| Ionescu_Mihai-vladut_1999 a întrebat:

Cine stie Randuiala citirii Paremiilor?

6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Ti-a dat preotul sa citesti?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru costis):

Te rog daca stii spune-i, asta daca esti practicant cu siguranta o sa stii

| costis a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Sa traiesti Nicolae; sunt practicant dar nu o stiu. Eu stiu rugaciunile de seara si Paraclisul. Adica ce imi da duhovnicul.

Si mai citesc si in psaltire din cand in cand.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru costis):

Practicant inseamna vineri seara la vecernie, sambata si duminica dimineata la sfanta liturghie

| danay72 a răspuns:

Nu cunosc, pentru ca in Biblie nu apare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se citeste la vecernia sfintilor mai importanti si a praznicelor imparatesti dupa prochimen pe glasul zilei sau glasul specificat si reprezinta un fragment din sfanta scriptura ( de obicei din Intelepciunea lui Solomon )