| Dorugar a întrebat:

Cine este Isus Christos
Va intreb din cauza ca dulgherul Isus din Nazaret NU a fost niciodata UNS in functia de rege ca sa devina un Christos?
Nu cumva in Biblie este vorba de falsul Christos, adica "dumnezeul" veacului acesta, adica Diavolul care se lasa slavit in biserica lui Dumnezeu mai presus decat Dumnezeu asa cum vedem scris in 2 Tesaloniceni 2:4?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă tu alegi să crezi așa ceva e alegerea ta, noi ceștinii nu credem așa ceva, credem că Dumnezeul veacului acesta e satana iar Iisus este Creistosul, Unsul cel așteptat.

| Dorugar explică:

Vezi ca nu mi-ai raspuns la intrebare, si anume CINE este Isus Christos, nu de alta dar Isus din Nazaret NU a fost UNS in functia de REGE ca sa poate deveni un Christos, asa ca nu stiu la cine te referi

| Dorugar explică:

Dar lui Hitler ii gasesti pacate? Nu de alta dar nici Hitler nu a ucis pe nimeni si nici nu se poate spune ca a preacurvit?
Diferenta intre Hitler si Isus Christos (cel necunoscut, pentru ca dulgherul Isus din Nazaret nu a fost niciodata un Christos si nici Biblia nu mentioneaza cand si in ce functie a fost UNS) este aceea ca institutia (biserica) lui Christos a ucis mai multi oameni decat institutiile lui Hitler

| Darr1u5 a răspuns:

Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, iar cine crede in El si se boteaza va fi mantuit.

Marcu 9:7
"A venit un nor şi i-a acoperit cu umbra lui; şi din nor s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit: de El să ascultaţi!""

Iar Isus a zis:
Marcu 16:16
"Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit."

Deci, daca vei asculta si vei crede in Acest Isus(Isus din Nazaret), vei fi salvat/mantuit iar daca nu vei crede ca Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, care a luat chip de om si a trait printre noi (Nazaret)... vei fi osandit, adica vei petrece vesnicia in iazul de foc.

Ceea scrie in Tesaloniceni scrie despre vremea sfarsitului care nu mai e mult pana vine, cand vor aparea fel si fel de hristosi, care se vor da drept Isus Hristos din Nazaret. Iar acestia vor insela pe multi, multi si din randul celor care cred acum in adevaratul Dumnezeu.

Daca nu esti in varsta, poate vei vedea cu ochii tai, pentru ca suntem atat de aproape de aceste lucruri.

| Dorugar explică (pentru Darr1u5):

Da am inteles asta, dar cine este acel Isus Christos care e fiul lui Dumnezeu pentru ca Isus din Nazareth NU a fost UNS in functia de rege al iudeilor astfel ca sa poate deveni un Christos?
2 Marcu se refera la Rabinul Isus din Nazareth adica la Isus cel NEChristos care trebuia sa fie UNS ca sa devina un Christos, si Marcu al tau nu ne arata cand si in ce functie a fost UNS Isus ca sa devina n Christos!
3 Din ce cauza crezi tu ca daca crezi intr.un dulgher puturos vei fi mantuit, nu de alta dar chiar Dumnezeu in Isaia 43 11 spune clar ca EL este singurul mantuitor si tu zici sa nu-L cred pe Dumnezeu si sa cred ce spui tu.
4 Da exact, in Tesaloniceni se vorbeste de un fals Christos iar acel FALS Christos este chiar Isus cel NEUNS ca sa fie un Christos, si intr-adevar vedem ca lumea se duce naibi din cauza celor ca tine care il slavesc pe Diavol adica pe Dumnezeul veacului acesta ca fiind Dumnezeu (si aici ma refer la falsul Christos care se recunoaste singur in Apoc 22:16 ca fiind LUCIFER. fara sa mai punem la socoteala ca la Vatican "Dumnezeul" Isus Christos este slavit cu numele de LUCIFER ) asa cum te poti convinge cu ochii tai urmarind acest filmuletz de 2 minute https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Darr1u5 a răspuns (pentru Dorugar):

Sti ceva, cand te intorci la Dumnezeu, El iti lumineaza mintea si atunci poti inelege unele lucruri pe care acum nu le intelegi. Sa sti ca eu am trecut prin asta. Imi puneam fel si fel de intrebari, insa acum le stiu raspunsul.

Eu nu am zis sa nu Il crezi pe Dumnezeu si sa ma crezi pe mine. Eu nu am spus altceva decat ce a spus Dumnezeu prin Cuvantul Sau biblia. Daca nu ma crezi pe mine, nu il crezi nici pe Dumnezeu.

Tocmai asta vrea Dumnezeu, cine crede in Fiul Sau adica in Isus Hristos( Acela care s-a nascut in Betleem si a locuit impreuna cu Iosif si Maria), va fi mantuit. Cine nu va crede in Acest Isus va fi osandit, va merge in chinnul vesnic.

Isus Hristos a fost, este si va fi, imparatul imparatilor si regele regilor. Chiar daca nu a fost uns, cum spui tu, El este imparat pentru ca e Fiul Lui Dumnezeu si de El trebuie sa ascultam.

Tu ai doua optiuni, fie crezi in Acest Isus si vei fi mantuit daca te vei si boteza sau daca nu crezi in Acest Isus vei fi osandit in vecii vecilor.

Ce fac cei de la Vatican?
Lucifer a fost un inger care s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu a fost aruncat din cer, pe Pamant si a primit numele de Satan. Daca cei de la Vatican il slavesc treaba lor. Nu sunt singurii, mai sunt si alte sute de religii care fac acelasi lucru. Problema e ca ei nu stiu de acest lucru.

Daca crezi biblia, uite ce scrie in Ioan:
"Dar v-am spus că M-aţi şi văzut, şi tot nu credeţi.
Tot ce-Mi dă Tatăl va ajunge la Mine; şi pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară:
căci M-am coborât din cer ca să fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis.
Şi voia Celui ce M-a trimis este să nu pierd nimic din tot ce Mi-a dat El, ci să-l înviez în ziua de apoi.
Voia Tatălui Meu este ca oricine vede pe Fiul şi crede în El să aibă viaţa veşnică; şi Eu îl voi învia în ziua de apoi.""

| Dorugar explică (pentru Darr1u5):

La cine sa ma intorc?
La Dumnezeul crestinolor numit si Dumnezeul Veacului Acesta = Diavolul?
2 Biblia crestina NU este cuvantul lui Dumnezeu ci o scriptura FURATA de la religa lui Moise cel care a primit religia sa chiar de la Dumnezeu(asta daca esti credincios)
3 Pina sa ajunga Isus Christos imparatul Imparatilor, trebuie sa realizezi ca Isus din Nazareth NU a fost UNS inca in functia de Rege ...deci NU este el Christosul!
4 Probabil ca credinta te Isus te mantuieste de hemoroizi, dar Dumnezeu in Isaia 43 11 spune clar ca numai EL Dumnezeu este mantuitorul, deci aia cu credinta 1n Isus te mantuieste poti sa o iei ca pe o minciuna, asta daca nu cumva il consideri pe Dumnezeu ca este mincinos!
Ceea ce a spus Isus nu este adresat crestinilor, ci celor de aceeasi religie cu el, adica cea MOZAICA, asta fara sa mai spun ca Ioan nu scrie nimic pentru ca evanghelia NU este a lui Ioan ci doar "DUPA" Ioan, adica ceva asa ca la jocul telefonul fara fir.

| Dorugar explică (pentru Darr1u5):

Dumnezeul lui Moise nu are copii, iar fii lui sunt toti cei care au acceptat sa respecte Legamantul convenit intre Dumnezeu si Avraam, asa ca Tatal lui Isus NU este Dumnezeu ci un soldat roman numit Tiberius Abdes Pandira

| Darr1u5 a răspuns (pentru Dorugar):

Imi pare rau de tine, bro!

Va veni o zi cand vei intelege toate lucrurile.

| Dorugar explică (pentru Darr1u5):

Probabil ca voi intelege ca tine dupa cela batranete dau si eu in mintea copilului.
Pentru ca trebuie sa fii destept ca tufa sa crezi ca Isus este Fiul lui Dumnezeu fara sa stii ca el este de fapt Fiul unei Treimi, din care facea chiar el insusi parte, si exact in aceeasi masura de treime din care facea parte si Dumnezeu, asa ca se poate spune ca Isus este si propriul sau fiu facut din incestul cu viitoarea sa mama, incest din care se va naste exact acela care a lasat-o gravida, adica tot Fiul lui Dumnezeu care este si propriul sau Tata dar si propriul sau fiu.
Nu ti se pace ceva diabolic daca stai sa rationezi?
Pai aceasta "geneza" din Treime, explica din ce cauza Diavolul a aparut odata cu Noul Testament, adica odata cu nasterea lui Isus Christos cel care singur se recunoaste ca fiind Lucifer/Luceafar si stapanul cheilor IADULUI, adica "dumnezeul" veacului acesta

| Dorugar explică (pentru Darr1u5):

Si mie imi pare si mai rau de tine, pentru ca tu mental traiesti in comuna primitiva si nu esti capabil sa intelegi ca spre deosebire de vremurile biblice cand stiinta nu a existat, si totul s-a bazat doar pe credinta, astazi in schimb stiinta a progresat enorm si ce sa vezi, nu a gasit nici cel mai mic indiciu al existentei lui Dumnezeu, dar a descoperit ADEVARUL ca legile fizicii a matematicii, a chimiei sau a stiintelor naturi sunt atat de complexe incat ele pot crea universuri, sori planete si oameni sau extraterestrii fara a avea nevoie de niciun Dumnezeu