| Nicky06 a întrebat:

Cine a scris biblia, si in ce an?

7 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Biblia (din lb. greacă βιβλίον, pl. βιβλίa -cărți) se referă la scripturile sacre din iudaism și creștinism. Aceste scripturi sunt compilații ale unor documente separate (numite „cărți") scrise pe o perioadă lungă de timp. Au fost mai întâi adunate pentru a forma prima Biblie evreiască, Tanach, iar mai târziu, cu adăugiri, Biblia creștină, numită de creștini și Sfânta Scriptură.

Biblia, ca document literar, se integrează în literatura antică a Orientului Apropiat. Această literatură este în mare parte anterioară textelor biblice care s-au inspirat deseori din ea, mai ales în privința relatărilor referitoare la originea lumii și a umanității.

Mai departe, aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia

| MMihai a răspuns:

Biblia a fost scrisă în timp, și au scris mulți la ea.

| Nicky06 explică:

Dar nu imi place ca ai copiat

| NuDauFunda a răspuns:

A se lua in seama si faptul ca Biblia a fost revizuita de zeci de ori pana in prezent si ca seamana foarte putin cu colectia originala de texte.

| mihaitaLGP a răspuns:

Originala biblie a fost scrisa pe cand au aparut primele scrieri. Originala biblie a fost scrisa intr-o scriere cuiforma, scrierea sumeriana(prima scriere). Originala biblie a fost tradusa din scrierea cuiforma in scrierea ebraica de un grup de calugari (vechiul testament). Cand a fost tradusa din scrierea cuiforma in cea ebraica sau pierdut foarte multe date si cu toate astea Vechiul testament tot e mai "destept" ca noul.Biblia nu are un singur autor, a fost scrisa si transformata pe parcursul anilor.Biblia si religile sunt creatile unor minti bonlave pentru manipularea, conducerea si indoctrinarea maselor. Suntem condusi de niste forte care depasesc cu mult capacitatea noastra de intelegere, asta pentru ca nu avem acces la informatie. Biserica ajuta substantial la conducerea lumii. Dumnezeu in zilele de astazi este ingropat in biserica. Cat despre comenturile unora. jenante

| anonymous09 a răspuns:

Biblia a fost conceputa draga domnule de o mana de lideri ai unor societati secrete din perioada romana timpurie, cu modificari substantiale aduse bineinteles in epoca bizantina la inceput, si scopul redactarii acestui document considerat sacru de mult, a fost atragerea atentiei spre anumite laturi spirituale ale vietii prin concepte si formulari accesibile maselor. totodata, un alt scop deloc de neglijat a fost limitarea accesului publicului larg la anumite stari superioare ale constientei...prin omisiune au facut lucrul asta. dar, ce trebuie sa intelegem este ca acest caracter DOGMATIC in care se incadreaza aceste scriituri sugereaza si o oarecare CARENTA de altruism al autorilor in sensul in care, mai in toate religiile se incearca o insuflare a ideii de fr
ica de Dumnezeu, ceea ce, oricine care a deschis al treilea ochi, intre ghilimele, va poate spune ca este complet absurd si inutil sa ai un asemenea concept. vedeti dumneavoastra in neoliticul de acum 10.000 de ani pe cand oamenii de abia reuseau sa stapaneasca focul, la un moment dat cineva s-a ridicat la o adunare si a spus : ok oameni buni, de acum..eu sunt regele vostru SOARELE MI-E TATA, LUNA MI-E MAMA, ei imi spun cand sa arunc virginele in vulcan si trebuie sa-mi dati jumate din ce faceti voi si bineinteles, sa am voie sa fac sex cu ficele si cu sotiile voastre

| ileanaadrianastan a răspuns:

Biblia a fost scrisa de evreii antici in mai multe etape. Acesti evrei au fost inspirati divin la scrierea pasajelor etice si numai aceste pasaje se cuvine sa fie luate in considerare.