| Dorugar a întrebat:

Cine este de fapt Christos? Tinand cont de faptul ca Isus Nazariteanul nu a raspuns la acest nume care a aparut prima data in comunitatea din Ierusalim dupa alungarea iudeilor, adica cand in Ierusalim au ramas doar elenistii(grecii) de religie mozaica?
1) Este el doar un preot Uns in functii inalte pentru ca asta inseamna traducerea acestui cuvant?
2) Este doar un personaj virtual din mitologia crestina, care isi are existenta in ipoteticul cer?
3) Este cumva acel Potrivnic, despre care scrie in Biblie in 2 Tesal 2:4,, adica Diavolul asa cum il numeste si Tatal sau ceresc, si cum el singur se recunoaste (ca fiind stapanul Iadului si al mortii)vezi Apoc. 1:18?
4 Sau este Lucifer care a penetrat corpul rabinului Isus cu scopul de a-si cladi opera diabolica folosindu-se de reputatia imaculata a rabinului Isus din Nazareth?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Argumentul 1.

Exista un loc undeva in Palestina, un mormint care este gol. Isus Hristos a fost pus in el si a inviat, dupa cum zice credinta crestina, deci nu are cum sa fie intr-un mormint.

Fapte: Isus Hristos a prezis ca va muri si va invia a treia zi. Dupa toata vilva care a facut-o, conducatorii religiosi ai evreilor, ca sa nu se complice si mai mult lucrurile, au cerut lui Pilat, guvernatorul roman al Iudeii in acea vreme sa puna o straja la mormint. Hristos a fost pus in mormint, mormintul inchis cu o piatra mare care era sigilata cu sigiliul roman, si o paza romana facea de straja acolo. In noaptea de simbata spre duminica, soldatii au relatat coducatorilor religiosi evrei ca s-a zguduit pamintul, si a aparut o lumina mare, care i-a inspaimintat si i-a pus pe fuga. Cert este ca duminica dimineata, a treia zi de la moartea lui Isus Hristos, mormintul lui a fost gol. Asa l-au gasit femeile ce au mers sa imbalsameze trupul lui Isus.

Probabilitati:

1) Totul este o poveste, un mit. Isus nici nu a existat. Contraargument: exista o multitudine de manuscrise care confirma existenta lui Isus Hristos, dei a fost o persoana reala, istorica. Aduc in discutie doar citeva referiri. Istoricul Iosefus Flavius a spus: "„Cam în timpul acesta s-a ridicat Isus, un om înţelept dacă este corect să-l numim om, deoarece el era un făcător de lucruri minunate, un aşa învăţător încât oamenii primeau adevărul cu plăcere. El a atras la el pe mulţi evrei cât şi pe mulţi dintre neamuri. El era Hristosul, şi atunci când Pilat, la sugestia fruntaşilor noştri, l-a condamnat la moarte de cruce, cei care l-au iubit de la început nu l-au părăsit, căci el li s-a arătat viu din nou a treia zi; după cum profeţii divini proorociseră aceste lucruri şi alte mii de lucruri minunate despre el. Şi gruparea creştinilor, numiţi astfel după numele lui, nu s-au stins până azi." Tacit, senator si istoric roman: "Dar nici efort uman, nici mărinimia împăratului, nici înduplecarea zeilor nu a pus capăt scandaloasei idei potrivit căreia incendiul ar fi fost ordonat. De aceea, ca să pună capăt zvonului, Nero a substituit vina şi i-a pedepsit în cele mai neobişnuite feluri pe cei urâţi pentru faptele lor ruşinoase, pe care mulţimea îi numea „creştini". Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponţiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ţinută în frâu pentru un timp, superstiţia mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci şi în oraşul Roma, unde toate lucrurile oribile şi ruşinoase se întâlnesc unul cu altul şi câştigă adepţi." Josephus, istoric evreu: Dar acest Ananus junior, care, după cum spusesem mai înainte, a primit marea preoţie, era un om îndrăzneţ din fire şi foarte insolent; făcea parte de asemenea din tabăra Saducheilor, care sunt foarte rigizi în a-i judeca pe încălcătorii de lege, cei mai rigizi dintre toţi iudeii, aşa cum am văzut; de aceea, când Ananus se văzuse ajuns în această poziţie, gândi că acum are ocazia [să-şi exercite autoritatea]. Festus era mort, iar Albinus era pe drum; aşa că convoca sanhedrinul judecătorilor, şi i-a adus în faţa lor pe fratele lui Isus, care era numit Hristos, şi al cărui nume era Iacob şi pe alţii [sau pe tovarăşii lui]; şi, după ce a formulat acuzaţii împotriva lor ca fiind călcători ai legii, i-a dat să fie pietruiţi: dar în ceea ce-i priveşte pe cei mai cinstiţi dintre cetăţeni, sensibili la încălcări ale legii, nu le-a plăcut ceea ce se făcuse". Eu am adus trei argumente ale istoricitatii lui Isus Hristos, ele sunt nespus mai multe, si pot fi gasite in cartea "El a umblat printre noi" de Josh McDowell, o carte stufoasa care prezinta numai documente ce atesta istoric existenta lui isus Hristos.

2) Ucenicii au furat trupul lui Isus Hristos si l-au ascuns. Contraargument: cum au trecut ucenicii de garda romana, cind se stie care era disciplina romana, si in caz ca trupul disparea, ei ar fi platit cu moartea? Deci nu poate fi vorba ca garda romana ar fi dormit, mai ales si ca mormintul era pecetluit. Si cum ar fi vestit ei in toata lumea invierea Lui, daca stiau ca totul e o inselaciune? Din cei 12, 11 au mers pina la moarte pentru credinta in invierea lui Isus Hristos. Ce a determinat acest lucru, daca ei i-au furat corpul?

3) Isus s-a trezit din letargie, a iesit din mormint, si s-a aratat ucenicilor, facindu-i sa creada ca a inviat. Din nou, problema mormintului sigilat si a garzii romane. Si cum ar fi putut un om ce a fost crucificat, slabit de pe urma ranilor, sa se arate la 12 oameni ca si cind ar fi biruitorul Mortii, schimbindu-le total atitudinea, facindu-i din fricosi, indrazneti?

4) Isus chiar a inviat. Doar asa se poate explica imensa piatra de la mormint data la o parte, straja romana disparuta, schimbarea psihologica a ucenicilor (daca nu era ceva real, nu ar fi reusit sa rapindeasca acest adevar in lumea intreaga) si tacerea conducatorilor religiosi evrei.

Un mare procuror, profesor la renumita universitate Harvard, a incercat cindva sa ia faptele si martorii exact cum se face la un proces. a luat in parte marturia femeilor, a ucenicilor, a soldatilor, a conducatorilor evrei, si nu a putut decit sa traga concluzia, sa delibereze ca Isus Hristos a inviat, ca nu poti, dupa ce vezi toate faptele, sa ajungi la alta concluzie.

Intrebare: daca Isus Hristos nu a inviat, de ce mormintul Lui a fost gol a treia zi de la moartea Sa?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da exista atat de multe dovezi de ce nimeni nu le ofera celui care ofera un milion de euro pentru ele?

| RAY a răspuns:

Ce amuzanta e ema, Exista un loc undeva in Palestina, un mormint care este gol mortal argument m-a dat peste cap argumentul ei da si cei daca e gol cine stie daca a fost amicul tau imaginar acolo in el? poate a fost nea ion in el si a inviat eu spun sai cream religie

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nimeni nu vrea un milion de dolari asa e cu toti suntem bogati, fi serioasa ema macar o data in viata

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Sunt rezultatele unor oameni de stiinta care au confirmat veridicitatea Noului Testament.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Desigur banuiesc ca crestini

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Afla ca sunt multi oameni de stiinta care sunt in acelasi timp buni crestini!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da banuiesc ca fiecare padurice are si uscaturile ei

| milan9 a răspuns:

Ce relevanţă au ideile tale dacă nu eşti altcineva decât urmaşul direct (tu însuţi un evreu) al celor care L-au răstignit şi hulit pe Mântuitorul acum 2000 de ani!

Ce pretenţii de sinceritate putem avea la tine, dacă cei din neamul tău şi din religia ta evreiască L-au răstignit pe Hristos?

| Torah a răspuns:

Shabat Shalom

Iisus>

"Va dau o porunca noua: sa va iubiti unii pe altii. Cum v-am iubit Eu, asa sa va iubiti si voi unii pe altii.
Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii."

Iisus a si murit pentru tine, el este Silo nu va veni un altul!

"El ne-a mantuit si ne-a dat o chemare sfanta, nu pentru faptele noastre, ci dupa hotararea Lui(yhwh) si dupa harul care ne-a fost dat in Cristos Iisus inainte de vesnicii,
dar care a fost descoperit acum prin aratarea Mantuitorului nostru Cristos Iisus, care a nimicit moartea si a adus la lumina viata si neputrezirea, prin Evanghelie."

Fratele meu, Biblia nu este o carte de favole, basme si alte uraciuni, daca vrei sa interpretezi ceva du-te la teatru.

Cu post si sfintenie vei avea si tu o descoperire Divina, chiar Biblia spune ca Moise sfintea poporul iar ei treceau prin anumite pregatiri(stagii)spirituale..si mai apoi erau demni de prezenta lui Dzeu.

Astazi, iti este usor sa te curati (de pacate) si sa ai o inima curata si sa fii demn de prezenta lui Dumnezeu datorita Cristosului ( mesiah, silo) care mijloceste pentru tine, si care a si venit..propriu cum facea Moise in desert, si cand spun prezenta lui Dumnezeu ma refer la binecuvantari de ex. "Caci Dumnezeu nu ne-a dat un duh de frica, ci de putere,de dragoste si chibzuinta." si cand spun ca te curati ar trebui o vesnicie sa te caiesti de ex. de Adulter, Desfranare, Impuritate, Idolatrie,
Magii,Ura, Gelozie, Manie, Divizare, Culte,
Invidie, Crima, Betie, Droguri, Lacomie, Barfa
Insinuari, Minciuni, Defaimare, Inselaciune,
Nedreptate, Rautatea, Frauda, Neascultarea, Jafurile, Mandria, Injuraturile, Necredinta, Lenea, Ipocrizie, Folosirea numelui Domnului in van ( in zadar), Vrajitorii, Oculte, Superstitie, Erezie, Homosexsualitate, Dragostea de bani, Neiertarea, Perversiunea, Indoiala, Ganduri Necurate, Cearta, Resentimente, Vanitate, Comotii, Calomnie, Prostitutie, Rebeliune, Ranirea Sentimentelor, Blasfemie impotriva Sfantului Spirit, A nu-l iubi/servi pe Dumnezeu
dar lui Iisus mesiah Cristosul ii este cu putinta sa canceleze toate acestea din viata ta de pana acum si sa te impace cu Dumnezeu,
ramane sa ai curajul de a admite ca gresesti si ca esti mic si ca comiti toate pacatele enumerete mai sus si ca ai pierdut din slava lui Dumnezeu, cere-i lui Iisus o inima noua un duh curat cheama-l in viata ta ca Domn si Mantuitor roaga'l sa mijloceasca pentru tine cu Tatal si vei capata indurare o noua viata in Cristos, vei avea parte la binecuvantarile din Biblie.

" Fiule, nu uita invataturile mele si pastreaza in inima ta sfaturile mele!"
" Nu te socoti singur intelept; teme-te de Domnul si abate-te de la rau! "

Shalom

| Dorugar explică (pentru Torah):

1) de ce sa moara pentru mine? I-am cerut eu asta? Sau nu stii ca era si mai este si astazi "suficient detergent divin "(citeste sange) pentru spalarea pacatelor?
2) El nu a mantuit pe nimeni decat prin moarte, si pe o asemenea "mantuire" nici mucii nu mi-i arunc. Orice om are nevoie de mantuire in viata, si acest lucru iata ni-l ofera tuturor "Societatile Dezvoltate"!
3) Ai dreptate, Biblia nu este nici macar o carte de fabule, ci este un furt intelectual prin care s-au luat scrierile si cronicile scrise si asumate de rabini, li s-a schimbat numele si intelesul, si aceste texte au fost prezentate ignorantilor ca fiind "Cuvantul lui Dumnezeu" desi Biblia te invata sa te mictionezi pe Legea lui Dumnezeu!
4) Moise este si astazi personajul principal din galeria de personaje a unei alte religii, si nu este suficient sa furi Tanacul acelei religii, sa arunci la Gunoi legile pe care le-a primit Moise legi pe care crestinii le calca in picioare, ca sa fi indreptatit tu ca si crestin sa iei in gura aceste personaje care nu au nimic in comun cu crestinismul (bineinteles altceva decat furtul intelectual prin care unilateral ti l-ai asumat) ci cu religia mozaica!
5 ) Poti astazi la fel de bine sa ai o inima curata aruncand la gunoi furtul intelectual numit Biblie si traind in continuare respectand Legile pe care le-a dat Dumnezeu, legi si fagaduinte pe care toti crestinii le incalca, si culmea prostiei este ca incalcandu-le se cred puri si curati!
Nu vi se pare asta ceva diabolic?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

La Golgota s-au intalnit justitia si dragostea lui Dumnezeu.Plata pacatului este moartea.In vechime jertfele animalelor erau un substitut.Ele mureau in locul pacatosului.Dar, oamenii continuau sa pacatuiasca..Sangele reprezinta viata. Fara varsare de sange nu este iertare.Dar, darul fara plata a lui Dumnezeu este viata vesnica.Isus a platit pretul pentru pacatele tale.Tu trebuie doar sa acceti Jertfa Lui.

| Torah a răspuns (pentru Dorugar):

1,2, 3,4, 5, =? (? ) si tot asa,

nu caut sa tin discursuri, iti vreau doar binele, am vb. direct la adresa ta,
mai mult am certitudinea ca vei trece de la lecturarea Bibliei la intelegerea ei. si ca Spiritul iti va revela ca focul( inversunarea )cu care aduci propaganda anti Iisus..iti va descoperi ca lupti impotriva TA nu impotriva lui YHWH sau Iisus.

Voi face din tine punctul meu de referinta in rugaciunile mele pentru'ca mai inainte eram si eu ca tine,

chinuit in duh si ratacit printre intrebari lumesti primind raspunsuri lumesti despre lucruri divine,

cer dar Domnului sa-ti faca o vizita,
sfintestete doar,
sa-ti descopere ceia'ce ia descoperit lui Ghehazi ( 2 imparati 6-17) slujitorul omului lui Dumnezeu
si ca tot am pomenit de Elisei cer sa fii binecuvantat si ca Domnul iti va da cu aceiasi masura cu care i-a dat lui,

si prezenta lui Dumnezeu in viata ta sa fie prosperitate in tot ce faci,

si fie ca slava lui Dumnezeu sa se vada in locul unde locuiesti printre oamenii care-i cunosti, prin tine,
pentru ca toti sa vada si sa cunoasca in tine! Maretia! si Bunatatea! lui Iisus Cristos

si pentru ca oamenii sa cunoasca cà

Yhwh este singurul Dumnezeu adevarat, tatal nostru.