| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca tribul "Bagon" are 350 de oameni.
Din moment ce ei nu au auzit de zeul crestin, acele 350 de persoane ajung in rai sau in iad? In biblie scrie ca fara credinta in zeul crestin (sau zeii crestini, depinde din care ramura a crestinismului faceti parte) ajungi in iad. Totusi, unii crestini spun ca acele persoane vor fi judecate dupa faptele lor sau ca vor ajunge in rai deoarece nu a fost vina lor ca nu au auzit.

Intrebari :
1 - Daca acele persoane ajung in rai pe baza faptelor si atat, atunci credinta in zeul crestin si raspandirea crestinismului sunt inutile corect?
2 - Vi se pare corect ca zeul vostru sa trimita acele persoane in iad doar pentru ca nu au auzit de el si prin urmare nu i s-au inchinat lui?

45 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

12 Toţi cei ce au păcătuit fără Lege vor pieri fără Lege; şi toţi cei ce au păcătuit având Lege vor fi judecaţi după Lege.
13 Pentru că nu cei ce aud Legea sunt neprihăniţi înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc Legea aceasta vor fi socotiţi neprihăniţi.
Mat 7.21; Iac 1.22-25; 1Ioan 3.7;
14 Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege;
15 şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele.
din asta rezulta ca daca cei care nu au auzit de Dumnezeu fac lucruri pe care constiinta lor, care le-a fost data de El, le condamna si ei le repeta vor ajunge in iad pentru ca noi avem Legea in inimile noastre fiind pusa de Dumnezeu.
asta e parerea mea.

| anonim4565 a răspuns:

Si nu e inutil crestinismul.

| fiosel a răspuns:

Poate ca nu ai auzit de lucrarile de evanghelizare care se fac la triburii, inainte de venirea lui Isus evanghelia o sa fie raspandita pana la marginile, pamantului {si aproape a ajuns } Isus cand a murit si-a stat 3 zile in locuinta mortilor a mers sa vesteasca evanghelia celor din morminte, trebuie sa citesti mult ca sa descoperi unele lucruri biblia nu o intelege orisicine

| anonim_4396 explică (pentru fiosel):

Stiu de persoanele care merg aiurea sa-i converteasca pe altii dar, inca mai sunt triburi care nu au auzit de zeul tau. Si ca sa nu vorbim doar de prezent, ce s-a intamplat cu cei din trecut care nu au auzit de el? Unde au ajuns? Rai sau Iad?

| fiosel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ti-am spus ca ISUS in cele trei zile cat a stat in mormant sa cobrat in locuinta mortilor ca sa evanghelizeze?, celor de acol la fel li s-a dus vestea evangheliei ca si noua, si persoanele nu merg aiurea sa converteasca pe alti, merg pentru ca BIBLIA trebuie sa se implineasca, vrem noi or nu vrem

| RAY a răspuns:

Nici pisica mea nu o auzit de ala o pasca iadul vesnic

| martzian a răspuns:

Biblia trateaza acest subiect. Dumnezeu, in dreptatea Lui, a tinut cont de asta. Iar omul nu se poate dezvinovati, pentru ca lumea in care traim indica inspre Creator. Romani 1:18-19 exact la aceasta obiectie se refera.

"Rom 1:18 Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor care înăbuşă adevărul în nelegiuirea lor.
Rom 1:19 Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu.
Rom 1:20 În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
Rom 1:21 fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat."

Apoi, in capitolul 2, subiectul este continuat daca te uiti.

"Rom 2:11 Căci înaintea lui Dumnezeu nu se are în vedere faţa omului.
Rom 2:12 Toţi cei ce au păcătuit fără Lege vor pieri fără Lege; şi toţi cei ce au păcătuit având Lege vor fi judecaţi după Lege.
Rom 2:13 Pentru că nu cei ce aud Legea sunt neprihăniţi înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc Legea aceasta vor fi socotiţi neprihăniţi.
Rom 2:14 Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege;
Rom 2:15 şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele.
Rom 2:16 Şi faptul acesta se va vedea în ziua când, după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor."

PS: Este frumos ca iti pasa de triburi. Dar tu ai auzit vestea buna si tot te impotrivesti...

Dumnezeu te iubeste, Gaia!

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Bun, deci cei care nu au auzit de zeul crestin vor fi judecati dupa regulile proprii si dupa fapte. Asta inseamna ca raspandirea crestinismului si inchinarea la zeul respectiv sunt inutile. Ba mai mult, nu crezi ca persoanele care raspandesc "vestea buna" cum ii zici tu fac o fapta oribila prin acea raspandire? Practic, acele persoane trimit foarte multi oameni in iad. Cum ai zis tu, eu am auzit si ma impotrivesc. Daca nu auzeam, ajungeam in rai pe baza faptelor mele si atat. Acum, din moment ce am auzit trebuie neaparat sa nu ma impotrivesc altfel o sa ajung in iad chiar daca am facut fapte bune.

Era intr-o carte :
X - Daca nu am auzit de dumnezeu, merg in iad?
Y - Daca nu ai auzit, nu.
X - Si atunci de ce mi-ai zis de el?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Asta inseamna ca raspandirea crestinismului si inchinarea la zeul respectiv sunt inutile." - nicidecum, daca citesti textul. Evreii aveau legea si nu o puteau tine. Ce te face sa crezi ca ceilalti sunt mai dispusi la a-L cauta si la a-L asculta pe Dumnezeu?

PS: Poate ca problema nu este asa de mare... Poate ca citesti cartile care nu trebuie. In plus ai o problema personala pe care nu ai rezolvat-o inca.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Problema personala? Adica?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Eclesiastul este singura carte din Biblie scrisa din perspectiva omului, prezentand zbaterile, limitarile, neputintele si nefericirea lui. Stii care este concluzia la care ajunge autorul dupa ce este sincer cu el insusi?

"Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om. Căci Dumnezeu va aduce orice faptă la judecată, şi judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rău." Eclesiastul 12:13-14.

Ai nevoie de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BRAVO Gaia! Ai nceput sa devi logic.

| rocco09 a răspuns:

Gaia cred ca ai prea putine date despre ceilati! Ca sa iti dai cu parerea despre cum va ajunge in rai sau iad cineva despre care nu stii mare branza ...doar speculezi, si mai apoi tragi concluzii "sigure" despre necesitatea sau inutilitatea crestinismului, mi se pare un pic de ignoranta! Tragi concluzii cand ai toate datele! Mereu in isorie inclusiv cea biblica au fost oameni care L-au cunoscut pe Dumnezeul adevarat fara biblie, un exemplu ar fi "magii din rasarit"! Biblia spune ca Dumnezeu nu are favoriti si ca fiecare are in viata macar odata ocazia sa se intalneasca cu Dumnezeu! Cum? El stie, eu nu am suficiente date, eu stiu cum s.a intalnit cu mine!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Te-ai intalnit cu el? Descrie-mi cum arata zeul tau.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma asteptam la intrebarea asta! E misticism, e o traire pe care n-o poti explica cui n-a trecut pe acolo, nu e vorba de simturi! O sa iti para un raspuns "in doi peri".dar nu stiu cum m-as putea explica mai mult

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Si ti se pare ca experienta ta constituie o dovada din moment ce nu poti sa explici sau sa demonstrezi? Daca cineva iti zice ca a fost rapit de extraterestrii si acea traire n-o poate explica si n-o poate dovedi, l-ai crede sau nu?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si ti se pare ca experienta ta constituie o dovada din moment ce nu poti sa explici sau sa demonstrezi?" - Este o singura cale de afla, daca vrei dovezi personale. Trebuie sa incerci tu insuti.

"Daca cineva iti zice ca a fost rapit de extraterestrii si acea traire n-o poate explica si n-o poate dovedi, l-ai crede sau nu?" - Probabil ca nu. Pe de alta parte, daca mi s-ar intampla mie... as crede pana la moarte!winking

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

"Probabil ca nu"... de ce?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

""Probabil ca nu"... de ce?" - De ce ai preluat doar jumatate din raspuns? happy

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Pentru ca am nevoie de raspunsul la aceasta parte. O sa revin si asupra acelei jumatati.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

""Probabil ca nu"... de ce?" - Cel mai probabil datorita multelor experiente in care oamenii au fost nesinceri sau au prezentat neadevaruri - fie si fara voia lor. Pe de alta parte, daca cineva mi-ar zice vino si vezi - e acolo, cel mai probabil ca as merge.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai raspunsul.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

In ultima parte, practic, tu ai cerut o "dovada". Asa e si cu experientele religioase... vrem dovezi.
Prima parte la fel, in cazul experientelor religioase nu se pot demonstra deoarece oamenii au fost nesinceri si au prezentat neadevaruri fie si fara voia lor (foarte multi intentionat).

La fel ca tine, eu o sa cer dovezi concrete. Daca tu ceri dovezi cuiva sa zicem la partea cu extraterestrii si o sa-ti zica " pai trebuie sa incerci tu insuti"... cam ce o sa-i zici acelei persoane? O mai crezi?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"La fel ca tine, eu o sa cer dovezi concrete. Daca tu ceri dovezi cuiva sa zicem la partea cu extraterestrii si o sa-ti zica " pai trebuie sa incerci tu insuti"... cam ce o sa-i zici acelei persoane? O mai crezi?" - Daca atitudinea ta este una sincera, avem un punct de plecare. Suntem pe calea cea buna. Daca omul imi spune: "Viata ta depinde de asta. Esti in pericol." - voi dori sa aflu adevarul, gol-golut si imediat, fara sa las timpul sa treaca. Chiar daca e greu de crezut voi merge sa ma asigur, cum a facut si Petru, care a alergat sa vada cu ochii lui mormantul gol. La fel e si cu tine. E oarecum normal sa nu crezi, avand experienta oamenilor nesinceri din trecutul tau. Dar ai posibilitatea sa te convingi. E o datorie fata de propria persoana, mai ales dupa ce ai auzit ca este vorba de tine.

Gaia eu NU am crezut la inceput. Mi s-au parut basme de adormit copiii. Am ras de ideea asta si am cautat raspunsuri in cartile de filosofie sau printre cele de stiinta. Clericii bisericii ortodoxe mi-au oferit motive sanatoase de a nu crede. Iar din cartile mele, fiecare raspuns primit insemna aparitia unor noi intrebari - mult mai chinuitoare. Poate ca, asemenea tie, nu as fi crezut nici o asa-zisa "dovada". E o incercare crancena sa ii ceri omui sa demonstreze existenta unei fiinte care-i depaseste dimensiunea si capacitatea de intelegere. Da, daca ne uitam in jur putem deduce existenta Lui. Totul indica spre asta. Dar nu exista o dovada mai buna decat aceea a experientei personale. Te provoc sa incerci, cu sinceritate, sa afli daca am sau nu dreptate.

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Este o poveste pe care am auzit-o cu multi ani in urma la radio si acum am regasit-o pe internet. Povestea papusii de sare care s-a intalnit cu marea... Sper ca iti plac povestile:

______________________________________________

O papusa de sare, dupa o lunga calatorie in tinuturi uscate, a ajuns la tarmul marii si a descoperit ceva ce nu mai vazuse niciodata, ceva ce nu era in stare sa inteleaga. Ea, mica papusa de sare, statea pe un sol uscat, solid, si iata ca in fata ei se intindea un alt sol miscator, periculos, zgomotos, straniu si necunoscut. A intrebat:
– Cine esti tu?
– Eu sunt Marea.
Papusa a intrebat din nou:
– Dar ce este Marea?
Marea a raspuns:
– Sunt eu.
– Nu inteleg, a spus papusa, si as vrea sa stiu. Cum sa fac?
Marea a raspuns:
– Atinge-ma!
Atunci papusa a intins timida piciorul, a atins apa si a avut impresia ciudata ca incepe sa cunoasca ce este marea. Si-a retras piciorul si a vazut ca degetele ii disparusera. A strigat inspaimantata:
– Ah! Ce s-a intamplat cu degetele mele? Ce mi-ai facut?
Marea a zis:
– Ai platit un pret ca sa ma poti intelege.
Treptat-treptat, marea dizloca fragmente din papusa de sare, iar aceasta inainta tot mai departe in mare. Cu cat inainta, cu atat avea impresia ca intelege mai bine, fara a fi in stare sa spuna totusi ce este marea…
– Dar ce este marea?, se tot intreba.
In cele din urma un val a facut sa dispara ce mai ramasese din ea si papusa a zis:
– Marea sunt eu!

_______________________________________________

Daca vrei sa il intelegi pe Dumnezeu, fa un pas. O sa te coste - la capitolul mandrie, poate si imagine in fata celor ce te credeau "mai puternic". Vino si intreaba-L, ca pe mine - ca pe o persoana, daca exista si cere-I sa iti arate clar lucrul asta. Pe masura ce esti gata sa te rogi, sa il inviti pe acest Dumnezeu sa intre in viata ta, sa citesti cuvintele Lui pentru a-L cunoaste nu prentru a-L combate, lucrurile vor face sens, pana intr-acolo incat vei experimenta o intimitate cum nu credeai ca se poate. Si vei primi aceeasi dragoste, pace si bucurie care pe mine ma determina sa stau de vorba cu voi in loc sa imi vad de ale mele.

PS: Nu am intalnit pana acum nici un om sincer care sa nu fi primit raspuns. Dar Dumnezeu este acolo si asteapta un prim pas din partea ta, in credinta.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Eu am inceput prin a fi crestin (pana pe la 13 ani). Pana pe la 16 ani am fost neutru. Cu timpul am vazut documentare, m-am apucat de citit diverse carti, m-am apucat de citit biblia si am vazut in acea carte lucruri extrem de oribile, pe care un zeu care se pretinde a fi bun, iubitor, drept si altele nu le-ar face. Tot in acea carte apar lucruri total ilogice, absurde si inutile. Daca chiar exista un zeu creator care este atotorice, atunci isi poate demonstra singur existenta, lucru pe care nu il face. Daca eu iti zic "in tufisul asta se afla Vladut". Daca tu imi ceri dovezi si el chiar exista, eu pot sa-ti demonstrez fara probleme. Ba mai mult, Vladut singur isi poate demonstra existenta. Exact acelasi lucru se aplica oricarui zeu. Apropo, zeul crestin nu este atotputernic din moment ce sunt cateva lucruri pe care nu le poate face. De cand eram mic nu am inteles obsesia asta a oamenilor de a crede in ceva "invizibil", in ceva ce nu se poate demonstra, in "prieteni imaginari". Chestia cu zeul suprem si viata dupa moarte, traitul pe veci fac parte din "instinctul de conservare" si eu am inteles asta de mult timp.
Fara sa te superi dar zeul prezentat in biblie este un tiran narcisist obsedat de putere.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Se spune ca un tanar iubea mult vrabiile. Il fascinau. In fiecare zi el punea de mancare in fata casei, ca micutele vietati sa vina si sa ciuguleasca. Le urmarea de la distanta cu bucurie si tare si-ar fi dorit sa vina mai aproape de ele. Intr-o zi a incercat lucrul acesta. Vrabiutele, insa, s-au speriat de el si au zburat care incotro. Un batran, aflat prin preajma, l-a intrebat: "Stii de ce fug, nu?" Omul nostru a raspuns: "De ce? Ca doar eu le dau de mancare in fiecare zi si tin la ele!" Batranul i-a raspuns: "Pentru ca esti prea mare si le sperii. Daca ai putea sa te faci la fel de mic ca si ele nu s-ar mai speria."

Dumnezeu asta a facut prin Isus. Tu te uiti la El si te sperii, vezi ceva groaznic doar pentru ca nu il poti intelege. Dar El a ales sa se faca asemenea noua pentru a usura aceasta relatie.

Si tu vezi Vechiul Testament privind de jos in sus si nu de sus in jos. Astfel ca nu ai perspectiva corecta... Condamni si lupti impotriva a ceva ce sustii ca nu exista. Mie unul asta mi s-ar parea stupid. Eu apar ceva ce cred ca exista - tu combati ceva ce nu crezi ca exista. De ce ar face cineva asta? Nu ai familie, nu ai ce face? Probabil ca ai, dar in inima ta se da o lupta, ca la noi toti de altfel.

Te intreb doar (si nu stiu daca am mai facut-o): Daca Dumnezeu ar exista, Evanghelia fiind adevarata, ti-ar placea sa il ai in viata ta?

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

"de jos in sus si nu de sus in jos"... tu cand faci o casa o faci de sus in jos? Cand te uiti la o serie de 3 filme te uiti de la ultimul la primul?

"tu combati ceva ce nu crezi ca exista"... Nu combat religia sau prietenul imaginar al oamenilor, chiar nu-mi pasa de asta, sunt liberi sa creada ce vor. Dar, cand majoritatea crestinilor sunt precum batausul scolii care se ia de tine iar daca dai in el zice "hai sa fim prieteni", asta mi se pare stupid si nesimtit. La fel si crestinii (si am auzit de prea multe ori asta) te insulta, te ameninta, rad de tine, iti calca in picioare libertatea de exprimare si multe altele iar daca le pui intrebari, daca le pui la indoiala existenta zeului lor, daca nu crezi orbeste iti spun cu nesimtire " daca nu-ti convine pleaca din tara asta", "ai putin respect fata de credinta, opiniile altora", "nu ne mai persecuta" si multe altele de genul.

"ti-ar placea sa il ai in viata ta? "... Nu. Daca am liberul arbitru as vrea sa fiu neutru si sa nu ma considere automat impotriva lui. O sa-mi respecte liberul arbitru? Daca da, cum? Ce o sa faca mai ales dupa ce mor?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"tu cand faci o casa o faci de sus in jos? Cand te uiti la o serie de 3 filme te uiti de la ultimul la primul?" - Intelegi gresit ceea ce spun sau distorsionezi in mod voit. Daca tu scrii un 9 pe foaie, din partea mea de masa se poate vedea ca fiind 6. Ne putem certa pe tema asta si eu pot sa incerc a te convinge ca e 6, doar stiu ce vad... Totusi, doar tu vei avea dreptate, pentru ca tu ai fost autorul!

Tu confunzi crestinii cu unii care doar afirma ca sunt. La fel, eu am facut greseala ca cred ca toti ateii de aici sunt atei. Am descoperit doar manie si minicuna, neputinta si frustrare, nicidecum o credinta certa.

Trebuie sa stii ca crestinii nu sunt oameni perfecti. Ei sunt la diferite nivele in viata lor spirituala. Ce au in comun toti este ca sunt mantuiti. Daca unii te-au dezamagit, asta nu poate fi nicium o dovada a lipsei existentei lui Dumnezeu. Daca vrei o dovada, priveste la cum erau ei inainte. Viata mea, spre exemplu, s-a schimbat radical si sunt intr-un continuu proces de schimbare, chiar daca sunt si supus greselii.

"Daca am liberul arbitru as vrea sa fiu neutru si sa nu ma considere automat impotriva lui." - Liberul arbitru iti da posibilitatea sa alegi intre cele doua - binecuvantare sau blestem, bine sau rau, viata sau moarte... Nu te plange ca nu este corect daca alegi sa spui nu.

Gaia, Dumnezeu te iubeste.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Din moment ce am doar 2 posibilitati gen bine sau rau, viata sau moarte, nu prea mai este liber arbitru nu? E ca si cum eu iti fur copilul si iti dau libertatea de a alege : il platesti sau nu dar, daca nu il platesti ti-l ucid in chinuri groaznice. Arata-mi unde e libertatea aici.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa conving pe nimeni Gaia, e o experienta personala! Daca cineva mi-ar spune ca a fost rapit de extrateresti, nu mi-ar combate credinta! Extra-terestru e o fiinta care locueste in afara perimetrului terestru! Mai ales ca fiintele din lumea spirituala pot lua diferite forme! M-as indoi de spusele cuiva daca ar sustine ca a experimentat ceva ce contrazice Biblia! Crestinii convinsi ca exista Dumnezeu fara sa-l cunoasca intr-adevar pe Dumnezeu nu se deosebesc cu nimic de atei sau oricare alta credinta! Sunt crestini doar cu numele si e plina lumea de ei!

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Din moment ce am doar 2 posibilitati gen bine sau rau, viata sau moarte, nu prea mai este liber arbitru nu?" - Vrei si optiuni care nu exista? Din punctul meu de vedere este suficient sa fiu fericit, viu, binecuvantat, nu am nevoie de stari intermediare. Cum ar fi sa zic "vreau sa mor, dar doar un pic" si sa traiesc... tot un pic. Sunt curios, ce alternative crezi ca ar mai putea fi intre viata si moarte? Coma? Dar intre binecuvantare si blestem? Indiferenta intra in a doua optiune oricum, daca alegi sa NU ii apartii Lui.

Comparatia cu copilul e fortata. Apropo, iti place sau nu, Dumnezeu iti face un favor ca iti ofera posibilitatea de scapare, chiar si dupa ce i-ai intors spatele. E valabil pentru noi toti.

Tu de fapt esti suparat pe Dumnezeu sau pe tine?

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Neutralitatea este o a 3-a optiune. Repet intrebarile, ce o sa faca dumnezeu in cazul in care o persoana vrea sa fie neutra? O sa-i respecte liberul arbitru? Daca da, cum? Ce o sa faca mai ales dupa ce moare?

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

"Comparatia cu copilul e fortata"... nu e fortata deloc.
E la fel ca si cu dumnezeu. El iti ofera exact aceeasi optiune "esti liber sa te supui mie sau nu dar, daca alegi sa nu te supui mie o sa te trimit in iad unde o sa fi torturat pe veci".

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Spun ca este fortata deoarece Dumnezeu face doar ceea ce este drept. Rapirea unui copil NU este dreapta.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Nu aia era ideea ci "optiunile" pe care le ai in ambele cazuri.

"Esti liber sa-mi platesti copilul sau nu dar, daca nu-l platesti o sa-l ucid in chinuri groaznice"

vs

"Esti liber sa te supui mie sau nu dar, daca alegi sa nu te supui o sa te trimit in iad unde o sa fi torturat pe veci"

| casablanca40 a răspuns:

Problema este ca ei chiar au auzit de zeul crestin datorita misionarilor. Si-au dat seama si crestinii de asta si au trimis misionari pe la toate triburile ca sa aiba un motiv pentru care acei oameni sa ajunga in "iad". Desigur nimeni nu ar accepta sa se converteasca, adica sa vina un papa-lapte si sa le zica ca ajung in iad daca nu fac ca ei. Dar sa zicem ca afirmatia ta este adevarata. Asta ne arata inca odata cat de orgoliosi si ipocriti sunt crestini.

| anonim_4396 explică (pentru casablanca40):

Inca mai sunt triburi care nu au auzit de zeul crestin.

| casablanca40 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil, nu stiu sigur si probabil nici tu.

| trolololo a răspuns (pentru casablanca40):

Sunt triburi care nu au avut contact cu civilizația, noi nu știm de ei, ei nu știu de noi. Ce zici de asta.

| casablanca40 a răspuns (pentru trolololo):

Te-ai pisat pe mine la faza asta. no comment.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru casablanca40):

Vrei sa zici ca a fost cate un misionar pe fiecare insulita din lumea asta? Ma indoiesc, mai ales fara un sistem GPS sau harti exacte. America, Australia nici nu erau cunoscute pe vremea misionarilor fanatici.

| casablanca40 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

In fine tot au existat pe Pamant oameni care au murit fara sa cunoasca crestinismul.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru casablanca40):

Si iata cum prea dreptul tau zeu nu mai e asa drept.

| casablanca40 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Prietene eu nu cred in zeul crestin.