| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce cautau Iosif si Maria la recensamantul din Iudeea? Ca ei erau din Galileea si Galileea nu era provincie romana pe timpul ala. ''Zelotul'' Reza Aslan, pagina 54. Scrie clar in Biblie ca trebuiau sa se duca fiecare in cetatea lui. Sa nu veniti cu ''Iosiv era din casa lui David'', ca nu tine. Ca nu avea autoritate imperiu roman in Galileea. Si nu aveti cum sa ziceti ca avea autoritate asupra locuitorilor din Galileea. Asa ca ii luau caii de la bicicleta lui Iosif, chiar daca era din ''semintia'' lui David.

1 răspuns:
| Eisenheim a răspuns:

Sânt multe lucruri care nu se leagă, poate ar fi prea simplu... Din câte știu nu ar fi fost la recensământ,probabil erau refugiați sau ceva,oricum, ca in orice poveste, nu poți da toate detaliile, îți dai seama că nu aveau vreme și nici atâta cerneală sa scrie tot, probabil s-a făcut doar un rezumat, de asta sunt enorm de multe necunoscute