| anonim_4396 a întrebat:

Cica : "dumnezeu ne-a dat viata ca sa-l cunoastem, sa-l slujim si sa-l iubim."

Deci foarte pe scurt, dumnezeu a vrut niste sclavi, niste creaturi care sa-i laude maretia. Cam ce gen de zeu e acela care face niste creaturi doar pentru a i se inchina lui, pentru a-l lauda, pentru a-l sluji si a-l iubi iar daca acele creaturi nu vor sa faca asa ceva, sa le tortureze pe veci? Daca exista un asemena zeu, cu siguranta nu este unul bun, drept si iubitor (si alte atribute pe care i le acordati voi). Si nu-mi ziceti de liberul arbitru pentru ca nu-l aveti. Vi se acorda o singura variatna : esti liber sa-l alegi pe el altfel vei fi torturat pe veci.

25 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Dumnezeu nu doar ca pretuieste viata noastra, dar are si un scop final cu ea. Ultima rugaciune, inaltata de Domnul Isus cu putin timp inaintea rastignirii, reprezinta de fapt ''scopul final'' al lui Dumnezeu cu viata noastra.Il numim''scop final'' deoarece acesta nu vizeaza viata de pe pamant, ci pe cea promisa.Este chiar emotionant sa stii ca, in urma cu doua mii de ani, Domnul Isus S-a rugat pentru tine, pentru mine.Este infricosator gandul de a intra in cer fara sotie, fara sot, fara copii, fara parinti sau fara frati si surori! In acelasi fel, Domnul Isus nu concepe cerul fara mine si fara tine.De aceea se roaga Tatalui pentru noi toti.

| Arthur a răspuns:

Tu când construieşti un PC nu vrei să te slujească? Iar dacă nu vrea să funcţioneze ce faci cu acesta?

| Arthur a răspuns:

Degeaba încerci să-i explici lui raymusic22tm că organismul uman e controlat total prin acea programare iniţială, numită ADN.

| anonim4565 a răspuns:

Bun deci Dumnezeu nu e drept iubitor si bun?
eu nu inteleg.
daca nu e bun de ce respiri de ce scrii de ce vorbesti de ce ai ce manca de ce traiesti?
ce inseamna dreptatea pentru tine? daca un judecator spune catre un criminal ca e liber sa omoare si nu il inchide, atunci e drept? dupa perceptia ta despre dreptate asa e.dar dreptatea inseamna sa faci fieecaruia dupa faptele lui. daca noi suntem rai nu e drept sa si fim pedepsiti?
ok...deci Dumnezeu nu e iubitor?
dar cum de traim? uitate in jur :crime violuri homosexualitate, furturi si toate cele ca si in sodoma si gomora.cum de ne suporta Dumnezeu? asta inseamna ca e iubitor si inca ne da har. uitate in africa cum traiesc unii si crezi ca tu ai dreptul la ceva? cu ce suntem noi mai buni ca ei? ei nu mananca zile intregi si abia rezista si noi cu carnea intre dinti spunem ca Dumnezeu nu e iubitor drept si bun.

| anonim_4396 explică (pentru anonim4565):

Alt homofob. Bai cre(s)tinule... isus parca te-a invatat "sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti", "sa fi tolerant" si "sa nu-i judeci pe altii".

Daca chiar e atat de bun si de iubitor de ce nu-i ajuta si pe cei din africa?

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai pe cine am judecat? daca nu stii nu zi nimic

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Daca Iisus Christos=Icoana Tatalui.
Si daca Iisus Christos ii numeste pe Sf. Apostoli prieteni, atunci ce inseamna asta?

| 4b a răspuns:

Da-l deoparte pe Dumnezeu si traieste clipa Gaia...esth libera sa faci ce ai chef...da' sa nu-ti para rau.

| ania a răspuns:

Dumnezeu ne spune tot timpul, prin creație, prin Biblie, direct dacă stăm de vorbă cu El cât e de încântat de noi, ce ființe minunate suntem, ce daruri unice a pus în fiecare dintre noi, cât de mult dorește să răspundem pasiunii lui arzătore pentru noi...Iar când te prinzi de asta, îi raspunzi, îl lauzi, îi spui cât de minunat e El, creatorul, e ca un dialog între doi îndrăgostiți, e cea mai mare fericire experimentabilă pe pamânt

| RAY a răspuns:

Orice incercare de discutie cu un crestin pe teme religioase e o pierdere de timp, gaia degeaba incerci ignoranta le defineste,
Arthur = deci omul e programat desi liberul arbitru nu exista, Rowena confirma ce ai afirmat dumnezeu a creat niste jucarii si vrea sai fim sclavi o viata ca sa ne dea viata vesnica care culmea vine prin moarte de parca ei au murit de stiu

| martzian a răspuns:

„Dumnezeu, care a făcut lumea şi tot ce este în ea, este Domnul cerului şi al pământului şi nu locuieşte în temple făcute de mâini. El nu este slujit de mâini omeneşti, ca şi când ar avea trebuinţă de ceva, El, care dă tuturor viaţa, suflarea şi toate lucrurile." (Faptele Apostolilor 17:24-25)

Dumnezeu nu ne-a creat pentru că avea „nevoie" de noi, deși noi îi aducem slavă. Biblia ne spune că "Dumnezeu este dragoste" (1 Ioan 4:8). Acesta este motivul pentru care ne-a creat iar, dupa ce am ales să-i întoarcem voit spatele, ne-a oferit și o alternativă, pentru a ne reface relația cu El.

Dumnezeu te iubește, Gaia!

| DyNo a răspuns:

Cata dreptate ai... Ni se vorbeste de libertatea pe care nu o aveam. Ce libertate avem daca ajungem in ''iad'' daca nu ne inchinam zeilor abominabili tradusi prin ''Dumnezeu''?

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Ei nu se gandesc daca nimeresc in iadul lui zeus nu doar amicul lor imaginar exista

| rocco09 a răspuns:

Iadul Gaia, nu a fost facut pentru oameni! Ultimul lucru cu care se ocupa sau mai bine zis nu se ocupa Dumnezeu e tortura! Liber arbitru este atunci cand ai de ales intr-e doua variante! El sau lucifer! Deci exista! Cand nu alegi una alegi automat pe cealata ...si in vesnicii o sa fiti impreuna! Nu e deloc complicat Lucifer a fost pedepsit pentru sfidarea Legii Lui Dumnezeu ...la fel cum orice stat bun pedepseste cetatenii care sfideaza legea statului respectiv! Deci daca vrei sa fii sclavul lui lucifer nu are Dumnezeu nimic impotriva e alegerea ta!

| ovidiu8msn a răspuns:

Replica dura. laughing

| SmexyBoy a răspuns:

Esti liber sa faci ce vrei...
Nu te obliga Dumnezeu sa ii slujesti, iubesti, cunosti, numai daca vrei.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Smerenia este cea mai mare virtute. Insusi Iisus Hristos s-a smerit pe sine pentru a nu suporta noi plata pacatelor noastre. Tine cont ca si ingerii din ceruri se inchina lui Dumnezeu si ei sunt cu mult mult mult mai inteligenti, puternici, etc decat noi.

| ddanaraluca a răspuns:

Scopul nostru este acesta.Sa il urmam pe Dumnezeu si sa il slujim cu toata sinceritatea.Ti se pare ca daca l-ai cinsti esti sclavu Lui? Atunci cand iti face un bine, e totu perfect.
In plus iti da libertatea sa alegi.nu te-a facut "sclav" sau un robot care sa il slujeasca automat.
Bucura-te ca se indura atata de noi.Ca in momentu asta are grija de noi, desi nu meritam.

| anonim_4396 explică (pentru ddanaraluca):

Din moment ce i-a facut pe oameni cu scopul de a-l sluji, ei sunt sclavi. Singura libertate pe care ti-o da este : "Esti liber sa ma alegi pe mine daca nu, o sa te torturez pe veci". Asta nu mai este libertate, este o anulare a libertatii.

| ddanaraluca a răspuns:

Mai,oricum daca tot suntem "sclavi" cum spui tu, frumos ar fi ca toti sclavii sa primeasca o rasplata asa mare:viata vesnica, fara suferinta

| anonim_4396 explică (pentru ddanaraluca):

Si cam ce o sa faci in rai? Te inchini zeului tau si atat? Asta vei face pe veci?

| ddanaraluca a răspuns:

Ti se pare putin sa nu mai suferi?happy
sti, o data ce vom ajunge sa il iubim pe El, pentru ceea ce a facut pentru noi.n-o sa mai gandim ca suntem "sclavi"..pana la urma Dumnezeu e Taticul tau din cer.Un Tatic perfect si minunat, care desi iti cunoaste toate miscarile, gandurile, gesturile te iubeste! ..si de multe ori noi, oamenii care suntem pacatosi, nu suntem in stare sa ii iertam, acceptam si sa ii iubim pe cei care greseschappy

| moegie0dattebayo a răspuns:

Religia este cea mai puterica politica, si vad ca o stii si tu.Sa faci bine altuia doar pentru ca astepti o rasplata si iti este frica de o pedeapsa este jalnic! Si 'crestinii' se mai intreba de ce multi aleg sa fie atei...pentu ca gandesc cu capul lor, nu cu al adunaturii de oi pe care o numiti 'societate'!