| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cine stie cum se numeste,, -Razboiul decisiv dintre Reatul lui Dumnezeu si guvernele acestei lumi?

Răspuns Câştigător
29 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Parusia se cheama - a doua venire a Fiului lui Dumnezeu, ca Judecător...

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| milan9 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Trebuie sa recunosc faptul ca ai un rân..., pardon, un zâmbet foarte suav... happy

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Vai multumesc... din pacate nu pot spune acelasi lucru!

| milan9 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Asteapta putin ca ma intorc...

| milan9 a răspuns:

Parusia se cheama - a doua venire a Fiului lui Dumnezeu, ca Judecător...
Atunci va fi căderea lui Antihrist, cel care se împotriveşte Bisericii lui Hristos...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

laughing
nu "parusia" ci "parousía", iar cuvântul grecesc pentru "venire" este "éleusis"
Şi eu aştept cu nerăbdare distrugerea Babilonului cel Mare. confused

| KhludCiprian a răspuns (pentru iurii75):

Lăsând fraza ta cu moralitatea unui dumnezeu ce vrea să nimicească omenirea de dragul de a arăta că e puternic, chiar știi atâta greacă?

Nu înțelegi că „parusia" e cuvântul grec impotat în română? Azi nu spunem „evanghelion" ci „evanghelie". Ce este atât de mult de corectat? Îți voi da al exemplu de greacă ce nici tu nu-l folosești: Iieshu în loc de I(i)sus, sau poate cuvântul original în aramaică: Yoshuyah sau Yoshuah al lui Isus.

Văd că ai o fixație să corectezi puncte marginale. Oare te-ai gândit că „martorii lui Iehova" nu corectează numele divin? Adică nu cred că e o noutate că Iehova e numele importat al lui Iehova, probabil că atât Biblia cât și martorii ar trebui să se definească doar cu un nume: Yahve sau Yahveh.

De ce nu îți zici: Martorii lui Yahve înainte să „corectezi" „parousia" în loc de „parusia" ce e exact același lucru (adică nici nu distingi acustic diferenta(!)).

Legând de bancuri, te rog învață să comentezi pentru tine în punctele ce le discuți. Și bineînțeles, încearcă să donezi sânge pentru martorii ce poate odată au să accepte plasmă de sânge, dat fiind că plasma ce unii martori o pot accepta poate avea o singură sursă: sângele meu sau al dumneavoastră!

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

"Lăsând fraza ta cu moralitatea unui dumnezeu ce vrea să nimicească omenirea de dragul de a arăta că e puternic," - sigur nu inventezi nimic?
Mulţumesc de grijă dar nu am nevoie de plasmă.
Parusia - da, nu ştiam, probabil pentru că nici nu se foloseşte (excepţie - BO)
Numele Divin - nu vreau să începem de ce "a" şi nu "b".

| KhludCiprian a răspuns (pentru iurii75):

" Mulţumesc de grijă dar nu am nevoie de plasmă."
Citiți ce am scris în original:
„Și bineînțeles, încearcă să donezi sânge pentru martorii ce poate odată au să accepte plasmă de sânge, dat fiind că plasma ce unii martori o pot accepta poate avea o singură sursă: sângele meu sau al dumneavoastră! "

Nu e că dvs. acceptați sau nu plasmă, e că ajutați alți martori ce acceptă plasmă ce îi puteți salva! Nu îmi făceam grijă de dvs, ci doar de alții de-ai dvs!

| PorumbRodica1965 explică (pentru KhludCiprian):

Martorii sunt ajutati si asigurati de cel care este sursa vietii, si care ne invata ceea ce ne este de folos. Este important sa vezi diferenta dintre cel ce slujeste si cel ce nu-i slujeste lui Dumnezeu. Este intelept sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni.

| KhludCiprian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Draga Rodica! Remarca mea este umanitara si utilitara: el ca martor a acceptat (in alta discutie) ca ei accepta fractiuni de sange (de dupa 2000). Dat fiind ca (unele) din fractiunile de sange au ca sursa doar sangele uman, e ca el sa doneze macar sa salveze acei martori ce accepta aceste fractiuni! La fel va pot recomanda acelasi lucru si dvs. mai ales daca sunteti de opinia ca acele fractiuni de sange pot salva viata altora ce pot fi martori (sau poate alt fel de crestini ce accepta sange "neseparat")!

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Un citat din publicaţiile noastre -". În prezent, majoritatea transfuziilor nu se efectuează cu sânge integral, ci cu unul dintre componentele sale primare: 1) globule roşii; 2) globule albe; 3) trombocite; 4) plasmă (ser sanguin), partea lichidă. În funcţie de starea pacientului, medicii ar putea prescrie globule roşii, globule albe, trombocite sau plasmă. Transfuzarea acestor componente primare permite ca o singură unitate de sânge să fie împărţită între mai mulţi pacienţi. Martorii lui Iehova susţin că acceptarea unei transfuzii cu sânge integral sau cu oricare dintre aceste patru componente primare constituie o violare a legii lui Dumnezeu. Este important faptul că, păstrând această atitudine bazată pe Biblie, ei au fost scutiţi de numeroase riscuri, inclusiv de contractarea unor boli, cum ar fi hepatita şi SIDA, care pot fi luate din sânge." Deci e cam stranie afirmaţia ta - "el ca martor a acceptat (in alta discutie) ca ei accepta fractiuni de sange (de dupa 2000)."
Şi dacă veni vorba de recomandări - vă recomand terapiile alternative, fără sânge. Sânt mai eficiente şi sigure. http://www.youtube.com/......p?/results

| KhludCiprian a răspuns (pentru iurii75):

Chiar nu conteaza clarificarea, deoarece toate acele 1, 2, 3, 4 parti au doar o sursa: sangele cuiva.

Intrebarea mea nu e neaparat ce martorii accepta ca fiind biblic sau nu, ci daca accepti ca sursa acestora este sangele, de ce nu ati dona pentru a ajuta alti martori!?

Am folosit Wikipedia ce zice ca prima data cand "fractiunile de sange sunt clar mentionate" e in anul 2000 (folositi Google Translate).
http://en.wikipedia.org/......ansfusions

Deci subliniez inca o data: va respect 100% dreptul de a accepta sau refuza sange sau parti ale acestuia de la alta persoana!

Ce este clar in acelasi timp e ca unii martori accepta parti (fractiuni) de sange, si cineva trebuie sa il doneze, sunteti dvs acel cineva?

Singura nuanta ce o pun, e ca: dumneavoastra donati sange? Macar ca sa ajutati alti martori...

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ai scris -" el ca martor a acceptat (in alta discutie) ca ei accepta fractiuni de sange (de dupa 2000)." - ceea ce nu este corect. De asemenea ţi-am arătat folosind un citat din publicaţii că martorii nu acceptă nici sânge integral, nici cele patru componente primare.

| KhludCiprian a răspuns (pentru iurii75):

Deci, cica editia din 15 iunie 2000 accepta fractiuni de sange:
http://www.jwfiles.com/wt_blood/blood.htm
Cauta editia: 15 iunie 2000 (citatul e in engleza si e poza) dar daca ai editia in romana, probabil ca e aceeasi.

Voi traduce eu ultimul aliniat:
"Cativa Crestini vor decide diferit. Ei vor refuza de asemenea tranferul intregului sange, celule rosii, albe, platelete sau plasma. Totusi, ei ar putea lasa un doctor sa ii vindece folosind o fractiune extrasa din aceste componente primare. Chiar si aici ar putea sa fie diferente. Un Crestin ar putea accepta o injectie cu globuline gamma, dar nu ar putea accepta o injectie ce contine parti extrase din celule albe sau rosii".

Daca imi puteti da pe situl romanesc editia WatchTower (bazat pe editia 15 iunie 2000), va voi arata aliniatul, daca aveti dubii ca traducerea mea este incorecta!

Deci insist, daca unii martori accepta fractiuni de sange, ati dona sange ca sa le salvati lor viata?

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu este poziţia din 2000, aici doar este repetată.
Este vorba de fracţiuni minore care sînt extrase din componentele primare.
A le accepta sau nu este decizia fiecăruia bazată pe conştiinţă. (plasma 90 la sută este apă).
Legea mozaică a arătat care era singura întrebuinţare corectă a sângelui. Referitor la închinarea pe care trebuiau să i-o aducă israeliţii din antichitate, Dumnezeu a zis: „Viaţa trupului este în sânge. Vi l-am dat pe altar, ca să facă ispăşire pentru sufletele voastre, căci sângele face ispăşire pentru suflet" (Leviticul 17:11). Când păcătuiau, israeliţii puteau obţine iertarea aducând jertfă un animal, cu al cărui sânge se stropea altarul de la tabernacol sau, mai târziu, de la templul lui Dumnezeu. Singura întrebuinţare corectă a sângelui era cu ocazia acestor jertfe. Deci cu privire la donare - nu.

| KhludCiprian a răspuns (pentru iurii75):

"Deci cu privire la donare - nu."
Asta era tot ce ceream, phew! Nu trebuia sa ziceti pe ocolite!

Legat de pozitia din 2000, biblica sau nu, daca citeai link-ul ce vi l-am dat, arata cum cateodata martorii erau pro-sange in anul de glorie 1940.
Repet inca o data link-ul:
http://www.jwfiles.com/wt_blood/blood.htm

Nu ma intereseaza teologia (dvs) a sangelui, era o intrebare umanitara: ati ajuta cineva (ce e tot martor) sa poata fi salvat avand un produs generat din sangele dvs?

Am scris ca va accept pozitia dvs. ca nu acceptati sange, oricat eu nu-s de acord cu ea! Ci am zis ca daca sa zicem ca un verisor (ce e martor) de-al dvs ar accepta fractiuni, poate sangele dvs l-ar putea salva. Daca dvs considerati ca e mai bine sa moara, e alegerea dvs!

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Consider că e greşită ideea ce este răspândită conform căreia sângele nu poate fi înlocuit, (sau medicamentele ce se obţin folosind fracţiuni).
Am destule obţiuni pentru ami salva viaţa.

| KhludCiprian a răspuns (pentru iurii75):

Dragul meu, daca dai de un ortodox, poti sa il intrebi: crezi ca rugatul la icoane este inchinare la idoli? Si daca acel ortodox iti citeaza tot vechiul testament cum Moise a acceptat chip cioplit, chiar tablele cu 10 porunci au fost cioplite de Iehova (si Moise) dar nu-ti raspunde cu da sau nu la intrebare, nu cred ca ajuta pe nimeni.

Dumneavoastra vad ca doar atacati ce zic eu in loc sa raspundeti la intrebare:
- am zis: donati sange pentru ALTI martori ce accepta fractiunile sangelui dvs
- Rodica a comentat
- si eu am comentat ca (ce credeam ca acceptati, ca am facut comentariu despre schimbari in pozitia martorilor) ca din 2000 martorii accepta alb-pe-netru in Turnul de Veghe fractiunile si am insistat sa ziceti ca donati
- dvs. iar atacati ca nu exista o schimbare de pozitie
- v-am dat sursa si v-am intrebat in continuare daca donati
- iar atacati ca nu inteleg VT cu Leviticul (dar cred ca acceptati acum ca in Turnul de Veghere este scris alb-pe-negru ca se accepta fractiuni!) si in cele din urma ati zis ca NU donati
- eu am zis sub actiunea umanitara, e ca acel ipotetic verisor daca accepta fractiuni de sange, va trebui sa aimba in continuare un donator
- dumneavoastra spuneti ca exista un inlocuitor
Sa va explic: poate exista, dar verisorul dvs. poate accepta fractiuni de sange! Si acelea nu-s pastile sau ce medicamente credeti ca exista. Sunt parti din sange, si cineva trebuie sa il doneze! Deci intrebarea tot ramane pentru acel martor: va primi sangele dumneavoastra.

Vad ca aveti o dorinta "perfectionista" de a scuza orice martorii fac, si raspundeti in cercuri mari (ca un ortodox despre icoane si Vechiul Testament). Explicatiile extra nu cred ca sunt necesare, tot atat de mult cat n-ar fi nimic de scuzat daca ati spune: "convingerile mele ma fac sa cred ca a dona sange este gresit". Nu trebuie sa extindeti pe 10 pagini si sa ma atacati ca nu pot citi din Turnul de Veghere (bineinteles, decat daca am gresit traducerea, ce sunt foarte fericit sa aud versiunea dvs. corectata!).

Deci recomandarea mea e ca fie ca voi (ca martori) sa va clarificati cu doctrina asta extrema (ce accepta fractii de sange) ca sa deveniti "mai normali", fie atat cat este acceptata, din cand in cand cate un martor sa doneze sange pentru alti martori! Nu trebuie sa doneze pentru altcineva decat pentru alti martori ce pot pierde sange din diferite motive ce Iahve le va pune inainte: accidente, nasteri, transplante de organe, etc. stii tu, ceea cu ce pune Iahve omul la incercare si medicii incearca sa fixeze!

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Dacă tu aşa ai înţeles, e dreptul tău. Ţi-am răspuns la ceea ce am înţeles că te-ai referit. E greşit să spui "martorii acceptă fracţiuni " - fiecare decide dacă poate accepta fracţiuni minore. "diferite motive ce Iahve le va pune inainte: accidente, nasteri, transplante de organe, etc. stii tu, ceea cu ce pune Iahve omul la incercare " - revenim la o discuţie fără tolc, nu Dumnezeu e cauza suferinţei.

| cristimihailov a răspuns:

Tot nu am inteles... ce "vrea" martorii?

| PorumbRodica1965 explică:

Este corect,, Regatul". (l-am pierdut pe,, g") Isus a vorbit despre un mare necaz, ce sta in fata noastra, necaz cum, nu a mai fost si nici nu va mai fi, ce va culmina cuu?

| KhludCiprian a răspuns:

Apocalipsa? Caută pe net: Isus profet apocaliptic.

| KhludCiprian a răspuns (pentru iurii75):

Eu am căutat pe Google și aici a fost primul link:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_cel_istoric#Profet_apocaliptic

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Dacă îţi plac bancurile pot să-ţi dau trimiteri mai bune spre bancuri mai cu umor.
rolling on the floor

| KhludCiprian a răspuns (pentru iurii75):

Scuze, care, ala cu mieii?
www.silentlambs.org/NorrisElder.htm

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

rolling on the floor
Am auzit minciuni şi mai dihai ca acestea.

| PorumbRodica1965 explică (pentru KhludCiprian):

Apocalipsa =revelatie=descoperire a lucrurilor viitoare fixate.