| Moisie a întrebat:

Inca din primele versete ale Genezei, vedem ca Dumnezeu nu stia cum este Lumina si doar dupa ce a experimentat-o la Creatie a vazut ca lumina este buna!
Stiind ca Dumnezeu este din-naintea timpului si dinaintea Creatiei, sa intelegem ca El traia in bezna intunericului?
Pai daca este asa, oare nu este el acel "The Master of all Darkness"?

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca nu aveai transportul in comun sau masina, atunci ai fi mers pe jos. Sau cu calul. Si totusi nu iti poti imagina prea mult viata fara masina si transport in comun.

Si totusi lumea a trait foarte fericita mii de ani, pana sa apara masina.

Nu crezi ca "lumina" ar putea reprezenta pentru Dumnezeu ceea ce "masina" este pentru tine?

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Nu! Catusi de putin!
Omul este o fiinta care EVOLUEAZA, iar faptul ca de la mersul pe jos pina la mersul in masina, arata o EVOLUTIE!
Sau vrei prin exemplul dat de tine, sa ne convingi ca si Dumnezeu a evoluat de la stadiul de maimuta pina la cel de Dumnezeu?
Asa ca nu incerca sa prostesti lumea vorbind in pilde, ca nici diavolului la care te inchini ca fiind Dumnezeu, nu a reusit asta pina la capat
uite aici argumentul:
In Evanghelia dupa Marcu, in cap 4, ucenicii ii cer lui Isus sa le explice de ce vorbeste mereu in pilde!
Si iata ce le raspunde Isus:
Voua vă e dat să cunoaşteţi taina împărăţiei lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară totul se face în pilde.
Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi SA FIE IERTATI

Acum intelegi cine se exprime in pilde si pentru ce o face?

| cristimihailov a răspuns (pentru Moisie):

Da, dar de ce?
Oare nu pildele exprima mici povestiri in urma carora ramai cu un sentiment?
Parca imparatia era pentru suflet.

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Pildele cand sunt legate de religie, sunt in mod intentionat MINCINOASE, si asta nu o spun eu ci o recunoaste chiar Isus in Evanghelia dupa Marcu, in cap 4, ucenicii ii cer lui Isus sa le explice de ce vorbeste mereu in pilde!
Si iata ce le raspunde Isus:
Voua vă e dat să cunoaşteţi taina împărăţiei lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară totul se face în pilde,
Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi SA FIE IERTATI

Imparatia nu era niciodata pentru sufletul ignorantilor ci intotdeauna si pina azi, doar pentru sufletele sefilor clerului, sau de ce crezi ca Patriarhul traieste intr-un palat asa cum nicvi macar Regii nu aveau, cand Isus le cere preotilor sa traiasca in saracie

| cristimihailov a răspuns (pentru Moisie):

Moisica tata, tu vrei doar sa mai castigi un tricou?
Fa si tu cum se face sa fii cunoscut:

Ia primele 200 de intrebari si scrie:
"De acord. Se pare ca ai dreptate"
Ia urmatoarele 200 de intrebari si scrie:
"Da. Corect."
Si urmatoarele 200 de intrebari si scrie:
"Multumesc mult pentru raspuns. Chiar m-a ajutat sa ma luminez."

Si sigur vei mai avea un tricou happy
Vine vara. E nevoie de cel putin 14, sa iti ajunga o saptamana.

Plus ca sunt de aceeasi culoare, deci intr-o spalare de masina ar intra toate laughing

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Ce tricou ma vericule, eu am pe mine chiar si doua tricoaie :laughing:

| casian_6565 a răspuns:

Nu traia in bezna dar cand a creat pamantul era intuneric pentru ca nu era o sursa de lumina. Dumnezeu este lumina lumii mai stralucitor decat soarele

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Raspuns ilogic!
Daca Dumnezeu ar fi trait in lumina, ar fi stiut si ca Lumina este buna.
Cat despre lumina mai stralucitoare ca soarele asa ceva nu exista aicipe pamant decatin cazul celor care au capatat insolatie si in delirul lor nu mai stiu ce vorbesc

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Tu esti dus cu capul Dumnezeu este lumina la ce sa i trrebuiasca lumina in rai? lumea aceasta este din materie lumea de dincolo nu idiot

| Moisie explică (pentru Moisie):

Pemtru Casian_6565
Eu nu contest faptul ca Dumnezeu ar fi lumina, ci contest faptul ca crestinismul NU este o religie, ci o facatura politica cu aspect religios, Asa ca tu degeaba vorbesti de Dumnezeu ca de fapt tu nu ai niciun Dumnezeu, ci doar crezi ca ai, si asta din cauza ca nu stii nimic si nici nu intelegi nimic! Tu doar crezi...asa orbeste!
Asa ca nu sunt eu cel dus cu capul, ci tu ai in cap numai gunoi!