| EmaS a întrebat:

Chiar si filosofi atei precum Sartre si Camus care au meditat profund asupra acestei chestiuni, recunosc ca credinta in Dumnezeu poate face diferenta in viata unui om. Credeti sau nu ca credinta te poate face mai bun, te poate schimba?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Sunt de acord, credinta poate avea efecte psihologice si de conduita pozitive.

39 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

In cazul crestinismului, aceasta credinta a schimbat pe oameni in rau, nu in bine.
Pe unii ii schimba in bine, putini sunt aceia, pe majoritatea ii schimba in rau fara sa-si dea seama.
Pai, hai sa vedem:
Pe unul l-a schimbat credinta incat a vrut sa arunce o universitate in aer la Iasi.
Pe altii i-au schimbat credinta, omorand prin America oameni nevinovati.
Pe unii i-a influentat atat de tare in rau credinta incat fac exorcizari prin biserici si mai omoara si oameni prin aceste practici.
Toate aceste fapte sunt urmare a convingerilor religioase crestine. Si, acestea sunt doar cateva cazuri, ele sunt mult mai multe.

| Klepto a răspuns:

Chiar si cea mai orgolioasa persoana existenta, care nu crede, precum Klepto recunoaste ca viitoarul lui loc de munca nu este necesar de fiecare data. Daca eu pot sa admit ca lucrul pe care eu il iubesc sa-l practic nu este necesar in fiecare situatie, cred ca poti si tu sa admiti ca de fiecare data credinta nu este necesara ca omul sa se schimbe.
Da, credinta te poate schimba, dar si in bine si in rau.
Pentru unii oameni care au nevoie de ajutor, credinta este mai accesibila, de asta multi se jura sa nu mai bea etc., dar sunt si oameni care nu au nevoie sa jure ca sa nu mai bea.
Eu prefer sa nu comentez la adresa celor care au nevoie de nu stiu ce pact, juramant, promisiune facuta unei divinitati ca sa nu mai calce stramb, mai ales daca promisiunea a fost instigata si de frica de cuptoarele iadului.
Oricum imi place relatia dintre dependenta si abstinenta(de la dependenta), mergi, juri si gata, ai acuma puterea sa te abtii? nu s-a facut nimic special, doar un placebo, din tine vine schimbarea, catalizatorul este frica de pedeapsa si incalcarea promisiunii. Am vazut cum cineva care era jurat pe bautura, a fost dezlegat la o nunta de un popa ca sa bea, a avut un gust amar, dar si dulce, pentru ca s-a tinut de promisiune, pentru ca popa l-a dezlegat fara sa clipeasca. De ce nu merge sa-ti faci tie o promisiune si sa te tii de ea? Deoarece intervine frica de Dumnezeu.
Fiecare are nevoie de acel je ne sais quoi, pentru unii credinta este accesibila.

| KodrutZ a răspuns:

Credinta ii poate face mai buni pe cei slabi si slab dotati intelectual. Poti fi "piinea lu' dumnezo'" si fara sa ai un prieten imaginar de la care sa astepti rasplata pentru fiecare fapta buna.

| EmaS explică (pentru KodrutZ):

Nu la asta ma refeream. Stiu ca sunt si printre atei oameni buni.

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

Atei, agnostici, wicca, satanisti si orice alta "specie" care nu leaga faptele bune de recompensa si cele rele de pedeapsa asa cum o fac crestinii. Problema nu e credinta care te face mai bun, ci credinta care te face mai bun de frica...

| EmaS explică (pentru KodrutZ):

Vorbesti in necunostinta de cauza. Sunt multi oameni dependenti de droguri de alte cele care au fost transformati de Dumnezeu, prin credinta in El.http://www.speranta.ro/....../index.php

| BlackSulphur a răspuns (pentru EmaS):

La fel de usor te poti lasa de droguri si fara religie/ credinta. Trebuie sa ai ambitie. Poti sa-i dai unui drogat si 1000 butoaie de aghiazma si sa-l puti sa faca si 1000 de matanii, ca el tot nu se lasa daca nu vrea (desigur, la figurat zic de cele 1000 de butoaie).

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

Au fost transformati de autosugestia ca exista asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Asta e un lucru bun daca a scapat de droguri, desigur trebuie sa recunosti ca sunt si persoane de alte religii care au scapat de droguri, mai ales ca fiecare religie crestina se vrea absoluta e dificil sa spui ca credinta adevarata apartine unei religii

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Vorbesti in necunostinta de cauza. Sunt multi oameni dependenti de droguri de alte cele care au fost transformati de Dumnezeu, prin credinta in El.''
Fals, 0, 01% sunt aceia ce se vindeca de dependenta de droguri prin credinta in dumnezeu, restul celor vindecati se vindeca cu ajutorul stiintei si al tratamentelor medicale, in clinici specializate. Pot sa-ti spun ca oriunde in lumea civilizata (ca acolo exista si cei mai multi dependenti) toti cei ce se vindeca de dependenta de droguri o fac in clinici spitalizate, iar in Romania majoritatea (peste 95%) o fac la fel.

NOname
| NOname a răspuns:

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." - Steven Weinberg.

| EmaS explică (pentru NOname):

Nu contest ca exista oameni buni si oameni rai indiferent de convingerile personale. Ma refeream la faptul ca multi oameni rai au fost schimbati in oameni buni prin puterea credintei.

| NOname a răspuns (pentru EmaS):

Da, autosugestia uneori poate face diferenţă. Dar fie că ai credinţa într-un zeu, într-un medicament, într-un psiholog, într-o amuletă, în propria ta persoană...rezultatul e acelaşi. Intensitatea credinţei contează, nu obiectul venerării.

Şi tot aici...
http://www.tpu.ro/......-rau-fara/

| doctorandus a răspuns:

Pentru ei credinta in Dumnezeu inseamna o sinucidere filosofica, adica moartea spirituala.

| Dandanache a răspuns:

Ai vrut sa zici credinta in Dumnezeu, nu existenta lui Dumnezeu. Te-ai ferit de cacofonie?

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Si care este raspunsul tau la intrebare?

| M25M a răspuns (pentru Dandanache):

Partial de acord cu tine, insa o parte a comportamentului pozitiv bazat pe credinta provine (si ) din sentimentul de frica aferent credintei (uneori).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

De ce crezi ca Dumnezeu nu exista macar 10 argumente

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ca nu exista?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

A atunci crezi in existenta lui?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt crestin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Ma bucur!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Sunt de acord, credinta poate avea efecte psihologice si de conduita pozitive.

| RAY a răspuns:

Ce legatura au filozofi aia ateii cu ateismul? nu reprezinta ateismul filozofi aia,acuma vorbind de credinta pentru ce zeu ca sunt mii de zeii,credinta te face mai bun daca il slujesti pe zeus?
poate ca te face poate ca nu,nu inseamna ca automat credinta te face om bun,eu cred ca daca omul e bun va vi indiferent de religie,credinta,daca religia, credinta schimba omul in bine e un lucru bun, pana la urma trebuie sa recunoastem ca credinta are si benefici pozitive, desigur ca ar aprecia crestini care ar respecta predicile lui isus cum nimeni nu le respecta ce sa spun, majoritatea slujiti pe marmona zeul banilor

| sublime89 a răspuns:

Poate ca te-ar putea face mai bun, dar asta n-ar insemna ca d-zeu si exista.

| EmaS explică (pentru sublime89):

Dar exista o putere care poate sa faca ceea ce oamenii de stiinta nu au reusit.

| sublime89 a răspuns (pentru EmaS):

Care e puterea aia? Dovezi? Daca nu era stiinta cine ne spunea toate lucrurile fascinante pe care le stim despre univers acum?

| M25M a răspuns:

Nu credinta te face mai bun, nu convigerile religioase, filosofice, morale te fac mai bun, nu credinta in zeitati te face, ca om, mai bun, ci faptele. Faptele bune ale omului il fac pe acesta mai bun.

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru M25M):

Da. Dar faptele sunt urmari ale gandurilor, iar gandurile sunt urmari ale convingerilor. Ca sa ne schimbam modul de gandire trebuie sa ne schimbam convingerile. Daca am sta sa monitorizam fiecare gand si sa-l trecem printr-un filtru am innebuni.
Cineva spunea: "convingerile acumulate de-a lungul vietii construiesc linia destinului"

| M25M a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

Esenta postarii mele este urmatoarea: degeaba ai convingerile cele mai bune ale religiei x daca tu in practica dai dovada de rea intentie...

| Exilee a răspuns:

Acum ca te-ai intors, mi-am revenit si eu pentru ca nu prea am fost in apele mele zilele acestea pe TPU.

"credinta"? Da, dar eu zic ca nu este de-ajuns, ci trebuie impletita cu dragostea si ascultarea. CU ajutorul acestor 3 zic eu ca te-ar putea schimba, si intr-un mod pozitiv.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este adevarat, credinta si dovedirea ei prin fapte te schimba total,.Ma refer la credinta adevarata care dupa cum spune Isus in Ioan 8:32>( cand ve-ti cunoaste adevarul, ve-ti fi liberi)."Liberi de ce? De invatatura si modul de viata gresit, liber sa alegi drumul pe care sa mergi.Sau mergi dupa adevar sau ramai unde ai fost.

| Maxim96 a răspuns:

Credinta ne face mai buni, mai iubitori.Credinta adevarta aduce pacea in lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinţa în Dumnezeu, da Ema, ne poate schimba oricât de păcătoşi şi răi a-m fi şi oricât de mult L-am urât sau Îl urâm pe Dumnezeu. El are planul Său cu fiecare dintre noi...

Nu vreau să fie cu supărare, dar de ce răspunzi "agresiv" unor utilizatori fie ei "satanişti", "atei" sau orice altceva? Ai spus: "EmaS explică (pentru Hørrør):
Satanist esti tu. Inca nu te-au suspendat? " Nu te judec, dar vreau să-ţi atrag atenţia că la capătul celălalt a-l internetului şi dincolo de ecranul fiecărui PC sau laptop există o fiinţă umană cu suflet şi sentimente. Orice spunem pe el/ea îl poate afecta în mod indirect.

Domnul să te binecuvânteze.

| BlackSulphur a răspuns:

Depinde de credinta si de caracterul omului.

| Mikhtarian a răspuns:

Credinta este caldura venita de la Creator( acum depinde si ce credinta ).
Credinta este baza triunghiului intre iubire si pace.
Credinta inseamna toate sentimentele bune puse in suflet.

| lolium a răspuns:

Cred. pur si simplu cred

| 7QA3 a răspuns:

Adevarul e ca omul are nevoie de ceva dupa care sa se ghideze. Poate fi un vis, dorinta de a face pe cineva mandru, speranta la un viitor mai bun si, de ce nu, credinta in Dumnezeu. Religia e ceva ce actioneaza in plan psihologic si social pentru ca, in fapt, constrange o existenta definitorie a omului. In momentul in care cineva "crede", el se dedica unei existente pe care trebuie sa o respecte. Acum depinde de divnitate. Nu Dumnezeu face diferenta in viata unui om... ci credinta pe care omul o are in El. Cam asa sta treaba. fiecare e liber sa creada ce vrea si sunt multi care s-au dedicat unei vieti in spirit religios. Nu se poate spune daca te face mai bun sau nu, dar iti ofera o alta viziune ce unora le-ar putea fi prielnica.

| sabrina103 a răspuns:

Sartre si Camus nu se compara cu ateismul de azi sau noul ateism. Ei au studiat credinta. Daca vrei sa vezi diferenta la nivel de "moralitatea aplicata "uite un site. Are traducere in romana. E bazat mai mult pe interviuri. http://www.youtube.com/watch?v=o7pe3_VQbUM

| Andrei123Andrei a răspuns:

Indiferent ca este intr-o religie, intr-o filosofie sau in fortele proprii credinta aduce rezultate.