| anonim_4396 a întrebat:

Cica "nu exista om fara pacat". Pacatul in viziunea crestina e un act care incalca voia lui dumnezeu corect?

1 - Cum pot oamenii din triburile izolate care inca nu au intrat in contact cu lumea "civilizata" sa fie considerati "pacatosi" din moment ce ei au alte reguli, au alti zei si cel mai important... nu au auzit de zeul crestin sau de regulile acestuia?

2 - Din moment ce conform crestinismului si ei sunt pacatosi, se inchina altor zei si urmeaza alte reguli, acele persoane ajung in iad chiar daca s-au nascut in locul "gresit" si nu au auzit de zeul crestin. Vi se pare corect?

104 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare om va fi judecat dupa legea lui.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

"Fiecare om va fi judecat dupa legea lui."... din ce ai zis tu acum, rezulta ca credinta in dumnezeu este OPTIONALA. Esti sigura de afirmatia ta? Esti sigura ca biblia nu te contrazice?

| morningstar a răspuns:

1. In Biblie scrie ca Dumnezeu a pus in fiecare om gandul vesniciei; unei persoane nu ii trebuie facultati si diplome ca sa stie ( chiar si traind in triburi, in salbaticie sau neintrand vreodata in contact cu lumea civilizata) ca sa dai in cap cuiva face rau si este un lucru negativ iar a ajuta, este perceput ca o fapta pozitiva. Odata ce ai fost lovit o singura data in viata, stii ca este un lucru ce provoaca durere; deci il percepi ca negativ; si invers. Omul nu se va putea apara in fata lui Dumnezeu spunand ca 'n-am stiut'. Dumnezeu nu va cere ceea ce nu a dat ocazia cuiva sa invete. Si nu numai intrarea in contact cu lumea civilizata ar aduce in constiinta oamenilor ideea de bine si rau. Dimpotriva, de multe ori ar avea de invatat multe lucruri negative din partea contemporanilor nostri. Dar asta este o alta poveste.
2. Din punct de vedere al crestinismului, nu doar ei sunt pacatosi, ci si noi, crestinii. Diferenta este ca noi ne-am pocait de pacate. Dumnezeu da o sansa fiecarui om sa se intoarca la El. In intelepciunea Sa, face ca fiecare om din orice parte a lumii sa auda macar o data in viata sa despre sansa pe care El o ofera. Astfel, acea persoana va fi judecata pentru ca a refuzat sau va fi mantuita in urma credintei. Si chiar daca cineva ar muri fara sa auda despre sansa data de El ( sa zicem copiii de cateva luni, care nu sunt capabili sa ia singuri decizii), Dumnezeu este intelept si milos ca sa hotarasca cu atata dreptate incat nimeni nu ar putea judeca mai bine decat El.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru morningstar):

Bai... sunt si au fost persoane care chiar nu au auzit de zeul tau si de regulile lui si mor si au murit fara sa auda de el. Aici nu mai intervine partea cu "au refuzat". Si nu este vorba doar de copii de cateva luni ci de oameni mari. Dupa tine, acele persoane merita sa fie catalogate drept pacatoase si sa ajunga in iad? Fi sincer.

"dumnezeu este intelept si milos"... in biblie scrie clar : daca nu te inchini lui dumnezeu ajungi in iad. Nu are importanta ca te-ai nascut in alta parte si nu ai avut ocazia sa auzi de el. Ti se pare corect? Ti se pare ca zeul tau da dovada de "intelept si milos"? Fi sincer.

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mi se pare corect. Nu sunt in masura sa Il judec pe Dumnezeu, si nici tu, desi o faci. De unde stii ca exista astfel de persoane care nu au auzit niciodata de Dumnezeu? Vrei o evidenta cu misionarii crestini plecati pe alte continente sa vesteasca Evanghelia? Si chiar daca ar exista persoane care nu au auzit niciodata, Dumnezeu are judeacata mai inteleapta decat noi si nu are nevoie de sfaturile noastre despre cum sa ii judece pe acei oameni.
Da, acele persoane merita sa fie catalogate 'pacatoase' pentru ca astfel sunt, de fapt. De ce te sperie atata eticheta de 'pacatos'? Nu am zis criminal big grin

| morningstar a răspuns (pentru the2k):

Poate ai vrea sa stii ca am trait intr-un mediu in care eram inconjurata de musulmani dificili. Si nu 'm-am luat' si nu am plecat in 5 minute si chiar deloc. Au plecat ei; pentru ca ceea ce spun, traiesc. Nu m-au speriat si nu o sa ma sperie vreodata vreo religie, oricat de bizara mi-ar parea. Dumnezeul meu m-a invatat sa ma rog pentru ei si sa ii iubesc oricum big grin

| anonim_4396 explică (pentru morningstar):

"De unde stii ca exista astfel de persoane care nu au auzit niciodata de dumnezeu?"... glumesti nu? Refuz sa cred ca esti chiar atat de "inteligent" incat sa pui o intrebare ca asta.

"Da, mi se pare corect" + "da, acele persoane merita sa fie catalogate 'pacatoase' pentru ca astfel sunt, de fapt"... Uau. Ai o problema grava.

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg ca ti-e greu sa rationalizezi faptul ca Dumnezeu se ocupa de fiecare om in parte, indiferent ca este dintr-un trib sau nu. Dumnezeu se arata oamenilor prin minuni, prin vise, prin n si n modalitati la care tu nici nu te-ai gandit. Nu-l trimite Dumnezeu in Iad pe acela care nu a avut ocazia sa vina la El. Inteleg ca ti-e greu sa rationalizezi asta, dar asta nu inseamna ca nu este si adevarat.
Ce problema grava laughing aceea ca spun lucrurilor pe nume? Asta nu e o problema. Pacatos se numeste orice om nascut pe pamant care a facut un singur pacat in viata lui, macar. de ce te sperie eticheta asta? Sau tu ii vezi ca pe niste sfinti de pus in icoane?

| anonim_4396 explică (pentru morningstar):

1 - " Nu-l trimite Dumnezeu in Iad pe acela care nu a avut ocazia sa vina la El."... Din moment ce credinta in zeul crestin nu este importanta, persoanele care vestesc evanghelia fac o fapta rea deoarece din cauza lor, acei oameni au sanse mai mari sa ajunga in iad. Sa zicem ca persoanele care nu au auzit de dumnezeu au 70% sanse sa ajunga in rai. Din moment ce aud de el dar il refuza alegand sa urmeze regulile lor, sansele lor scad dramatic, poate chiar ajungand la 0. Tie ti se pare corect asa ceva?

2 - Tu ce intelegi prin "pacat"?

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu va sti sa judece fiecare persoana dupa cat i-a dat. Unui om caruia toata viata Dumnezeu I-a vorbit, El ii va cere mult ( vezi pilda talantilor). unui om care a stiut la nivelul lui doar sa faca diferenta intre bine si rau, il va judeca la nivelul sau. Nu ii va cere fapte marete sau mai stiu eu ce. dar din momentul in care acel om face diferenta intre bine si rau, iar el alege sa faca raul, cred ca este un pacat ( daca tot te miri de ce ii numesc 'pacatosi'). Nu, persoanele care vestesc Evanghelia nu fac o fapta rea ( ce este bun sau rau in fata oamenilor? de atatea ori oamenii inverseaza aceste categorii); ei doar asculta de Dumnezeu si de porunca de a raspandi Evanghelia )
2. 'Pacat', inseamna orice incalcare a Cuvantului, poruncii, voii lui Dumnezeu. Asta ca definitie generala, dar cuprinzatoare.

| morningstar a răspuns (pentru the2k):

Si atunci ce faci, ii pui in icoane pentru ca ti-e mila sa ii numeste cum sunt ei, de fapt? Si inca ceva: ceea ce tu numesti nesimtire, de fapt este porunca lui Dumnezeu. Pentru ca cei care raspandesc Evanghelia nu au scopul de a schimba religia unor oameni, ci de a schimba zeul. scopul meu este sa schimb zeul bauturii, a curviei, a violentei si asa mai departe a multor oameni. Din partea mea pot sa se numeasca mai departe asa cum s-au numit ei in religia lor, pe mine ma intereseaza ca sufletul lor sa fie mantuit. Si sa stii ca la fel gandesc si acei misionari pe care atata ii dispretuiesti. deci recunoaste ca ai inteles total gresit principiul misionarii.

| anonim_4396 explică (pentru morningstar):

1 - Tu esti pregatit sa renunti la credinta ta sau sa o schimbi? Daca nu, de ce ar accepta cineva sa faca ceva ce tu nu esti pregatit sa faci?

2 - Te-ai gandit ca poate zeul tau nu este cel adevarat? Presupunand ca exista zei, ce faci daca dupa moarte o sa te intalnesti cu Odin sau Ganesha? Te-ai gandit la varianta asta?

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce religie ai?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

"Ce religie ai? "... Nu am nici o religie. Care parte din "Nu am zei, nu consider ca sunt reali. Sunt doar in imaginatia omului. Sunt la fel de reali precum Batman. " nu ai inteles-o?

| anonim_4396 explică (pentru the2k):

Ei nu sunt pregatiti sa renunte la religia lor pentru alta dar vor neaparat ca altii sa-si schimbe religia in a lor.

| Inferno a răspuns (pentru morningstar):

"Inteleg ca ti-e greu sa rationalizezi faptul ca Dumnezeu se ocupa "
Sa ratonalizezi? Din cate stiu eu doar fractiile se ratonalizeaza.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurul raspuns decent, logic si compatibil cu un Dumnezeu iubitor si drept dar incompatibil cu cel Biblic este ca Dumnezeu ii va ierta.

| morningstar a răspuns (pentru Inferno):

Pai da, de rationalizarea fractiilor vorbeam, nu te-ai prins inca big grin
Mai uita-te un pic prin DEX sa vezi toate sensurile verbului. Unul din ele este: RAȚIONALIZÁ, raționalizez, vb. I. Tranz. 1. A organiza o activitate după norme și principii raționale. Ai auzit pana acum de rational-a rationaliza? Daca nu, iti imprumut niste cursuri de lexicologie big grin
As putea sa te corectez si eu ca mananci litere la greu, numai ca nu merita.

| Inferno a răspuns (pentru morningstar):

Am spus big grinin cate stiu.
Nu am spus ca asa si este, deci am lasat un grad de incertitudine destul de mare spun eu.

| morningstar a răspuns (pentru the2k):

1. Vrei sa iti spun de cate ori am stat de vorba cu oameni cunoscuti si necunoscuti care au incercat sa imi vorbeasca despre doctrina lor? Dar reactia mea a fost alta. Nu i-am facut nesimtiti, asa cu te-ai grabit tu sa ii faci. Am fost deschisa la discutii si nu am avut prejudecati, asa cum ai tu despre celelalte religii. Daca m-ai intrebat daca mi-ar conveni, atunci iti spun deja ca mi s-a si intamplat. Si nu m-am simtit deranjata, pentru ca imi cunosc bine doctrina si principiile. Mi-au si zis unii falsi religiosi ca gresesc, etc. Si am putut sa le demonstrez ca nu este asa. Pentru ca atunci cand esti sigur pe ceea ce crezi, nu te simti deranjat intr-o astfel de imprejurari. Stii ca oamenii astia 'nesimtiti', cum numesti tu misionarii si-au sacrificat viata ca ceilalti oameni sa cunoasca ce este igiena, pregatitul mancarii, cresterea copiilor in triburi, iar la sfarsitul vietii au avut ca 'rasplata' moartea? Si i-au ajutat neconditionat, ca au acceptat religia lor sau nu. Tu ai fii in stare sa iti sacrifici viata in numele credintei tale?
2. In momentul in care eu as fi zis: 'Sunteti niste pacatosi' sau 'doar voi, ei sunt/ sunteti pacatosi', ti-as fi dat dreptate. dar din momentul in care sustin ca toti suntem pacatosi ( adica ma includ), atunci nu vad de ce as fi privita ca ma uit la ceilalti cu aer de superioritate. Stii ce ma califica sa sustin ca toti suntem pacatosi? Un verset ( si nu numai unul ) care spune: "Caci toti am pacatuit si suntem lipsiti de slava lui Dumnezeu". Deci calificarea nu am facut-o eu, este deja facuta in Biblie, eu numai ti-o prezint in caz ca nu ai 'cunoscut-o' pana azi. Si repet, ma includ si eu in categoria asta si nu imi e rusine sa spun asta. Numind ceva ce are un nume, nu fac sa calific, nici sa judec, ci sa spun ceea ce este deja scris in Biblie. Nu am inteles de ce te-ai simtit ofensat/a; oricum, eu imi cer scuze daca intr-un fel te-am facut sa intelegi ceva ce te face sa te simti injosit/a, dar sa stii ca adevarul de multe ori nu stie sa 'gadile urechile'.

| morningstar a răspuns (pentru Inferno):

Mda. Nu face nimic, nici macar placere. Normal e sa te informezi inainte sa vii cu tupeu. Cu bine!

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa renunt la credinta mea in schimbul alteia, la asta te referi? DACA as avea certitudinea ca gresesc in modul in care credinta mea mi se prezinta; DACA as descoperi o alta credinta care m-ar convinge ca adevarul este deplin cuprins in ea, atunci as fi dispusa sa renunt la credinta mea ( atentie, la credinta, nu la Dumnezeu) in schimbul alteia.
2. Stii, Dumnezeul meu a facut atatea minuni in viata mea...de atatea ori mi-a ascultat rugaciunile, a vindecat de cancer, m-a salvat din primejdii si mi-a vorbit lucruri pe care eu nu le mai spusesem nimanui! Cum as putea sa ma gandesc ca nu El ar fi Dumnezeul Cel Adevarat?!
Dupa moarte am sa ajung la Dumnezeul meu; pentru ca i-am dat sufletul, viata mea Lui si o sa fiu rasplatita pentru credinta mea; nu ma indoiesc de asta niciun pic. Si daca ma intalnesc cu "Odin sau Ganesha'', ei nu vor avea nicio putere asupra mea pentru ca am protectia Celui mai mare Dumnezeu.

| morningstar a răspuns (pentru the2k):

Fii mai clar. Unde ma contrazic?!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru morningstar):

"Si daca ma intalnesc cu "Odin sau Ganesha'', ei nu vor avea nicio putere asupra mea pentru ca am protectia Celui mai mare Dumnezeu"... daca zeul tau nu exista, atunci nu mai ai protectia lui. Ce faci atunci?

Asa si eu pot sa zic cand cineva foloseste pariul lui pascal "eu sunt protejat de Bagon, cel mai mare zeu".

Ce te faci daca dupa ce mori te intalnesti cu Ganesha iar zeul tau nu este cel real?

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru the2k):

Nu.
Am zis ca acei oameni sunt pacatosi ( nu am zis 'doar acei', asa cum ai inteles tu). Dar asta nu ma excludea din categorie. Nu am aratat cu degetul spre ei, doar i-am inclus intr-o categorie din care si eu fac parte, numai ca nu mi-ai cerut sa spun asta de la inceput. Daca spuneam ca toti, nu numai ei, deci si eu sunt pacatoasa, inainte sa spun ca si ei sunt pacatosi, erai multumit/a?
Putina logica...

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Pornesti de la o teza gresita, pentru ca Zeul meu exista, spre deosebire de toti ceilalti zei. Eu nu m-am bazat pe pariul lui Pascal cand am sustinut asta, ci pe viata mea traita in prezenta zeului meu.

| morningstar a răspuns (pentru the2k):

Nu vorbesc aiurea big grin Stiu prea bine ce zic. Daca tu nu l-ai cunoscut pe zeul meu, asta nu te indreptateste sa sustii ca ceea ce spun nu este adevarat. Vrei dovezi palpabile? As putea sa scriu o carte cu toate minunile pe care El le-a facut in viata mea si in viata celor din jur. Pe cand despre zeii tai ai putea scrie numai cateva randuri pe Wikipedia, ca de altceva nu sunt buni. Trezeste-te la realitate pana nu e prea tarziu pentru tine!

| anonim_4396 explică (pentru morningstar):

Si ceilalti oameni care sunt devotati credintei si zeului/zeilor lor se bazeaza pe viata lor traita in prezenta respectivilor si sustin cu tarie ca zeii lor exista.

Repet pentru ultima data, ce te faci daca dupa ce mori te intalnesti cu Ganesha iar zeul tau nu este cel real?

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar eu iti repet pentru ultima data ca teza ta este gresita!
Uite ce este, ti-am dat raspunsuri la intrebarea ta principala mai mult decat era necesar. Iti doresc sa Il cunosti si tu pe zeul meu ca mai apoi sa intelegi ceea ce iti spun. Numai bine si cu alta ocazie!

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru the2k):

Patetic.
Iti spun ca viata mea este o intreaga experienta cu Dumnezeul meu, iar tu imi spui de nu stiu ce scrieri. Deja ma plictisesti.

| morningstar a răspuns (pentru the2k):

Pana acum vad ca ai incercat sa imi faci un curs de mitologie, acum vad ca o schimbi, o dai pe cronici si scrieri arheologice.
Te las sa aprofundezi studiul ca eu cred ca ti-am raspuns la prea multe intrebari inca.
Numai bine si cu alta ocazie!

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Singurul raspuns decent pe care ar trebui sa-l dea crestinii este ca Dumnezeu ii va ierta.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

"Dumnezeu ii va ierta" ...Conform bibliei, stim amandoi ca nu e asa.

| Încrucişătorul a răspuns:

Corect.

1 - Din punctul de vedere al religiosilor, vor invoca legatura dintre D-zeu si cei doi, Adam & Eva, cum omul a intrat in pacat ia-da ia-da ia-da iada.

2 - Nuuu, se aplica regula absenteismului credincios. Ce vreau sa zic ~poate in context gresesc~, daca locuitorii tribului aceluia i-au slujit bine pe D-zeii lor, D-zeul nostru ("nostru" poate fi interpretat si altor religii) ii va primi in imparatie pentru. ca si-au facut treaba de habotnici, chiar daca au avut chip cioplit.

Insa, poliateismul pute/putrezeste in orice religie; care a existat, exista si care vor exista.

| anonim_4396 explică (pentru Încrucişătorul):

2 - Problema e ca biblia spune opusul a ce ai zis tu si crestinii se iau dupa acea carte. Zeul biblic e clar : daca te inchini altuia sau daca ti-ai facut chip cioplit, o sa ajungi in iad. In mare parte, zeul fiecarei religii zice "eu sunt miezul din fanta, cei ce au alta religie si se inchina altor religii sunt inferiori, o sa-i pedepsesc aspru si bonus, puteti sa-i ucideti."

Un zeu cu adevarat iubitor si drept este incompatibil cu cel descris in biblie.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru anonim_4396):

Heh, culmea: un preot mi-a spus treaba aceea, la doi. Daca a citit sau nu biblia, va ramane un mister pentru mine.

Daca jumatate dintre crestini ar porni de la ideea ca D-zeu e impartial, lucrurile s-ar dezvolta cat de cat; o transformare majora s-ar realiza dupa 2 generatii.

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Taci ma ca nu a spus nimeni asta 'puteti sa-i ucideti'. Nici un zeu nu ar zice asta nu mai aduca vorbe gresite aici.Crima este unul din cele mai mari pacate si nimeni nu este inferior.Inventii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu chiar pierzi esentialul. In ziua de azi se sunt sute de misionari care pleca in toata lumea ca sa vesteasca evanghelia. Insa daca primesc cuvantul sunt bine veniti daca nu atunci imi pare sincer rau pentru acei oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"In ziua de azi se sunt sute de misionari bla bla bla"... tipule, sunt locuri in care "civilizatia" inca nu a ajuns. NU are importanta ca sunt niste ciumpalaci care se plimba sa vesteasca evanghelia din moment ce in trecut au fost extrem de multi oameni care nu au auzit de zeul tau. La asta vreau eu sa ajung. Au fost si sunt persoane care nu stiu de dumnezeu. Spune-mi daca acele persoane care in trecut nu au auzit de zeul tau si daca acele persoane care in prezent nu au auzit de zeul tau intra la categoria "pacatosi" sau nu. Spune-mi si daca ti se pare corect ca acele persoane sa ajunga in iad pentru simplul motiv ca s-au nascut in locul "gresit".

| SaveTheNature a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nevoie sa dai exemple de oameni in care nu a ajuns civilizatia. Exista milioane de oameni in Romania care nu stiu sa faca diferenta dintre paste si craciun.
Sau sunt miliarde de musulmani care cred ca crestinii vor ajunge direct in iad. Si ei privesc misionarii nostri exact cum ii privim noi pe ai lor.
Asta e cea mai mare taina a religiei,sau mai bine zis a credintei practic.
Dar din cate am inteles,raspunsul final ar fi cam acesta. : Fiecare om va fi judecat conform invataturilor pe care le-a primit. Se mai spune asa:
Celui ce va sti mult i se va cere mult, celui ce va sti putin i se va cere putin.
Parereile vor fi mereu impartite. Dar practic, desi oamenii rastalmacesc intelesul credintei.
Credinta e simpla, Sa-i iubesti pe toti oamenii planetei, in mod egal (indiferent de religie, culoare, etnie sex etc).
Oamenii sunt EGALI

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Sa sti ca ei vor avea o judecata particulara, desi rari sunt aceia care in ziua de astazi nu au auzit de Crestinism.
2. Ei probabil vor avea o judecata care se va baza pe legile morale. Dumnezeu stie. De ce te indoiesti de El?

| anonim_4396 explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

"vor avea o judecata particulara"... daca au o judecata particulara, credinta in zeul crestin nu este importanta.
"probabil vor avea o judecata care se va baza pe legile morale"... legile morale conform cui? Am mentionat ca au reguli diferite iar ceva ce tie ti se pare imoral din partea lor, ei considera ca fiind moral.

Din moment ce credinta in zeul crestin nu este importanta, persoanele care vestesc evanghelia fac o fapta rea deoarece din cauza lor, acei oameni au sanse mai mari sa ajunga in iad. Sa zicem ca persoanele care nu au auzit de dumnezeu au 70% sanse sa ajunga in rai. Din moment ce aud de el dar il refuza alegand sa urmeze regulile lor, sansele lor scad dramatic, poate chiar ajungand la 0.

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de cand il judeci tu pe Dumnezeu? De unde stii ca exista persoane care nu au auzit de Dumnezeu, morningstar are dreptate. Dumnezeu nu are nevoie de sfaturile noastre ca sa judece pe cineva.Dar daca sa zicem ca e ca tine.Sunt de aia care nu aud de Dumnezeu, El se mai ia si dupa cum a mers in viata de ex:viol, crima, furt.Nu esti in masura sa judeci pe Dumnezeu.Dar apropo de ce zici 'zeul tau', nu este si al tau? Exista decat un sungur Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

"nu este si al tau"... Nu. Eu consider ca zeul tau si a altora sunt la fel de reali precum Hulk, Superman sau Batman.

"Exista decat un sungur Dumnezeu"... esti sigur de afirmatia asta? Stii ca dumnezeu a zis ceva gen " eu sunt miezul din fanta, cei care au alta religie si alti zei sunt inferiori, puteti sa-i ucideti". Daca exista doar zeul tau, inseamna ca el se contrazice singur si indeamna la ura impotriva persoanelor care se inchina tot lui. Cam ilogic.

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic logic.Eu nu imi aduc aminte sa fi zis Dumnezeu cuvantul 'sa ucidem'. Dumnezeu a creat 2 oameni:Adam si eva.Era o singura religie, dar uite ca pacatul a hotarat sa ne despartim in mai multe ramuri. Faza cu'sa ucidem' e inventata de tine.Este la fel ca tarile.Cum ese crestinul fata de budist asa e romanul fata de american.Dar daca tu nu ai Dumnezeul meu atunci tu al carui Duh esti fiu?

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu pe cine ai, cine este'zeul tau'?

| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

"Faza cu'sa ucidem' e inventata de tine"... citeste-ti biblia.

"Dar daca tu nu ai Dumnezeul meu atunci tu al carui Duh esti fiu"...Ti-am zis mai sus, eu consider ca atat zeul tau cat si zeul altor oameni sunt la fel de reali precum Hulk, Superman sau Batman. Nu sunt fiul unei entitati supranaturale, am niste parinti fizici despre care chiar am dovezi ca exista.

| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

"Tu pe cine ai, cine este'zeul tau'? "... pe nimeni. Nu am zei, nu consider ca sunt reali. Sunt doar in imaginatia omului. Sunt la fel de reali precum Batman.

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e conceptia ta, mergi pe ideea ta. Daca tu ai dreptate si Dumnezeu nu exista nu ai pierdut absolut nimic.Dar daca Dumnezeu exista ai pierdut foarte mult.Asa ca mergi pe conceptiile tale, fa ce vrei dupa poftele inimii (dupa poftele diavolului)ca vom vedea.Nu ai nici o dovada in inexistenta Lui.

| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

Dar ce se intampla daca zeul existent este Odin sau Allah? Daca ei nu exista si nu crezi in ei, nu pierzi nimic. Totusi, daca exista si nu ai crezut, ai pierdut totul. La varianta asta te-ai gandit? Ce o sa faci daca dupa ce mori te intalnesti cu Odin?

"Nu ai nici o dovada in inexistenta Lui"... Dovedeste-mi tu ca nu exista zeii Baxu, Meba, Bagon, Hanuman sau Zana Maseluta si Mos Craciun.

Răspuns utilizator avertizat
| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu exista Dumnezeu si exista zeii mentionati de tine nu o sa regret nimic.Eu nu ma inchin la alti zei decat la Dumnezeul meu, indiferent ce pedeaspa as primi. Daca ma intalnesc cu zeii tai voi fi dispus sa ma arunce in cazanul cu smoala.Eu nu ma inchin la altii.Iar daca sunt zeii care zici tu, ei ar trebui sa fie intelegatori si milostivi.

| Nicux1 a răspuns (pentru the2k):

Si ce dovezi ai vrea sa vina pe pamant ca sa ti se arate tie personal? Tu crezi doar ceea ce vezi?

| Nicux1 a răspuns (pentru the2k):

Sau ce ai vrea sa se scoale mortii, nu inteleg ai biblia, ai biserica, ai duhovnicul, ai atatea icoane si carti de rugaciune ce mai vrei?

| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

"Daca nu exista Dumnezeu si exista zeii mentionati de tine nu o sa regret nimic"
"Iar daca sunt zeii care zici tu, ei ar trebui sa fie intelegatori si milostivi."

Nici eu daca nu cred in zeul tau nu regret si nu o sa pierd nimic. La fel cum zici tu de zeii prezentati de mine, la fel si zeul tau este iertator si milostiv nu? Deci chiar daca dumnezeu exista si eu nu cred in el si nu ma inchin lui, nu o sa pierd nimic.

Mai ai de raspuns la partea a 2-a :
In comentariul trecut ai zis: "Nu ai nici o dovada in inexistenta Lui"... Dovedeste-mi tu ca nu exista zeii Baxu, Meba, Bagon, Hanuman sau Zana Maseluta si Mos Craciun.

| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

"Si ce dovezi ai vrea"... din moment ce e atotputernic, poate sa apara sub forma unui om inalt de 3 km, care sa leviteze si care sa jongleze cu 3 sori sau 3 gauri negre? Mie mi se pare o dovada destul de buna.

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am auzit de zeii astia si nici nu ma intereseaza.Eu stiu decat de Dumnezeu, de Sfanta Treime.

| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

Doar pentru ca nu ai auzit nu inseamna ca nu pot exista. Deci... poti sa-mi demonstrezi ca ei nu exista sau nu?

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde crezi ca suntem in desene animate?'Sa vina Dumnezeu sa jongleze ca vrei tu. Dumnezeu nu se arata existent fizic ci moral ok? Te-ai spovideit, te-ai impartasit vreodata sa vezi ce simti? Este exact acee senzatie pe care un alpinist urca pe muntele Himalaia (unul din cei mai inalti munti din lume). Dumnezeu nu se arata in chip vazut.Tu acum nu vorbesti cu sufletul, vorbesti cu gura.Nu suntem la TV ok?

Răspuns utilizator avertizat
| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da te-ar ierta, dar tu dacqa nu ai nici o religie(nu-mi explic nu am mai intalnit)tu nu te inchini nimanui.Deci chiar daca exista zeii tai tu tot nu te-ai milui, chiar daca exista(si sunt sigur 100%)Dumnezeu tot in iad te-ai duce ca nu esti credincios si crezi doar ceea ce vezi nu si ce simti.

| Nicux1 a răspuns (pentru the2k):

A o luam cu prima ta demonstratie.

1:La inceput Dumnezeu a creeat 2 oameni:Adam si Eva.O singura religie.Cu timpul din cauza pacatelor bisreica s-a despartit in mai multe ramuri fiecare cu legile ei. Exact cum e crestinul fata de budist asa e romanul fata de american, intelegi?
2:Este adevarat ca biserica era un fel de supunere, dar ei o intelegeau gresit.Ei voiau doar ca regii sa i se supuna lui Dumnezeu, dar au luat-o gresit sibiserica a fost pentru multi ani o 'tortura'cine nu se supunea supora consecintele.Nu te gandesti ca si cand a venit Iisus pe pamant a fost acuzat de blasfemie? Religia era interpretata gresit.
3:duhovnicul este un intermediar intre Dumnezeu si tu.Cand te duci sa te spovedesti ii spui duhovnicului pacatele, el fiind un martor doar. Iisus a infiintat doar Sfanta Taina a Spovedaniei.Cand casa apostolilor s-a mplut de Duh Sfant.Acesta a fost transmis din generatie in generatie pana in prezent, de aceea duhovnicul este in masaura de aste fapte.
4:Ai interpretat complet gresit rostul icoanelor.Prin icoane vedem pe insasi Dumnezeu si prin sfintenia preotului noi ne inchinal lor. Porunca se refera la faptul ca sa nu facem niste desene cu niste oameni si sa ne inchinam lor, ai inteles?
5big grina cartile de rugaciune sunt carti, dar prin ele il laudam pe Dumnezeu si ne aratam credinta citindu-le.

Asa ca tu ai interpretat complet gresit religia noastra.

| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

Si tot nu mi-ai raspuns la o intrebare : Poti sa-mi demonstrezi ca Baxu, Meba, Odin, Batman, Zana Maseluta si Mos Craciun NU exista? DA sau NU? Daca DA, dovedeste-mi.

| TheTigerX a răspuns (pentru the2k):

1.Toate religile enumerate de tine sunt crestine si sunt doar cateva(iar asta din cauza oamneilor.); cat despre Biblie, sunt mai multe traduceri si de aia sunt putin diferite.(de putine ori e insa schimbat sensul)
2.Mda, intr-adevar Biserica s-a implicat mult, poate prea mult in politica si in alte treburi interne ale unor tari si intr-adevar ca au fost multe interese la mijloc, dar nu aceea e credinta si pocainta adevarata si multi vor fi aceia dintre mai marii Bisericii care nu vor capata trecere inaintea lui Dumnezeu(si de ce nu luati si exemplele sfintilor ca m-ati omorat cu inchizitia si cruciadele.)
3. Duhovnicul este daca vrei un "psiholog spiritual" care te poate ajuta si poate sa-ti dea unele sfaturi.e bine sa ai unul dar pacatele, intr-adevar, nu ti le poate ierta el, orice ti-ar spune - aici nu inteleg unde bati oricum
4.Cat despre icoane, sunt destule site-uri ortodoxe care iti pot da explicatii clare si concise.
5.Sunt carti intr-adevar, dar au si ele rostul lor.iar la exemplul care l-ai dat tu, ar fi categorisite poezii, nu rugaciuni

Islamism, budism..si aici cauti raspunsuri?
Islamismul s-a inspirat din crestinism si iudaism iar budismul sunstine mai mult moralitatea..si Budha probabil ca a existat istoric

Răspuns utilizator avertizat
| Nicux1 a răspuns (pentru the2k):

Tu uiti aptul ca acum vorbesti cu un pusti de 13 ani, dar am o minte ascutita incat sa pot judeca:

1:Eu nu cred ca ti-ai omorat timpul sa citesti toate bibiile ca sa stii de Darwuin si toti aia.Asa ca nu ai de unde sa stii.
2:Stiu din proprie experinta ca exista Dumnezeu.
3:La 3 nu ai dreptate nici cat un bob de mustar.Cieste biblia.Ai auzit de Sfanta Taina a Preotiei? Da Sfanta Taina a preotiei este un fel in care Duhul Sfant se transmite de la preot la preot.
4:Nici aici nu ai dreptate.Noi trebuie sa-l cinstim pe Iisus pe Maica Domnului.Ata nu e chip cioplit si Dumnezeu nu poate fi descris fizic.Il vedem pe Dumnezeu cu sufletul nu cu ochii.
5:Nu esti in masura sa scrii carti de rugaciuni.Si chiar daca ai avea talent trebuie sa ai habar de religie si trebuie sa fi ppreot sau ceva in Bierica Ortodoxa. Sper ca m-am facut de folos.

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi nu cred ca te-ai omorat tu sa citesti toate bibliile despre asa ceva asa ca taci daca habar nu ai.Eu nu sunt in masura sa-ti raspund ca vorbesti cu un pusti de 13 ani, intreaba un preot si te va lamuri.

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din punctul meu de vedere e ca la turci.Aia in loc sa zica Dumnezeu ei zic Alah.Cred ca si aia sunt acelasi lucru, dar cu nume diferite...Habar nu am de religia aia ca nu am citit-o ce ma freci la cap?

Răspuns utilizator avertizat
| Nicux1 a răspuns (pentru the2k):

Ce argumente sa-ti aduc tie daca te comporti ca un ateu.Am dovezi in familia mea, dar sunt mai intime si nu vreau sa stie lume ai inteles? Asta e parerea ta, oricum fiecare va vedea mai devreme sau mai tarziu. Experienta mea e cam rusinoasa.Ea exista, dar nu vreau sa se stie ai inteles?

| Nicux1 a răspuns (pentru the2k):

Am dovada si daca am 13 ani nu inseamna ca ca nu pot judeca unele chestii.Da, am dovada, dar nu pot sa o spun pentru ca este una rusinoasa care ramane doar in familie.Am prieteni pe aici, care daca o aud ma vor vedea cu alti ochi, deci nu mai gasi tot felul de acuzatii la adresa lui Dumnezeu.'Nu judeca ca sa nu fi judecar'.Eu nu sunt in masura sa te judec pe tine, dar daca tu iti sustii parerea in inexistenta Lui, atunci nu am ce sa-ti fac.Deciziile astea se iau singur.Asa ca continua sa-ti petreci serile in cubluri cu femeile, fi un 'pacatos'. Daca intr-adevar Dumnezeu nu exista atunci nu ai pierdut absolut nimic, dar daca Dumnezeu exista ai pierdut extrem de mult.Si chiar daca nu ar exista...de ce sa fiu eu un 'pacatos'sa fac lucruri neortodoxe cand pot fi linistit sa-mi vad de scoala si de credinta mea...chiar daca nu exista eu cred in ea si nu poate nimeni sa-mi schime parerea.

Răspuns utilizator avertizat
| Nicux1 a răspuns (pentru the2k):

Zimi te rog, ce dovezi ai vrea ca sa crezi in exisenta lui Dumnezeu? Dumnezeu a zis de la inceput sa nu plecam urechea la tot felul de afirmatii.Ca omul va decide dupa poftele inimii...deci ce dovezi ai vrea sa vina Dumnezeu sa ti se arate tie personal ca vrei tu?

Răspuns utilizator avertizat
| Nicux1 a răspuns (pentru the2k):

Nu stiu de ce imi pierd eu acum timpul cu tine.Incerc sa-ti trezesc sufletul, dar tu te droghezi cu faptul ca Dumnezeu nu exisa.Esti doar un pacatos care cauta un alint pentru inima sa ok? Asta nu e tarie de caracter...nici macar nu stii ce ineamna aia esti doar incapatanat.Cu tupeu, dar fara minte lasand acum la o parte religia.'Copilas'...pentru mine tu esti 'copilas esti doar un o copil ingenuchiat.Cati ani ai?

| Nicux1 a răspuns (pentru the2k):

Turcii folosesc numele de Allah in loc de Dumnezeu, dar in mare e acelasi lucru.Cum eu zic Dumnezeu asa zice si ala Allah.Dovada este...du-te si spovedestete serios vorbind, imparasesete, accepta-l pe Dumnezeu sa-Liubesti din tot cugetul tau si din toata inima ta, dar sa-l iubesti cu adevarat nu doar cu gura si cand te spovedesti te simti ca un alpnist cand urca cel mai inalt munte din lume(Himalaia), ai inteles? Dumnezeu se arata spiritual nu vizual.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

Faza cu dumnezeu e acelasi pentru toti doar ca are alte nume e imposibila si gresita dintr-un simplu motiv : in majoritatea religiilor, zeul lor zice " eu sunt miezul din fanta, zeii altora sunt inferiori, sa nu te iei dupa religia altora si bonus, puteti sa-i ucideti pe cei care se inchina altor zei si au alta religie". Zeul crestin este un zeu gelos. Daca te inchini altuia si ai alta religie, el o sa te trimita in iad. Faza spusa de isus cu " eu sunt calea, lumina bla bla bla, doar prin mine ajungi la tata" arata clar ca nu exista alta varianta. Trebuie obligatoriu sa te inchini lui isus nu altor zei. Daca te inchini altora e degeaba. Daca ar fi acelasi, inseamna ca zeul respectiv se contrazice singur si indeamna la ura impotriva sa. Ai priceput de ce nu merge partea cu "e acelasi sub alte nume"?

Răspuns utilizator avertizat
| TheTigerX a răspuns:

„Toţi cei ce au păcătuit fără lege, vor pieri fără lege; şi toţi cei ce au păcătuit având lege, vor fi judecaţi după lege. Pentru că nu cei ce aud legea, sunt neprihăniţi înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea aceasta, vor fi socotiţi neprihăniţi. Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, ăşi sunt singuri lege; şi ei dovedesc că lucrarea legii este scrisă în inimile lor, fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se desvinovăţesc între ele. Şi faptul acesta se va vedea când, după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Cristos, lucrurile ascunse ale oamenilor" (Rom 2:12-16).

oricum sunt lucruri tainice, nu stiu dc va aruncati atat de multi cu raspunsuri pripite.

| anonim_4396 explică (pentru TheTigerX):

"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine". Crestinismul merge pe ideea ca doar prin isus esti salvat. Dupa cum i-am zis emei, in biblie scrie clar : credinta in dumnezeu si/sau isus nu e optionala. Ori te inchini lor ori ajungi in iad.

| TheTigerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt intrebari tainice, intrebari teologice, intrebari la care poate ca doar Dumnezeu stiu unele raspunsuri

| anonim_4396 explică (pentru TheTigerX):

Chiar nu e nimic "tainic" sau "mesaj ascuns printre randuri". Nu merge nici raspunsul cu "misterioase sunt caile domnului". Scrie alb pe negru, credinta in dumnezeu si/sau isus nu e optionala. Daca ar fi fost optionala, raspandirea "cuvantului" ar fi fost inutila si ilogica. E foarte simplu "Ori te inchini lor ori ajungi in iad.", nu exista cale de mijloc. Isus sau iad, viata sau moarte, bla bla bla.

Ti se pare corect sa fi trimis in iad pentru simplul motiv ca te-ai nascut in locul "gresit" si nu au auzit de zeul crestin? Da sau Nu? Fi sincer.

| TheTigerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze ca iti zic, dar esti un om ingenunchiat.Nu vorbeste sufletul la tine, vorbeste diavolul.Ma faci sa repet:Ce religie ai?

| anonim_4396 explică (pentru TheTigerX):

Ma bucur ca ai fost sincer.

| anonim_4396 explică (pentru Nicux1):

"Ma faci sa repet: Ce religie ai?"... E ultima data cand iti mai zic NU AM NICI O RELIGIE.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru the2k):

I-am spus ce dovada vreau eu : "din moment ce e atotputernic, poate sa apara sub forma unui om inalt de 3 km, care sa leviteze si care sa jongleze cu 3 sori sau 3 gauri negre?". laughing

Răspuns utilizator avertizat
| gabriela2201 a răspuns:

Nu,dar oricum, religia crestina nu e superioara altora, si este un amestec de mai multe religii si obiceiuri din vechime (http://ro.wikipedia.org/wiki/Cre%C8%99tinism). Prima data a aparut in Israel,apoi s-a raspandit si in Siria, Grecia si in capitala Roma,adica in locurile unde erau cele mai puternice imperii,promovata si in limba greaca si in limba latina. Inainte de cucerirea latina, dacii credeau in Zalmoxe-zeul suprem,si in alti zei cu puteri mai mici,aveau alta viziune despre credinta decat cea crestina. Referitor la prima ta intrebare, oamenii din triburile izolate pot fi pacatosi doar fata de religia si obiceiurile lor, nu fata de religia crestina. Consider ca fiecare persoana are constiinta si in orice religie pacat inseamna sa faca rau seamanului sau pentru folos propriu (crima,jaf,marturie mincinoasa la procese),sau naturii (defrisari,poluare) tot pentru castigul personal. Pentru a doua intrebare, raspunsul vine in completarea primului,nu ajung in iad daca nu si-au incalcat regulile constiintei sau daca nu au facut rau semenilor pentru castig propriu. In ceea ce priveste notiunea de "iad", consider ca este exagerata si datorita faptului ca a fost folosita cu scopul de a panica oamenii si de a-i face sa fie mai supusi fata de regulile si autoritatea conducatorilor din formele lor de organizare. "Iadul" defineste absenta luminii,absenta iubirii sau a caldurii,unde ajung cei care nu au respectat legile morale,care au facut rau naturii si altora cu buna-stiinta. Pana si Biblia a fost modificata sau i-a fost schimbat intelesul din texte de nenumarate ori de catre conduceri de la aparitia ei si pana astazi,cu scopul de a-i face pe oameni mai usor influentabili. Spre exemplu,considerarea lui Dumnezeu ca fiind zeul suprem,sau a lui Iisus Hristos ca fiind Regele; inainte de crestinism,se practica ruga catre taur, corb sau soim considerate similar,fiinte supreme,in contradictie cu unele texte biblice conform carora "Dumnezeu este in tot si in toate" sau intre doi oameni care doresc sa faca bine pentru ei si comunitatea lor,"Dumnezeu este intre ei",ii ajuta, ori cum spune Iisus: " De acum sunteti prietenii mei,nu slugi". Concluzionand,daca in textul biblic modificat de nenumarate ori pana in prezent scrie ca "Dumnezeu este in tot si in toate", insemnand ca poate lua forma oricarei fiinte, si " Dumnezeu ii considera pe oameni prieteni", inseamna ca nu ii judeca din prisma zeului in care acestia cred sau a obiceiurilor lor ci din prisma comportamentului lor fata de natura si fata de semenii lor, fata de constiinta proprie si fata de moralitate, insusiri pe care oricine le are; intocmai avem si vointa libera sa putem alege daca respectam aceste insusiri sau daca actionam doar in interes propriu si cu buna stiinta contrar celorlalti.

| Omega233 a răspuns:

Normal ca nu. Dar asta difera pentru fiecare religie in parte. Crestinismul nu e singura si neaparat cea mai buna si mai corecta alegere.