| Octavian199 a întrebat:

Cine a citit biblia? Incepand cu vechiul testament.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cica astea sunt pagini mincinoase din biblie http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Sunt citate din biblie.Si asa se fac de ras credisnciosii cand zic ca nu e adevarat ce zice acolo.

| RAY a răspuns:

? ba din contra, ma tem mai mult de pedeasa iadului si incerc sa fiu mai bun!

deci crezi doar de frica iadului si esti mai bun, in lipsa frici ai ucide, fura

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu. Dar spune ce vrei!
Și am devenit ateu.
Dar o respect și respect pe cei ce cred în ea.
Și mai citez uneori din ea, depinde cu cine stau de vorbă.

| lpavel a răspuns:

Eu, chiar de 2 ori happy

| Octavian199 explică (pentru lpavel):

Si ai devenit ateu?

| lpavel a răspuns (pentru Octavian199):

Ce te face sa crezi ca am devenit ateu? am devenit mai credincios decat eram!

| Octavian199 explică (pentru lpavel):

Inseamna ca nu ai citit-o.Deci.Iti plac crimele si violurile din vechiul testament?

| lpavel a răspuns (pentru Octavian199):

Cand citesti ceva nu devii ceea ce citesti ci inveti din ea daca ai si putina minte... asta e valabil pentru celelalte carti! Biblia e istoria credintei, de ce as deveni ateu? Iti spune cum au pacatuit credinciosii si cum au fost pedepsiti, de ce m-ar face asta ateu? ba din contra, ma tem mai mult de pedeasa iadului si incerc sa fiu mai bun! Doar ateii nu inteleg ce vrea sa zica biblia prin acele exemple si stii de ce? Pentru ca ei inainte s-o citeasca si-au format deja parerea despre biblie si Dumnezeu iar cand citesc culeg doar acele fraze care atesta ateismul lor. Si din pacate nu numai ei se pierd intelegand gresit biblia ci trag cu ei mai multi in groapa iadului. Satana lucreaza prin atei si nu numai...

| Octavian199 explică (pentru lpavel):

Vrei niste versete?

| lpavel a răspuns (pentru Octavian199):

Nu am nevoie sa-mi dai tu versete ca le stiu! Dupa cum ti-am zis am citit biblia de 2 ori deci le stiu, tu ia aminte ce am zis mai sus si nu te lasa dus cu zararelul... big grin

Si acum mesaj special pentru Ray: Deci tu daca m-ai blocat de ce ma mai bagi in seama? Fa-te ca nu exist! alta data nici macar un astfel de raspuns nu-ti dau... M-ai blocat, fa-te ca nu ma vezi!

| Octavian199 explică (pentru lpavel):

Si iti place?

| lpavel a răspuns (pentru Octavian199):

Nu e ceva de care sa-ti placa sau nu ci ceva din care poti invata!

| Steregoi a răspuns:

Eu.

| Nilsson a răspuns:

Am citit Biblia, unele carti din aceasta chiar de mai multe ori.
Si imi place si Vechiul Testament, e chiar mai interesant.

Daca ai citit din Biblie doar cateva pagini de pe niste site-uri ateiste care prezinta lucrurile intr-o maniera mincinoasa nu pot decat sa imi exprim regretul pentru tine.

| Octavian199 explică (pentru Nilsson):

De cand ateii scriu biblia?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

"De cand ateii scriu biblia?" Buna intrebare.
Dar si mai buna este aceasta: "De cand ateii pot interpreta Biblia?"
Noi ne miram si ne indignam atunci cand un judecator ar face o nedreptate.
La fel si cu Biblia: cand judecam lucrurile scrise in ea fara sa cunoastem pe Dumnezeu, fara sa cunoastem timpul, cultura si obeciurile vremurilor, nu ne obisnuim noi sa judecam nedrept?

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Nu scrie negru pe alb?

| chuckmanson a răspuns:

Eu!
De la geneză la apocalipsă.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Eu am citit Vechiul Testament si o parte din Noul Testament.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Am citit si eu nu tot-tot dar am citit ceva.
Crimele din primul testament nu imi plac, dar al doilea testament e fain. Imi place.

| Octavian199 explică (pentru Henrypericolpublic):

Biblia nu e numai noul testament

| Aube a răspuns:

Eu. Doar ca sa stiu ce contine, sa nu cred tot ce debiteaza unii, care au "auzit de la altii"...

| hamate a răspuns:

Florin Salam si a inceput sa planga