| anonim_4396 a întrebat:

Cine le-a dat preotilor dreptul sa spovedeasca si sa ierte pacatele oamenilor?
Cine?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Niste oameni le-au dat dreptul asta.

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Isus le-a dat sugestia, apoi o ceremonie religioasă îi sfințește, așa zis. După aceeea în cadrul religiei ei sunt considerați apți pentru asta.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Puteti oferi o referinta?
Nu de alta dar nu cunosc nicio sugestie de-a lui Isus in privinta asta.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

El este consierat mare preot, primul al noii religii. Așa se interpertează că la Cina cea de taină, a inițiat taina euharistiei. Aceste este trupul meu ( bucata de pâine sfințită) sângele meu ( paharul de vin care l-au băut atunci era simbolul) carele pentru voi și pentru mulți se varsă (jertfa lui pe cruce) spre iertarea păcatelor. Aici este sugestia.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cine este considerat mare preot daca nu Isus?
Si taina euharistiei nu are legătură cu spovedania.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum nu are legătură? Fiindcă spui tu?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Sa inteleg ca si pe dvs va supara adevarul?
De asta nu imi place sa imi fac prieteni, pentru ca îi pierd datorita unor pareri contradictorii.
Pur si simplu nu are legatura.Aici vorbim de spovedanie si dincolo se vorbeste de impartasanie.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acesta este adevărul așa cum îl concepi dta.
Nu mă supără deloc faptul că dta gândești altfel, că acela este adevărul dtale.
În bisericile anglicane, se practică Cina Domnului, adică împărtășania, euharistia, dar spovedania nu.
În biserica ortodoxă, ele sunt conectate împreună, împreună. sunt așa zise taine ale bisericii, deci ritualuri fundamentale, și ele sunt împreună, acesta este adevărul lor, acesta este ritul creștinătății orientale. Dta spui că vorbim despre una și despre alta și că ele nu au legătură. Pur și simplu. Nu este un adevăr susținut de mine, nu este adevărul meu, este modalitatea creștinilor ortodocși de a practica religia, eu sunt ateu, nu am treabă cu ele.

| AlinTanase a răspuns (pentru sadrian46):

Unde spune ca Iisus? Tin minte de mic copil ca papa sau un preot a inventat asta( am invatat la scoala )

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cand ati zis "Isus le-a dat sugestia", eu v-am contrazis, dta v-ati suparat.
Eu nu am nevoie de niciun alt adevar in afara de ce spune El, Adevarul, Isus, El spune asta despre El, ca este adevarul.
Din El a tasnit apa buna si apa rea, din El s-au desprins aceste religii si s-au impartit ca la Babel.
Dar adevarul crestin-ortodox este unul inchipuit, nici macar rastalmacit dupa Adevar nu e.
Ințeleg că sunteti ateu, dar vă asumați un risc care nu este necesar, domnule, intrucat veti fi criticat si taxat pentru orice minciuna religioasa/non-religioasa.
Asa ca adevarul nu e relativ, cel putin aici, pentru ca putem filtra acest "adevar", il putem testa.

| milan9 a răspuns:

DUMNEZEU FIUL!
El a dat aceasta incuviintare si putere.
A se citi cuvintele de mai jos tinandu-se cont ca El era sa fie ucis cu pietre pentru ca El insusi Si-a atribuit puterea iertarii pacatelor.
Stia semnificatia termenilor. Stia riscurile interpretarilor si cu toate acestea, le-a transmis apostolilor si ucenicilor lucrarea harului iertarii. Dumnezeu iarta. Omul poate insa deveni un instrument in acest sens.

Imediat dupa Invierea Sa, Mântuitorul Hristos a transmis apostolilor harul Sau şi a confirmat puterea acestui har de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi. "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Care ucenici dle? Cei 70 de ucenici?
Cei 500 amintiti de Pavel?
Unde ai vãzut tu in cartea aia ca scrie ca le-a dat putere acestor ucenici sa ierte pacatele? UNDE?

Le-a dat Apostolilor puterea să ierte păcatele, adica sa îi vindece pe oameni de boli.Boala=Pacat.
E extrem de important sa nu se excluda una pe cealalalta.

| Mayhem666 a răspuns:

Ei insisi. Cine altcineva?
Iar oamenii, ca niste creduli, ii cred.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Corect.
Problema lor e ca cred fara sa cerceteze daca acest sacrament a fost impus sau nu de catre biserica primara.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e problema lor in general. Sa creada orbeste in tot ce le spun popii sau in ce citesc in biblie.

| Meme10Meme a răspuns:

Tu.

| AlinTanase a răspuns:

Https://cersipamantromanesc.wordpress.com/tag/vanzarea-indulgentelor/
sa iti scurtez din timp acolo scrie
„Indulgenţele sunt înşelătorii pioase… În faţa dreptăţii lui Dumnezeu, indulgenţele nu sunt de nici un folos celor care le câştigă pentru îndepărtarea pedepsei datorată păcatului lor real."

acea indulgenta era practic spovedania doar ca pe atunci era cu bani

| anonim_4396 explică (pentru AlinTanase):

Mulțumesc de informație.
Trebuie sa recunosc ca nu am luat cunostinta de aceasta escrocherie, impusa de biserica romano-catolica, dar am auzit de ea.
Este o ruşine fara egal şi contravine valorilor fundamentale lasate de Hristus.

| AlinTanase a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceasta religie poate fi reala gen cu Iisus cu chestii dar cand preotii au fost la putere au modificat-o cumau vrut ei

| anonima2617181 a răspuns:

Studiile lor sau harul pe care îl au.

| anonim_4396 explică (pentru anonima2617181):

Poti sa spovedesti cu si fara studii.
Har de la cine, de la Dumnezeu sau de la om?

| anonima2617181 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poți ajunge preot fără anumite studii, teologia dacă ai auzit, da, harul de la Dumnezeu, cum se spune.

| anonim_4396 explică (pentru anonima2617181):

Nu vorbim de preotie, vorbim de spovedanie, si mai exact de cine a fost implementata si in baza a ce.
A fi preot e una, a avea o calitate pe care ti-o insusesti tu singur sau altii e alta.

Care va sa zica, acestia au primit har de la Dumnezeu ca sa ierte pacatele?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Unii au harul sa fure tot aurul romaniei.
Altii au harul sa hartuiasca niste copii.
Altii sa îi prosteasca pe prosti.
Altii sa ia pana la ultimul banut la saraci.
Altii sa le prezinte o inchinare falsa celor care bajbaie prin intuneric.
Altii sa faca umbra degeaba pamantului.
Nebuni, chiori, orbi cum zice biblia, carora le place sa le zica oamenii Rabi Rabi, sa fie pupati pe mana si sa le zica oamenii parinte, sa fie plimbati cu mertanul si nu cu magarul, mama lor.