| anonim_4396 a întrebat:

Cine sunt Sfintii Parinti si care sunt imi puteti enumera va rog pe toti? nu cumva ei au scris in filocalii? daca mai au si alte carti va rog sa-mi spuneti big grin

Răspuns Câştigător
| KlaraWeiss a răspuns:

Sfintii Parinti incep cu Parintii Apostolici: Clement Romanul
Policarp de Smirna
Ignatie al Antiohiei
Irineu de Lyon
Mai mentionam apoi si scrierile ca: Pastorul lui Herma
Didahia

In secolul al 2lea ii amintim: Clement Alexandrinul si Origen cei doi mari corifei ai scolii catehetice din alexandria, care a cunoscut apogeul sub inegalabilul Origen
in secolele 3 - 4 putem aminti pe Atanasie cel Mare, Vasile cel mare, Ioan Gura de Aur, Grigorie de Nyssa, Grigorie Teologul, pe Didim cel Orb( desi nu e sfant parinte a lasat o opera insemnata), putem aminti in apus pe Fericitul Augustin, Chiril al Alexandriei.
In secolul al 6lea il amintim Maxim Marturisitorul iar in secolul 7 il amintim pe Ioan Damaschinul cu care se incheie sirul Sfintilor Parinti. Desigur pana in secolul 7 vor fi mai fost sfinti parinti insa aci i-am mentionat pe cei mai importanti

citat, de aici :http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6455

12 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Mie mi-a fost recomandat de parintele de la noi Patericul egiptean; dar NU cel de la editura Polirom, care are o traducere mai lumeasca (eu deja il cumparasem crying ). e bun cel de la Editura Reintregirea, Alba Iulia)

| Maidanezul a răspuns:

Aici @miradoniz te mai scoate din necaz am citit si eu ceva din ei dar am preferat ceva mai pe puterile mele.Nu vreau sa dau cu copy/paste

| miradoniz a răspuns:

Uite ai aici un articol, care e ok(pentru început) http://ro.orthodoxwiki.org/Sfinţii_Părinţi

în general,însă,literatura ortodoxa e foarte vastă.Mai simplu e să începi cu subiectul, decât cu lista de nume, cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci mai rezonabil ar fi sa-mi iau patericul nu?

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Patericul este frumos si foarte instructiv, dar trebuie citit pe indelete.Am citit patericul si la inceput ma uitam "chioris" apoi incet incet am inceput sa ma minunez.Patericul pentru mine este ca o intoarcere la viata normala de la tara in satul traditional romanesc. Parca este o intoarcere la radacini, merita citit.Am mai citit un pateric dar este ceva recent max 100 ani nu sunt sigur si este centrat pe Athos si acolo sunt cuvinte de invatatura.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru Maidanezul):

Patericul Egiptean este cel mai cunoscut. Exista si Patericul athonit, Patericul de la Optina, Patericul Georgian, Paterikul Lavrei Pecerskaia etc etc. Pe care din ele l-ai citit? Pe cel athonit? Ti-l recomand pe cel egiptean, pe acela mi-a zis preotul sa il citesc.
http://www.pateric.ro/category/patericul-egiptean/

| Maidanezul a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Am citit Patericul Egiptean si pe cel referitor la Athos deci Athonit Pe cel Egiptean il am in format electronic.Am citit si ceva de la lavra cred ca Percerskaia dar numai citeva, Am ramas cu ce spunea un calugar vis a vis de puterea rugaciunii cel care facea din loboda uscata faina si apoi piine si era piine dulce si buna ca se ruga.Au incercat si altii dupa ca a adormit la Domnul dar era amara ca fierea, deci nu aveau puterea rugaciunii "Am mai citit si de la noi despre un Episcop Rus refugiat in Romania ca ii casapeu pe vremea lui lenin ajunsese la o mare treapta a rugaciunii parca episcopul iOan al Kievului. Multe cuvinte de invatatura gasesti si nu ai nevoie sa dai fuga la psiholog.Am avut si noi Duhovnici mari am citit si despre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum am de ales si nu stiu care sa mi-l iau din astea 2

http://www.magazinortodox.ro/patericul-isvoare-duhovnicesti-566

http://www.librariasophia.ro/......o-464.html

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Preferabil sa citesti.=cartea Amindoua.Eu as citi prima data Patericul Egiptean

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Amandoua happy. Eu pe primul il am, cel Egiptean (cel din poza e cel bun, cu traducerea corecta ). Da, citeste-l pe cel Egiptean mai intai, cum spune si Maidanezul

| antiVertebra a răspuns:

Nu ceri tu cam multe?rolling on the floor scuze. nu am nici o idee ce-s aia