| Moisie a întrebat:

Cum va explicati faptul ca in Geneza deja in Cap 1 vers. 4 vedem ca Dumnezeu habar nu avea de faptul ca lumina este buna?
Nu cumva din cauza ca El venea din imparatia beznei vesnice si a tenebrelor unde nu exista lumina?
Oare este gresit sa credem in aceste conditii ca Dumnezeu este de fapt Imparatul Tenebrelor sau Zeul Intunericului?
Oare nu acestuia i se ruga Isus cu numele de Tata?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing exact ce maintrebam si euazi hotarata sa citesc biblia si de la primele pagini m-am convins... zici ca e scrisa pentru idioti daca dumnezeu vroia sa ne invete de bine trebuia sa ne dea pe intelesul tuturor. cert e ca daca exista o biblie nu e disponibila publicului larg.gramada de detalii inutile si altele lipsa.totusi biblia e impartita pe capitole, iar din genezacel putin eu am tras concluzia.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Biblia este facuta ca sa fie adresata publicului larg, alta mai buna nu exista, dar nici alta mai DIBOLICA tinand cont de faptul ca pe baza acestui Manual de Smintire a mintilor oamenilor prin raspandirea FRICII, s-au comis dar mai ales sau justificat milioane de crime facute la dorinta sau cererea lui "dumnezeu", si bineinteles ca nu in numele sarlatanilor care au tras profitul de pe urma acestor crime.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Tot respectul meu ca citesti biblia sau ce faci tu, eu unul nu am vazut o biblie reala in viata mea, dar pe masura ce avansezi apar tot mai multe intrebari. asta nu e un mod de viata sau de citire unei carti, sa citesti un capitol si sa pui o intrebare.
tot te-ai apucat, ia-o cap coada si vezi dupa care e concluzia...ca e aiurea asa la fiecare paragraf nededumerit sa le dai in cap crestinilor. nu le iau partea, bag %@$# in ei, dar nu asta e modul iluminarii ca sa zic asa.

| Moisie explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Cand citesti Biblia este la fel cum ai asculta minciunile politicienilor, penmtru simplul fapt ca si ea este tot o carte scrisa cu un scop politic!
Asa ca atunci cand vrei sa combati ce spune un politician mincinos sau Biblia mincinoasa, te referi in primul rand exact la minciuna spusa, si eventual la urma tragi concluzia ca este o minciuna!
Si cand ajungi sa rationezi logic si vei accepta ca Biblia este o minciuna care a avut pe vremea ei adica in antichitate rostul de a Manipula, Indoctrina, Controla si Spolia cetatenii Imperiului Roman, atunci inseamna ca te-ai Illuminat in privinta RELIGIEI!

| GabiD a răspuns:

Pai nu ca tocmai Dumnezu a creeat lumina. Dãããã!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru GabiD):

Cum sa creezi lumina... tu te auzi ce zici? ai trai in pestera?

| Moisie explică (pentru GabiD):

Deci tot DA!
Daca El a creat lumina, atunci inseamna ca pina atunci cand a creat-o a trait in bezna!

| Moisie explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Pai probabil fata crede ca Dumnezeu a apasat pe intrerupator... si gata "s-a facut lumina", si uite asa Lumina a fost creata.
Dar nu s-a gandit ca pina sa apese pe intrerupator, Dumnezeu statea in intuneric... de cand l-a nascut mama sa!