| alidenbealidenbi a întrebat:

Guvernele umane se chinuie de 6 mii de ani sa rezolve problemele omenirii precum razboiul, moartea, etc. Doar imparatia lui Dumnezeu va rezolva acestea.

Voi ce credeti?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| rapandula a răspuns:

Razboaiele s-au incheiat si s-a dorit incheierea lor la sfarsitul Primului Razboi Mondial din cauza bagubelor materiale, financiare si a numarului foarte mare de morti. Al Doilea Razboi Mondial a dat startul acestei dorinte. Acum ca mai exista conflicte prin tarile islamice si prin Vietnam e alta treaba, sunt nimicuri regionale din ideologii diferite. Nu o mana divina a hotarat asta, ci omul constientizand la cate bagube se poate ajunge.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Da, omul. Dar exista un scop independent de ce face omul. Plantele cresc in jurul omului când omul doarme sau e mort.