca soarele cand straluceste in toata puterea lui.
17. Cand L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. El Si-a pus mana dreapta peste mine si a zis: "Nu te teme! Eu sunt Cel Dintai si Cel de pe Urma,
18. Cel Viu. Am fost mort, si iata ca sunt viu in vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale Locuintei mortilor.
19. Scrie, dar, lucrurile pe care le-ai vazut, lucrurile care sunt si cele care au sa fie dupa ele.
20. Taina celor sapte stele pe care le-ai vazut in mana dreapta a Mea si a celor sapte sfesnice de aur: cele sapte stele sunt ingerii celor sapte biserici; si cele sapte sfesnice sunt sapte biserici.

| soimos explică (pentru MMihai):

Nu am inteles mesajul!
Ai cumva impresia ca eu nu am acces prin internet la Biblie?

| MMihai a răspuns:

Raspuns pentru @ soimos@
Am fost și eu ateu și acum am propria mea filozofie religioasă.
Pe site-ul ăsta scria un bărbat Cristi 202.
El este un creștin la fel de convins cum ești tu ateu.
Omul a avut un incendiu și trebuie să îl ajutăm în măsura în care putem.

Lui i-am scris un material despre păcatul non creației.

Am mai copiat textul respectiv și pentru alții și o să îl caut să îl copiez și pentru tine.

| soimos explică (pentru MMihai):

Inccearca daca poti, sa-l scrii pe hartie igienica, astfel ca fundul meu sa-l poata aprecia!
Cum de ai decazut atat ca din ateu ai devenit credincios irational?
Daca el este crestin convins, de ce nu-l ajuta Atotputernicu?
Oare din cauza ca el traieste doar sub forma unui pitic in creierul vostru?
Care pacat al noncreatiei? Pe mine Dumnezeii mei personali, m-au creat, dupa modelul natural.

| MMihai a răspuns:

" _____________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii . Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.
Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam , lăsa muritori de foame, 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu harul creației.

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze , fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete ,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale , la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației , ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației .

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Creatorul , te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei cu harul creației, cu capacitatea de a crea .
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi. !

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta , la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet .

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context .

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane .

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare .
Sunt și religii mincinoase care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe" ,, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".)

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material .

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea .

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune astea sunt cărămiduțele, puse de mine , și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers ?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni , zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri paralele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare .

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri , în cadrul aceluiași univers etc . ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică , în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului, i-a hărăzit pe toți oamenii , independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii dar cu panteon divinic vid și simultan cu panteon malefic vid )
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

/ Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ , ar putea fi să pui și tu cărămiduțele tale la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității !

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, și nici draci astea rămân valabile oricum.

Ți-am scris data trecută, de caracterul divinic al ființei umane, evident că dacă fiecare om fiind un epsilon Dumnezeu nu există nici o iertare a păcatelor !""

Nu este un material foarte bine elaborat, dar nici nu este foarte prost scris.

| soimos explică (pentru MMihai):

>Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu.<
Aici se pun doua probleme una cui ii foloseste sa inbunatatesti un lucru rau si anume religia!

Oare nu0ti dai seama ca credinta maresete pacatul non creatiei, pentru ca Creatia depinde de cunostiintele din domeniul stiintei ceea ce este exact inversul credintei a proasta.

Sunt de acord ca omul are un caracter divin, si ca este creator, dar trebuie sa intelegi ca apropierea de divinitate nu s-a facut prin Biblie, biserica sau credinta, ci prin STIINTA!
Asa ca este necesar sa iti pui ordine in gandire, pentru ca vad ca esti plin de contradictii>

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ soimos@
Nu este vorba de nici o decădere.
Filozofia religioasă în care cred eu, mi-am elaborat-o singur și este pentru uz individual,/ personal, că nu am putut să mă lipesc, de nici o religie mincinoasă, din cele care abundă, acum pe Pământ.

„ Inccearca daca poti, sa-l scrii pe hartie igienica, astfel ca fundul meu sa-l poata aprecia!" ==să înțeleg că spre diferență de alții care gândesc numai cu capul, tu ca ființă mai specială, pe lângă ce gândești cu capul, mai gândești și cu fundul?
Când citești cea ce scriu eu, să faci o excepție, pentru mine, & gândești numai cu capul, gânditul cu fundul, să fie pentru cea ce scriu alții.

Cu diverse forme de ateism, nu poți combate nici o religie, că biruie religia ( mincinoasă ).

Cu o religie adevărată, care spune că fiecare om, este o divinitate, adică un foarte micuț Dumnezeu, există niște șanse nenule, să spulberi o parte dintre religiile mincinoase, care abundă acum.

| soimos explică (pentru MMihai):

Incearca sa te desprinzi total de religie, si filozofia ta sa fie una bazata pe ratiune si nu pe credinta irationala numita religie!
Poti sa-ti aranjezi viata pe conceptii fiozofice proprii, si fara sa le legi de religie.

Da, cateodata eu judec si cu fundu, dar important este sa stii ca nici atunci cand judec cu fundu, judec mult mai corect decat judeca religiosii cu credinta sau cu capul lobotomizat de biserica!
Sa intelegi ca Omul este un Creator, nu este ceva ce trebuie legat de religie, ci eventual ca pe o punte intre Realitate si SF.

| Alișa00000000000 a răspuns:

Nu cred asa ceva.de ce atunci cand un om e posedat de diavol ...cand vine preotul de ii face exorcizarea si ii citeste din biblie si din evanghelie iese raul din el? nu cred ca Domnul nostru Iisus Hristos este... cine crezi tu ca este. poate nu ai ce face.sau poate chiar tu esti unul dintre adeptii lui satan.nu se poate stii.

| soimos explică (pentru Alișa00000000000):

Asa ti se pare cand traiesti in credinta, adica in nestiinta!
Despre exorcism, uite ce zice chiar Isus:

43. Şi când duhul necurat a ieşit din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă şi nu găseşte.
44. Atunci zice: Mă voi întoarce la casa mea de unde am ieşit; şi venind, o află golită, măturată şi împodobită.
45. Atunci se duce şi ia cu sine alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, sălăşluiesc aici şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi
2) Nu este vorba de ce cred eu despre Domnul vostru, ci de ce spune el insusi ca este, si iti mai dau linkul catre afirmatia sa:
http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/4/Apocalipsa

Citeste punctul 18!

Sunt doar un adept al adevarului documentat, si nu mi-am vandut sufletul nici macar lui Christos care in Apocalipsa 22.16 recunoaste ca se numeste Luceafar, adica in latina LUCIFER!
Brr!
Vezi daca nu stii cui te-ai vandut?
Asa patesc toti care CRED, fara sa stie in cine cred!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am dat seama prea tarziu!
Ptr a rezolva problema mi-am deschis un forum, il gasesti in contul meu daca te intereseaza, forum in care am cules material anti christos si antibiserica, siomos, pe mine personal dupa ce am citit aceast raspuns al tau chiar nu ma mai interesezi.nici ca om nici ca user.si cu forumul tau mi-ai pus p.a pe ganduri.

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Nu este importanta persoana mea, ci faptul ca forumul meu www.forum-anti-christi forumers.ro
Te-a pus pe ganduri!
Sper ca nu existenta lui te-a pus pe ganduri ci faptul ca la fiecare "problema" am un argument biblic care rastoarna pozitia si interpretarea mincinoasa a bisericii care il are ca Dumnezeu pe Lucifer (vezi 2 Petru 1:19)!